На вихідних у Молдові проведуть референдум щодо членства в ЄС. Про те, яким чином на цьому тлі росіяни можуть розкачувати ситуацію в порту Джурджулешти на Дунаї і як це може вплинути на Одеську область, 16 жовтня говорили в ефірі "Українського радіо Одеса".
У період з липня по вересень поточного року з портів РФ до молдовського порту Джурджулешти здійснили щонайменше п'ять рейсів суден. Чотири з цих суден належали турецьким власникам, ще одно було з офшорної юрисдикції, тобто могло належати будь-кому. Про це свідчать дані спостережень, які оприлюднила моніторингова група Інституту чорноморських стратегічних досіджень.
На думку керівника цієї установи Андрія Клименка, у Молдові через порт Джурджулешти може відбутися спецоперація, аналогічна тій, що була в лютому 2014 року у Криму. У своєму дописі у Facebook він закликав Україну та Румунію до негайного превентивного реагування.
Коментуючи цю ситуацію, консультант Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак зазначив, що росіяни постійно намагаються дестабілізувати ситуацію в Молдові, зокрема, проросійські сили збирають невдоволених через зростання вартості комунальних послуг, а потім знімають про це сюжети. Водночас він наголосив, що висадка десанту буде навряд чи, адже для такої операції необхідна підтримка.
"З боку Румунії, з боку Чорного моря авіація точно не наблизиться, щоб допомагати робити десант на цю територію... Десантний корабель не підійде до узбережжя Чорного моря. Взагалі всі кораблі не підходять до західного узбережжя Криму. Вони ховаються там дуже далеко. Яким чином підтримувати цей десант? Він там загинув би за годину чи дві, ну хай через день: у нього закінчиться вода, провізія — і все", — підсумував експерт.
Аналогічної думки дотримується й генерал-майор запасу Служби безпеки України, заступник голови СБУ у 2014–2015 роках Віктор Ягун. Він розповів, що кримську операцію росіяни здійснили не за один день, використовуючи якесь старе судно, а готувалися до неї понад місяць: приблизно від початку лютого 2014 року почали під виглядом ротації перекидати певні підрозділи. Порт Джурджулешти, на його думку, незручна локація для висадки десанту, адже, навіть якщо група з кількох сотень десантників захоплять порт, довго вони там не протримаються.
"Я не розумію, що може зробити навіть якась певна кількість десантників. Що вони там зроблять, підуть колоною на Кишинів? І що це їм дасть? Захоплять порт? І скільки вони там протримаються? Я не розумію, де їх можна розмістити й заховати. Чи придністровці почнуть їм допомагати? Я вважаю, що це дурниця", — заявив генерал майор-запасу СБУ.
Крім того, він додав, що навіть російські судна, які йдуть через румунські й українські територіальні води, проходять моніторинг. Відомо, звідки вони виходять і що вони везуть.
"Росіяни дуже чітко розуміють: якщо якесь судно буде мати якісь ознаки порушення, воно просто буде перехоплено, зокрема нашими, і заарештовано, і конфісковано. Вони це чітко розуміють. Вже були такі випадки", — зазначив Віктор Ягун.
Речник Військово-Морських Сил ЗС України Дмитро Плетенчук у коментарях на своїй сторінці у Facebook теж повідомив, що нічого, що могло б дестабілізувати ситуацію в Молдові, росіяни завезти через Дунайський порт не зможуть. Також він додав, що в разі звернення до України або до Румунії Молдова не залишиться наодинці з ворогом.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області