Перейти до основного змісту
Одещину відвідала команда реформи шкільного харчування: як триває реформування

Одещину відвідала команда реформи шкільного харчування: як триває реформування

Їдальня в одній зі шкіл Одещини
Їдальня в одній зі шкіл Одещини. Суспільне Одеса

Корисна, різноманітна та якісна їжа для дітей — така кінцева мета реформи шкільного харчування, кажуть її розробники. Вона стартувала у 2020 році за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Наразі в рамках реформи продовжують модернізувати шкільні їдальні, створюють кулінарно-навчальні центри, виділяють кошти на безкоштовне харчування пільговиків та дітей початкової школи. Також змінюється саме меню.

У рамках візиту команди реформи журналістам провели екскурсії у чотирьох школах на Одещині, аби продемонструвати результати введення реформи. Загалом, організатори форуму звели цілі стратегії та втілення реформи про підтримку громад у впровадженні якісного харчування до таких пунктів:

  • Підвищення фінансової та інституційної спроможності. Надання субвенцій.
  • Модернізація інфраструктури харчоблоків, кухонь, обідніх залів: щоб були відповідні можливості приготування та споживання їжі.
  • Кадровий потенціал, підвищення кваліфікації кухарів і залучення молодих кадрів.
  • Комунікація здорового харчування.

Підвищення фінансової та інституційної спроможності. Надання субвенцій.

Заступник міністра освіти Андрій Сташків розповів, що наразі держава активно підтримує провадження цієї реформи в кожній територіальній громаді:

"Ну, перший і основний напрямок — це, звичайно, субвенція на ремонт кухонь і їдалень, про яку ми сьогодні багато говоримо. Це безпрецедентно велика сума субвенцій — півтора мільярда гривень, яка виділилася саме на оновлення інфраструктури. І, як я вже казав, в нас є 172 проєкти. Антикорупційна експертиза Європейської комісії була залучена. Вони кожен проєкт своїми фахівцями опрацювали. Чи цього достатньо для держави? Ні, однозначно. Тому що в Україні 20 тисяч закладів освіти — це і садочки, і школи. Ми ж говоримо конкретно зараз про школи, їх 12 тисяч, і більшості з них потрібне оновлення кухонь і їдалень".

На Одещині відбувся престур команди реформи шкільного харчування: як триває реформування
Їдальня в одній зі шкіл Одещини. Суспільне Одеса

Також Сташків зазначив, що були прийняті нові державні будівельні норми з урахуванням всіх безпекових ризиків, з урахуванням активної військової фази. У рамках цього один з харчоблоків в Авангардівській громади на Одещині вже будують нижче рівня землі.

"Вартість такого проєкту — 44 мільйони гривень. Це було співфінансування, інші — це були державні бюджети. Загалом в області зараз будується 13 об'єктів, загальне фінансування — 121 мільйон витрачено, щоб ми реалізували ці проєкти. Цей проєкт до кінця року планується завершити. У нас в цьому році заплановано три харчоблоки — це в опорних кухнях, і 10 харчоблоків — базова кухня", — додав голова Одеської ОВА Олег Кіпер.

Доступ до безкоштовного харчування матимуть учні перших-четвертих класів. Мова про тих, хто навчається на очній та змішаній формах навчання. Загалом, повідомив очільник Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер, сьогодні на Одещині безкоштовно можуть харчуватися 10 тисяч учнів 1-4 класів.

На Одещині відбувся престур команди реформи шкільного харчування: як триває реформування
Харчування в одній зі шкіл Одещини. Суспільне Одеса

Кадровий потенціал, підвищення кваліфікації кухарям

Підвищення кваліфікації має на меті не лише покращити навички приготування їжі, а й набути розуміння того, як ми готуємо саме їжу. Мова йде про такі процеси, як безпечність: яким чином організувати процес, для того, щоб їжа була безпечна; яким чином зробити так, щоб санітарний стан, стан поверхонь, стан холодильних агрегатів був в порядку тощо.

Організатори заходу додали, також сучасне устаткування подекуди стає великим викликом для кухарів.

"Коли модернізовується харчоблок, так, як ми бачили, сьогодні проходить ремонт, ми закуповуємо нове устаткування, а кухарі залишаються ті, які працювали там багато-багато років. Для них це подекуди непосильний виклик — почати працювати з параконвекційною піччю", — розповів один з організаторів заходу.

Програма навчання кухарів складається з декількох модулів. Частина з них присвячена безпечному харчуванню. Друга частина присвячена саме обладнанню, яке сьогодні встановлюється в нових харчоблоках. Також вивчатимуть нові норми та вимоги до харчування. Така комплексна програма розрахована на 90 годин.

Модернізація інфраструктури харчоблоків

Модернізація харчоблоків відбувається постійно, це безперервний процес, розповів керівник команди реформи харчування Орест Степаняк. За його словами, відслідкувати процес модернізації найкраще на майданчику Prozorro.

"Ми маємо можливість створювати базові харчоблоки, які готують тільки для себе, та опорні, які для себе, а також для іншої мережі освітніх закладів. І є можливість фабрики, кухні, перша з яких працює на Київщині, Бучі за ініціативи пані Олени Зеленської та пана Говарда Бафета".

Він додав, що оновлене електромеханічне обладнання зменшує об'єм праці для шкільних кухарів. Наприклад у громадах закуповують картоплечистки або механізми для нарізання овочів. Придбання ж посудомийної машини не лише допоможе кухарям, а й убезпечить дітей від інфекцій:

"Дуже часто ми бачимо, коли громада може закуповувати декілька посудомийних машин. І це дуже потрібно, тому що це людська праця, але більш важливе — це перенесення інфекції. Тому що, коли ми миємо посуд при високих температурах посудомийній машині, ми знезаражуємо його. Коли ми не маємо посудомийної машини в школі — це насправді дуже великий ризик.

Якщо прийти в шкільний харчоблок школи, в якій харчуються 300-400 або 500 дітей і подивитись, як працюють кухарі з цими об'ємами їжі. Це насправді ножем дуже складно зробити. Тому дуже часто ми бачимо такі часткові точкові підсилення, коли купують електричну картоплечистку або машину для нарізання овочів, або інше устаткування, яке допомагає фізично працівникам"

Комунікація здорового харчування

Комунікація здорового харчування передбачає розвиток у дітей та їхніх батьків правильних харчових звичок, споживання меншою мірою нездорових продуктів, а більшою мірою — овочів і м'яса.

"Це дає нам можливість вибудувати правильну здорову націю в майбутньому, адже дуже складно змінювати вподобання дорослих. Дорослі люди дуже негнучкі, щоб в чомусь змінювати. І наша основна ідея це правильне харчування українських родин. А достукатися ми можемо до них через діточок. Тому що коли дитина приходить з якоюсь ідеєю про щось хороше зі школи, то мама і тато набагато швидше до неї прислухаються, аніж до когось із дорослих", — поділився Орест Степаняк.

Задля збалансованого та правильного сезонного харчування дітей розробляються рецептурник. Загальний для усіх закладів рецептурник розробив відомий український кухар Євген Клопотенко.

"Рецептурники можуть розробляти будь-який заклад сам по собі, якщо в нього вистачає компетенції. Головне виконувати те, що прописано нормами й в сезонних меню для того, щоб змінювати продукти, які ми готуємо, щоб воно не було однотипним. Для того, щоб під ці норми, використовуючи різні продукти, готувалися корисні смачні й здорові страви", — зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Також для дітей з алергіями та іншими показаннями до харчування розробили спеціальний рецептурний збірник:

"Питання в тому, що постанова, яку прийняв уряд, і також меню, і рецепторний збірник, передбачили такі страви, які будуть пропонуватися цим дітям. Класний керівник прекрасно знає, кому лікар рекомендує. Він передає це по вертикалі директору, директор на харчоблок, і на цю перерву, коли ці дітки харчуються, готуються ці страви. Проблем немає, меню є, оплата є, працюємо", — додав Ляшко.

Одещину відвідала команда реформи шкільного харчування: як триває реформування
Їдальня в одній зі шкіл Одещини. Суспільне Одеса

Реформа розпочалась у 2020 році за ініціативи Олени Зеленської. Новий поштовх ініціатива отримала у 2022 році, коли була розроблена національна стратегія. Також минулого року була створена Глобальна міжнародна коаліція шкільного харчування, в яку ввійшло більше ніж 100 країн світу, і Україна стала учасницею цієї коаліції:

"Насправді це гордість, це величезна робота, яка була зроблена, і вже ж ніхто не робив реформу під час повномасштабного вторгнення, під час війни в власній країні. Наступного місяця в листопаді Україна прийматиме регіональний європейський саміт міжнародної Коаліції шкільного харчування. І це дійсно можливість для нас показати свої здобутки", — розповіла перша леді України.

Саміт триватиме два дні у Києві: 12 та 13 листопада. В його рамках відбудуться дискусії та залучення нових партнерів, донорів та меценатів.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня

Вибір редакції

На початок