Перейти до основного змісту
Діячі мистецтва звернулися до ЮНЕСКО із проханням відтермінувати демонтаж пам'ятників в Одесі

Діячі мистецтва звернулися до ЮНЕСКО із проханням відтермінувати демонтаж пам'ятників в Одесі

Леонід Штекель, пікет, ОВА, демонтаж, пам'ятники
Леонід Штекель на одиночному пікеті біля ОВА. Суспільне Одеса

Діячі культури, які виступають проти знесення пам'ятників і перейменування вулиць в Одесі, звернулися до ЮНЕСКО. Митці вважають, що деколонізацію потрібно відтермінувати до завершення війни.

У зверненні до генеральної директорки ЮНЕСКО Одрі Азулай зазначається, що рішення щодо демонтажу пам'ятників і перейменування топонімів ухвалили без публічних консультацій.

"Можна багато говорити про деколонізацію України, але щодо Одеси, більша частина історичного центру якої була побудована під російською імперською адміністрацією, ця програма стирання є небезпечно слизькою дорогою. Поспішне застосування цього нового законодавства, яке залишає широкий простір для неоднозначного тлумачення, ставить під загрозу значні частини всесвітньої спадщини Одеси та її поліфонічного космополітичного духу", — йдеться в документі.

Наразі звернення підписали 118 діячів. Серед них головний диригент Одеського філармонійного оркестру Гобарт Ерл, голова наукового відділу Одеського художнього музею Кирило Ліпатов, донька Ісака Бабеля Лідія та онук письменника Андрій Маляєв-Бабель, журналіст і громадський діяч Леонід Штекель, художник Михайло Рева.

Діячі мистецтва звернулися до ЮНЕСКО із проханням відтермінувати демонтаж пам'ятників в Одесі
Звернення діячів мистецтва до ЮНЕСКО. Скриншот звернення

Діячі зазначають, що цього літа ОВА ухвалила рішення щодо перейменування вулиць, які були названі не лише на честь тих, хто будував і захищав Одесу, а й на честь противників і жертв радянського та імперських режимів. Зокрема, митці наголошують, що Олександра Пушкіна заслали до Одеси за антицарську діяльність, Костянтин Паустовський критикував радянську революцію і ніколи не був членом комуністичної партії, а письменник Ісак Бабель загинув під час сталінських чисток. Також військова адміністрація вирішила демонтувати 19 пам'ятників, зокрема, пам'ятник Пушкіну, а деякі інші позбавити охоронного статусу.

"Знакова статуя Пушкіна, що була створена в 1887–1889 роках за кошти, зібрані одеситами, вже запланована до зносу, тоді як статуя князя Воронцова 1863 року, котрий зіграв вирішальну роль у перетворенні міста на процвітаючий багатонаціональний порт, була позбавлена ​​свого охоронного статусу... Креативне місто літератури ЮНЕСКО також може втратити пам’ятник Бабелю, який було зведено на гроші, зібрані одеситами. Ці митці уособлюють космополітичні цінності. Їх видалення з громадського простору та культурної пам'яті відкидає саму логіку захисту Одеси як об'єкта Всесвітньої спадщини", — зауважують автори звернення.

Як повідомив Суспільному Леонід Штекель, ініціатором звернення був Віталій Оплачко. До ЮНЕСКО вирішили звернутися після консультації із французькими юристами. Перед цим скерували аналогічні звернення до Олега Кіпера та Володимира Зеленського.

"Низка одеситів вважає перейменування центральних вулиць міста і знесення пам'ятників порушенням культурного статусу ЮНЕСКО... Звернулися до юристів Франції. Ті надали відповідь, що це порушення. Після того, як отримали кваліфіковану думку французьких юристів, написали це звернення", — розповів журналіст.

Дослідник, фотограф і засновник Одеського вільного університету Віталій Оплачко зазначив, що від супротиву одеситів варварству залежить доля країни.

"На заклик одеситів співчутливо відреагували міжнародні ЗМІ, зокрема дві італійські газети (Il Foglio та Corriere Della Sera, — прим. ред.), одна французька та одна німецька (Faz, — прим. ред.). Можливо, це ще не все. Із зацікавленістю чекаємо", — написав він у Facebook.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня

Вибір редакції

На початок