Сьогодні Одеський виконком призначив Управління капітального будівництва Одеської міськради замовником проєктування демонтажу з публічного простору 19 памʼятників, що містять символіку російської імперської політики. Як це відбуватиметься та коли прогнозують демонтаж — читайте у матеріалі
Підставою для демонтажу пам'яток є розпорядження голови Одеської ОВА Олега Кіпера від 26 липня 2024 року, яке є обов'язковим до виконання. На засіданні виконкому заступник одеського міського голови Олександр Філатов розповів, що мер Одеси звертався з листом про перегляд цього розпорядження — його відхилили.
Законодавча процедура демонтажу пам’ятників
На виконання цього розпорядження у міськраді повинні підготувати певний обсяг документів, а саме — розробити наукову та технічну документацію. Серед 19 об'єктів, які голова Одеської ОВА розпорядився демонтувати — сім є пам'ятками архітектури. Щоб виконати розпорядження, спершу треба виключити їх із державного реєстру нерухомих пам'яток України. Рішення про це приймає Міністерство культури.
Із закону є виняток — пам'ятку можна перенести, якщо неможливо зберегти на місці, за умови проведення комплексних наукових досліджень з вивчення та фіксації пам'ятки. Але для цього також потрібен дозвіл Мінкульту. За таким дозволом до Міністерства має звернутись обласна військова адміністрація. Тобто процедура демонтажу матиме такі кроки:
- Одеська міська рада розробляє та готує наукову та технічну документацію та передає її Одеській обласній військовій адміністрації;
- Одеська обласна військова адміністрація звертається до Міністерства культури;
- Міністерство культури її переглядає та приймає рішення: виключати пам'ятку з держреєстру чи ні і вже потім дає дозвіл на демонтаж чи перенесення;
- Одеська міська рада визначає, яке буде потрібне фінансування;
- і тільки після цього — складає календарний план щодо демонтажу.
На питання скільки часу займає уся процедура: від розпорядження Олега Кіпера і до демонтажу — у міській раді кажуть:
“Сьогодні мова про час, мабуть, не йде. Бо ми спочатку повинні обстежити їх, розробити проєктну документацію, отримати дозвіл на виконання робіт і передати потім цю документацію”, — зазначила заступниця начальника Управління капітального будівництва Одеської міської ради Лариса Янушкевич.
Що буде зі спадщиною ЮНЕСКО
Питання на виконкомі викликало і те, що частина пам'яток є в переліку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. На це Федір Стоянов, заступник начальника управління по роботі з ЮНЕСКО, відповів, що містобудівні перетворення на територіях об'єктів всесвітньої спадщини повинні бути узгоджені, тобто про них потрібно поінформувати комітет ЮНЕСКО в Парижі.
“Ми повинні проінформувати центральний офіс ЮНЕСКО через Міністерство культури України … Тому перед вирішенням питання про демонтаж ми будемо звертатися до міністерства культури, яке в свою чергу зробить висновок, чи потрібно в тому, чи іншому випадку інформувати Комітет всесвітньої спадщини”, — пояснив Федір Стоянов.
У кожного об'єкта з переліку на демонтаж є своя специфіка, адже не всі вони — лише кам'яний монумент. Наприклад, братська могила жертв, які загинули у січні 1918 року, що розташована поблизу Куликового поля, має дві частини: надземну (надгробок) та підземну (поховання). Технологію проведення робіт демонтажу також мусять уточнити у міністерстві культури.
“Цілком ймовірно, що окрім надгробка, потрібно буде провести ексгумацію і перенести рештки людей, які поховані у цій братській могилі, на інше місце. Скоріше всього — на одне із кладовищ міста Одеси”, — сказав Федір Стоянов.
Ціна питання
На сьогодні вартість демонтажних робіт оцінити неможливо, розповіли на виконкомі. Олександр Філатов відзначив, що спершу на сесії Одеської міськради виділять кошти лише на проєктування.
“Наприклад, ці проєктні роботи будуть коштувати декілька мільйонів гривень. І буде розуміння, який саме проєкт по яких об'єктах потрібно буде замовляти”, — сказав Олександр Філатов.
Зараз мова йде лише про оголошення тендерів для визначення виконавців проєктно-технічної документації. Після розробки проєктів їх буде оцінювати експертиза, яка і підтвердить кошторисну вартість демонтажних робіт.
“Ми не знаємо, скільки це буде коштувати: один мільйон гривень чи 50 мільйонів гривень. Залежно від цієї суми сесійна зала, депутати будуть визначатись і приймати відповідне рішення”, — додав Олександр Філатов.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області