З початку 2024 року на території Одеської області вирубали деревини на 14 мільйонів 414 тисяч гривень. З них 14 мільйонів 209 тисяч — кримінальні правопорушення та 205 тисяч — адміністративні.
Про це розповіли Суспільному в Державній екологічній інспекції Південно-Західного округу (Миколаївської та Одеської областей).
Головний спеціаліст відділу контролю природно-заповідного фонду та рослинного світу Дмитро Ровнін пояснив, що інспектори служби у цьому році були залучені 66 разів:
"Нашою інспекцією безпосередньо складено 63 протоколи про адміністративні правопорушення. Це тільки в тому випадку, коли збитки не перевищують 30 тисяч гривень. Якщо виявлене порушення більше, ніж на 30 тисяч гривень, то це вже кримінальна відповідальність".
Найбільше, поділився Дмитро Ровнін, порушення фіксують в малогазифікованих районах, у яких опалення здійснюється за допомогою дров — це північні райони області, де більше лісів. Там фіксують порубку 1-2 дерев для власного користування. При чому, зауважив фахівець, різниця у штрафах така, що за вирубування дерева діаметром 34 см — 6800 грн, а вже діаметром 50 см — 14 тисяч гривень.
"Південні райони меншою мірою, але тут різниці немає – і там, і там вирубують. Якщо в лісах є, наприклад, постійні лісокористувачі: це і Укрзалізниця, і лісгоспи, і ДСНС, то там здійснюється власна охорона, але там теж здійснюються незаконні вирубки. Ці матеріали передаються правоохоронним органам", — зауважив фахівець.
Проблема, пояснив спеціаліст, не тільки в Одеській області. І пов'язана вона, перш за все, із соціальним станом та великими цінами на опалення:
"Тому громадяни й комерційні, в лапках, структури, намагаються безкоштовно отримати те, що, на їхню думку, нікому не належить. Хоча ліси у нас є державною власністю і також ті лісосмуги, які, в основному вирубуються громадянами, належать до територіальних громад і вони повинні здійснювати їхню охорону".
На Одещині є чотири філії Одеських лісових господарств: Балтський лісгосп, Ізмаїльський лісгосп, Ананьївський лісгосп та Одеський лісгосп. Всі вони входять до Південного лісового офісу ДП "Ліси України".
Площа лісів в Одеській області складає близько 199 тисяч га. Ці ліси не є технічно експлуатаційними, а тільки виконують захисну функцію. На відновлення лісу, за словами Дмитра Ровніна, потрібно десятки років. Його порубка впливає на екосистему, фауну, а також вивітрюються поля і руйнується берегова система:
"Безпосереднім відновленням лісів займаються лісогосподарські підприємства. Це на землях, які виділяються територіальними громадами. На сьогодні обласною радою затвердження програма "Ліси Одещини", де планується збільшення лісів на площі 1,5 тисячі гектарів. Ця програма була затверджена ще до воєнного стану".
За інформацією прокуратури Одеської області, протягом 2024 року до суду з обвинувальними актами скеровано 29 кримінальних проваджень за фактами вчинення незаконної порубки лісу. Після судового розгляду є девʼять вироків: шістьом порушникам призначили позбавлення волі з іспитовим терміном, трьом — штраф.
Найчастіше кримінальні правопорушення фіксують у Подільському, Роздільнянському та Любашівському районах.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області