Перейти до основного змісту
Вуста не говорять, язик онімів — перші ознаки інсульту: інтерв’ю з амбасадоркою "Супергероїв FAST"

Вуста не говорять, язик онімів — перші ознаки інсульту: інтерв’ю з амбасадоркою "Супергероїв FAST"

Ексклюзивно

29 жовтня в Україні відзначають Всесвітній день боротьби з інсультом. Розпізнавати симптоми інсульту зараз навчають дітей по всій країні в рамках міжнародного проєкту "Супергерої FAST". Такі знання хочуть надати понад мільйону школярів.

Чому виникає інсульт, як його розпізнати, якими можуть бути наслідки в інтерв’ю Суспільному розповіла з амбасадоркою міжнародного проєкту "Супергерої FAST" на Одещині Ольга Густенко.

Почнемо з короткого пояснення, що таке інсульт і хто перебуває в зоні ризику?

Традиційно, якщо ми говоримо до початку повномасштабного вторгнення, в зоні ризику були люди похилого віку, починаючи з 60 років. Якщо звертатись до даних міністерства охорони здоров'я, то ми знаємо, що з початком повномасштабного вторгнення інсульт значно помолодшав, а саме на 10-15 років. Відтепер випадки інсульту трапляються значно частіше у людей молодого віку.

Вуста не говорять, язик онімів — перші ознаки інсульту: інтерв’ю з амбасадоркою "Супергероїв FAST"
Амбасадорка міжнародного проєкту "Супергерої FAST" на Одещині Ольга Густенко. Суспільне Одеса

Ми можемо говорити вже зараз про вік навіть з 45 років і далі — 50 років, 55, тому що такі випадки насправді вже є і зафіксовані. Власне, тому нам сьогодні дуже важливим є аспект розпізнання перших ознак інсульту для того, щоб можна було його уникнути і одразу викликати швидку, якнайшвидше при чому.

Як повномасштабна війна впливає на збільшення кількості інсультів?

Однозначно, це величезна частина стресу. Навіть діти, молодь, всі, хто перебуває і зараз знаходиться на території України, як-не-як залучені все одно в цих подіях. Ми чуємо вибухи, ми чуємо повітряну сирену, ми відчуваємо певні стресові ситуації і моменти, але змушені жити далі і змушені діяти далі. І дуже часто той стрес, який у нас накопичується в організмі протягом дня, протягом тижня або навіть протягом місяця, ми не маємо можливості десь його виплеснути.

Тобто, можна сказати, що навіть не відвідуємо ніякі заклади у вигляді театру, кінотеатру. Навіть просто вийти прогулятись парком сьогодні може бути ризиковано. І відбувається накопичення оцього стресу в організмі. Звичайно, ключовою точкою може стати інсульт. Це може призвести до інсульту. Тому однозначно говоримо, що з початком повномасштабного вторгнення значна частина людей молодого віку, на жаль, можуть стати в зоні ризику.

Як вчасно розпізнати інсульт

Чи можете розповісти детальніше як розпізнати інсульт? На що варто звертати увагу? Що відбувається в організмі?

Є чітко три найперші ознаки інсульту:

  • оніміння частини обличчя, правої або лівої, залежно від функціональних ознак організму.
  • слабкість в руках. Людина не може підняти руку. Нічого втримати в руці і робити будь-які рухи, навіть зігнути пальчики в кулак вже дуже складно.
  • повністю віднімається мова. Людина не може промовити жодного слова. Вуста нерухомі, язик нерухомий, він також онімів. І все, що може людина в цей момент сказати — це просто пробурмотіти якісь звуки, за якими ми, в принципі, нічого не розпізнаємо.

Це характерні, традиційні найперші ознаки, до яких варто прислухатись і запам'ятати для себе їх.

Вуста не говорять, язик онімів — перші ознаки інсульту: інтерв’ю з амбасадоркою "Супергероїв FAST"
Інструкція для дітей, як розпізнати інсульт. Скриншот із відео "Супергерої FAST"

А як швидко прогресує інсульт? Скільки часу взагалі є на реакцію? І у підсумку, які можуть бути наслідки?

Якщо ми говоримо про той момент з етапу настання і до моменту виклику швидкої, бажано, щоб це відбулося, в принципі, якнайшвидше. От прям якнайшвидше. В ідеалі в перші ж хвилини, в перші секунди. Часто буває, що і протягом перших чотирьох або п'яти годин викликана швидка може також допомогти.

Якщо ми вже говоримо після п'яти годин, то, звичайно, тут вже шанси на допомогу значно знизились і ризики зростають одразу. Тому дуже важливо, і чому ми звертаємось власне в самій програмі до дітей, тому що діти дуже часто знаходяться з бабусею або з дідусем вдома. Це традиційна ситуація, яка у нас в країні. Мама або тато на роботі, а діти, відповідно, з бабусею, з дідусем вдома.

Важливо, щоб діти навчились розпізнавати. Щоб не просто бабуся присіла на диванчик або на крісло відпочити, заплющила очі і нібито придрімала. Може видатись, на перший погляд, от таке явище, але насправді ні. Тут дуже важливо навчитись розпізнавати. І якщо ми говоримо безпосередньо про інсульт, то ми говоримо про найперші хвилини. Тільки одразу, тільки ми помітили ці ознаки, одразу важливо донести цю інформацію, викликати швидку або ж зателефонувати дорослим.

Українських дітей вчать виявляти симптоми інсульту у родичів

Ви сказали, що зараз активно займаєтесь тим, що допомагаєте дітям розпізнати інсульт і виникає ситуація, коли діти реально мають змогу врятувати життя в першу чергу своєї бабусі або дідуся. Скажіть, будь ласка, це в рамках якої програми ви зараз займаєтесь і як багато дітей зараз в Україні навчаються цього?

Займаємось цим в рамках програми "Супергерої FAST". Це міжнародна кампанія, яка діє більше ніж в 20 країнах світу. Зокрема, в Україні вона діє вже з 2020 року. Якщо говорити про 2023-2024 роки, то так, є випадки, які офіційно підтверджені, коли малеча, тобто онуки, дійсно рятували своїх бабусю або дідуся. Тобто пройшовши програму, отримавши певні якісь базові знання про інсульт, вони одразу його розпізнали, викликали швидку і таким чином врятували життя.

Це не якісь вигадки, ми говоримо про те, що ця інформація має бути загально доступною. Власне, тому сама програма і створена в такому вигляді, щоби донести цю інформацію до дитини. Розрахована вона на п’ять уроків. Уроки можуть проводитися як у форматі онлайн, так і офлайн, залежно від того, яким чином працює школа.

До кожного уроку, відповідно, кампанією розроблено невеличкий мультфільм. І у вигляді цього мультфільму на 3-4 хвилини дітям подається важлива інформація. Паралельно з тим, традиційно, вчитель пояснює і коментує, що ж сталося, починаючи от від найпершого кроку, коли в момент інсульту у людини німіє одна частина обличчя.

І поступово, пройшовши ці п'ять навчальних уроків, дитина, яка залучена до програми, вже може навчитись розпізнавати. Програма, власне, тому так і розроблена у вигляді мультфільмів, тому що орієнтована переважно на учнів 9-11 років. Але це не межа. Це можуть бути і учні 12-13 років. Тим паче якщо діти ще не обізнані щодо теми інсульту і щодо перших ознак, то звичайно, нам ніхто не забороняє, ми можемо долучити і цих діток також до програми.

Вона тим і зручна, що настільки гнучка, і ми можемо її підлаштовувати під дуже багато навчальних дисциплін. Починаючи із навчальних дисциплін "Основ здоров'я" або, наприклад, та сама дисципліна в початковій школі "Я досліджую світ", також як частину уроків можна провести. Уроки біології в сьомих класах, виховні години також можуть бути. Тому що вся програма має і побудована на діяльнісному, і на компетентнісному підході. А це завжди те, що дитина бачить навколо себе, на що вона орієнтується і те, що вона може розпізнати в середовищі, де проживає.

Ви сказали про цю програму, але я правильно розумію, що дітей навчають в першу чергу викликати швидку, коли вони бачили такі симптоми щодо інсульту. Ви не навчаєте домедичної допомоги дітей?

Ні. Ми навчаємо розпізнавати ознаки інсульту і навчаємо запам'ятати номер швидкої, щоб дитина орієнтувалась, що можна зателефонувати і чітко сказати, що у дідуся або у бабусі швидше за все стався інсульт, я знаю ці ознаки і назвати ці ознаки безпосередньо оператору швидкої допомоги. Для того, щоб оператор орієнтувався, що потрібно якнайшвидше викликати машину.

Тому що, якщо дитина навіть зателефонує і скаже, що, мабуть, моїй бабусі погано, можливо, вона просто прилегла або щось у неї сталося, то, звичайно, такий виклик може опрацьовуватись в певний період часу. Тому нам важливо, щоб дитина в момент телефонного дзвінка одразу визначила чіткі критерії. Я бачу, що у бабусі є оніміння обличчя, слабкість в руках, руки нічого не тримають і вона нічого не може промовити. Тобто вуста не говорять, язик онімів і це найперші ознаки.

Мільйон дітей мають отримати знання про інсульти

Зараз по всьому світу навчають дітей в рамках міжнародної програми саме як врятувати своїх родичів?

Так, це міжнародна програма. За потреби, звичайно, весь матеріал і вся програма і сайт перекладаються потрібною державною мовою. Тому залучається масово найбільша кількість дітей. Якщо ми говоримо про Україну, то мета у нас сьогодні – залучити до програми хоча б один мільйон дітей.

Хто займається цим навчанням дітей? Чи правильно я розумію, що це в першу чергу вчителі в школах? Як вчителі можуть долучитися до програми? Які, можливо, є умови?

В Україні в кожній області є представники від програми, так звані амбасадори. Аналогічно в Одеській області, Одеса окремо має амбасадорів, які долучають вчителів, долучають школи або окремо класи за потреби і за бажанням. Ми не говоримо, що це є обов'язковим, проте як елемент просвітницької діяльності на сьогоднішній день, чому б і ні, це має місце бути.

Якщо є бажання і є потреба долучитись до програми, завжди можна знайти інформацію на сторінках соціальних мереж, якщо ви забиваєте в пошукову стрічку "Супергерої FAST". Якщо не можете знайти, можна відшукати мене в соціальній мережі Facebook, я допоможу з реєстрацією і допоможу із залученням діток в перші етапи, хоча б на першому уроці.

Для дітей вся ця програма безкоштовна і для вчителів, які хотіли би долучитися?

І для дітей, і для вчителів ця програма є безкоштовною абсолютно. Більше того, програмою розроблені для дітей подаруночки. От, наприклад, один із них – дітки, які прийшли п'ять уроків, отримують наліпочки "я супергерой". Це завжди цікаво. Навмисно розроблені для діток початкової школи.

Вуста не говорять, язик онімів — перші ознаки інсульту: інтерв’ю з амбасадоркою "Супергероїв FAST"
Наліпки, які дають дітям за проходження уроків за програмою "Супергерої FAST". Суспільне Одеса

Вчителі, які працюють за змістом програми і проводять п'ять уроків, ще можуть отримати офіційно сертифікат підвищення кваліфікації від платформи Adway. І надалі, звичайно, цей сертифікат враховується для атестації вчителів. То, в принципі, чому би ні?

Ви особисто чому долучилися до цієї програми? Як давно в ній вже працюєте і як ви бачите свою особисту мету?

Про особисте… швидше за все, тому що мій син на момент залучення до програми перебував вдома з дідусем. І так склалося, що він, в принципі, завжди з дідусем. В цю початкову школу дідусь водив його в школу, дідусь його забирав, дідусь водив його на різні гуртки, і субота, і неділя, якщо це потрібно було, і після уроків, і перед уроками. Він дуже багато взяв від дідуся…. Тому мені дуже важливо, щоб мій син навчився розпізнавати ці ознаки і одразу міг їх побачити і зорієнтуватись в цю секунду, в цю хвилину. І тому я б, звичайно, почала залучення, починаючи зі свого класу.

Спершу це був мій клас, потім паралель, потім, відповідно, наша школа. На сьогоднішній день ми хочемо, звичайно, щоб долучилося якомога більше діток міста Одеси і області також.

Давайте підведемо якісь підсумки нашої розмови. Давайте зазначимо, які є симптоми інсульту, на що варто звертати увагу, скільки є часу на реакцію, які можуть бути наслідки і як їх уникнути, наскільки це важливо.

Якщо коротко і швидко, в той момент, коли ми пояснюємо дітям, ми завжди говоримо, що швидка – 103. Ти запам'ятовуєш ті перші три цифри. Одиничка – це у нас найперше, одна частина обличчя оніміла. Нуль – це у нас нуль сили в руках і в ногах, друга ознака. І трієчка – це дві губи і один язик не можуть промовити ні слова. Таким чином ми промовляємо і повторюємо цю характеристику з учнями кілька разів. Врешті-решт вони запам'ятовують. Найголовніше — запам'ятати, що чим швидше ми розпізнаємо ці ознаки і чим швидше ми викличемо швидку, тим більше шансів у людини на одужання.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня

Вибір редакції

На початок