Перейти до основного змісту
Блекаути в Одесі: альтернативний транспорт та проблеми його впровадження

Блекаути в Одесі: альтернативний транспорт та проблеми його впровадження

Енергетична інфраструктура Одеського регіону зазнала пошкоджень під час масованого російського обстрілу 17 листопада. Унаслідок цього в Одесі на кілька діб перестав працювати електротранспорт. "Українське радіо. Одеса" поспілкувалось з головою депутатської комісії з питань транспорту і дорожнього господарства Одеської міської ради Петром Обуховим щодо альтернативного транспорту на час блекаутів.

Як в інших містах адаптують транспорт під час блекаутів

У Харкові розробили 34 автобусні маршрути, які діють при зупинці електротранспорту. У Києві також на екстрені випадки є резервні автобуси, які не повністю дублюють маршрути електротранспорту, але використовуються на пріоритетних напрямках.

У Дніпрі 33% тролейбусів, які виходять на маршрути, з автономним ходом та живляться від акумуляторів. У Вінниці також використовують тролейбуси з автономним ходом, а в разі аварійних відключень переспрямовують автобуси та маршрутки на інші маршрути.

Чернігів має чотири тролейбуси з автономним ходом на 20 кілометрів. Водночас в мережу частково дублюються й автобуси, які можуть впоратися з пасажиропотоком. У Львові є девʼять генераторів для потреб тролейбусного і трамвайного депо та колії.

Альтернативний транспорт в Одесі під час блекаутів

У період з 18 по 21 листопада в Одесі замість трамваїв та тролейбусів курсували автобуси, отримані від міжнародних партнерів. Їх було чотири, вони безоплатно перевозили людей зі спальних районів до центра міста. Тоді міський голова Геннадій Труханов вкотре нагадав, що Верховна рада не прийняла закон, що дозволив би використовувати гуманітарні автобуси та брати кошти за перевезення.

Депутат Петро Обухов також зазначив, що основною альтернативою електротранспорту є автобуси. Наразі в міста є 20 автобусів, отриманих як гуманітарна допомога (10 з Регенсбурга і 10 зі Стамбула).

"Мерія вирішила, що раз трамваї та тролейбуси не ходять, то в такому аварійному режимі, безплатно, без квитків, вони запустили чотири цих автобуси. Два — з центру міста, з залізничного вокзалу до селища Котовського, до Пересипського району, та два — в Київський район", — розповів посадовець.

Розглядаються й інші варіанти, зокрема тролейбуси з автономним ходом, які працюють на акумуляторах, або електробуси, а ще білоруські тролейбуси з дизельними генераторами, що можуть їздити без електрики.

"Постійно їх так використовувати, я думаю, що не дуже вигідно, і вони на це не розраховані... У нас також такі були (тролейбуси з автономним ходом — ред.) на 15 маршруті, їздили до вулиці Балківської. Як це було? Поки він їхав, то від наявних дротів заряджав акумулятор, потім опускав ці штанги... Тобто це такий варіант, де складно або дорого прокладати нові дроти або якийсь тимчасовий маршрут", — пояснив депутат.

Петро Обухова вважає, що використання автобусів є найбільш економічно вигідним рішенням. За його словами, розраховувати всю мережу під те, що будуть блекаути, невірно:

"У великі блекаути, коли не працював електричний транспорт, ну я не знаю, днів десять сумарно. Тобто на ці десять днів, на 1% часу під час війни розраховувати всю систему, це дуже невигідно економічно... Теоретично мерія могла б оголосити конкурс, аби в годину ікс виходили перевізники. Але я не впевнений, що такі взагалі існують... Будь-який бізнес налаштований на те, щоб максимально використовувати свої ресурси для отримання прибутку".

Рішення щодо законодавчого врегулювання використання гуманітарного транспорту очікується від Верховної ради. Проблема актуальна для багатьох міст України, що підвищує ймовірність її вирішення, підсумував Петро Обухов.

Що відомо про атаку РФ на Одесу та Україну 17 листопада

Зранку Росія здійснила масовану повітряну атаку на Україну. Зафіксовано пуски крилатих ракет та балістики, повідомили Повітряні Сили ЗСУ. Під атакою опинились об’єкти генерації та передачі електроенергії по всій Україні. Оператор системи передачі терміново ввів режим екстрених відключень електроенергії. повідомив міністр енергетики Герман Галущенко.

В Одесі вибухи пролунали близько 6:53 та 7:04. Після останніх у частині міста зникло світло, разом з ним вода та опалення. Трамваї та тролейбуси зупинились.

Внаслідок російської атаки загинули двоє людей — Дмитро Камінний і Максим Шаргородський, які працювали на одній з підстанцій компанії в Одеській області.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня

Вибір редакції

На початок