Протягом минулого тижня жителі Одеської області опинилися під шквалом атак російських дронів, крилатих і балістичних ракет. Найбільший резонанс викликало влучання протикорабельної ракети Х-22 по цивільному судну в Чорному морі, що перевозило зерно з України до Єгипту.
Чому актуалізувалися удари по Зміїному, навіщо росіяни знову застосовують "шахеди" на Одещині після довгої паузи в ефірі "Українського радіо Одеса" Суспільному розповіли колишній речник ОСУВ "Таврія" Дмитро Лиховій, консультант комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки та оборони Іван Ступак та речник ВМС України Дмитро Плетенчук.
Хронологія атак: дрони, ракети і стратегічна авіація
8 вересня російські сили атакували Вилкове на Одещині, використовуючи безпілотники. Внаслідок цього були пошкоджені житлові будинки та частково зруйнований ресторанно-готельний комплекс. Це був перший із серії ударів, які тривали протягом наступних днів.
Згодом, 10 вересня, російські війська випустили керовану авіаційну ракету Х-31 в напрямку острова Зміїний. Наступного дня, 11 вересня, росіяни продовжили атаки на Зміїний, випустивши шість протирадіолокаційних ракет Х-31П з акваторії Чорного моря. А вже 12 вересня, стратегічна авіація РФ завдала удару крилатими ракетами Х-22, уразивши цивільне судно в Чорному морі, яке перевозило зерно до Єгипту.
13 та 14 вересня атаки посилились. Регіону загрожували безпілотники та балістичні ракети "Іскандер-М" з касетними бойовими частинами.
"Зміна тактики не є очевидною"
Після тривалої паузи, під час якої Росія переважно використовувала балістичні ракети, атаки дронів на Одесу поновилися. Коментуючи це, колишній речник оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Дмитро Лиховій зазначив:
"Це відбувається постійно, день у день, і нічого нового не сталося. Сьогодні це можуть бути ракети, завтра — шахеди. Немає підстав говорити про зміну тактики".
Він додав, що сили оборони Півдня дедалі частіше збивають російські безпілотники, особливо дрони-розвідники типу "Орлан", "Суперкам", "Зала" та зазначив, що військові волонтерські ініціативи, такі як фонд "Повернись живим", активно підтримують розвиток систем для збиття російських дронів. Зокрема FPV-дронів, які стали ефективним засобом у боротьбі з повітряними загрозами.
"Я регулярно повідомляю про те, як покращується статистика збиття російських дронів. Наприклад, за один день було уражено сім дронів за допомогою FPV-дронів. За інший день — чотири випадки. Це на додачу до збитих шахедів і інших засобів ураження, таких як ЗРК, ПЗРК, стрілецька зброя, великокаліберні кулемети, "Гепарди", зенітні артилерійські установки. Ця тенденція дуже позитивна, і варто підтримувати волонтерські проєкти", — розповів військовий.
Швидкісні ракети: атака в умовах обмеженого часу
Росія застосовує швидкісні ракети, зокрема балістичні, коли її командування стикається з обмеженим часом на реагування, розповів консультант комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки та оборони Іван Ступак.
"Коли використовуються швидкісні ракети, особливо з Криму, зокрема балістичні, це свідчить про те, що часу на реагування у них дуже мало. Це означає, що вони отримали інформацію, наприклад, про те, що на якійсь вулиці в Одесі чи Одеській області перебувають натівські інструктори або знаходяться запаси для HIMARS", — зазначив Іван Ступак.
У таких випадках, на його думку, метою є швидке знищення об'єкта, перш ніж він буде евакуйований або переміщений.
"Шахеди": виснаження ППО та розвідка
Інша тактика Росії — використання безпілотників-камікадзе, зокрема "шахедів", для ударів по стаціонарних об'єктах.
"Наприклад, це можуть бути підстанції або інші стаціонарні об'єкти, які точно не будуть переміщені", — розповів Ступак.
Окрім цього, "шахеди" часто використовуються для виснаження української системи протиповітряної оборони або як інструмент розвідки перед масованою атакою, зазначив Іван Ступак:
"Буває й таке, що після атаки "шахедами" розвідка на місці повідомляє про недостатньо точні влучання, і тоді для добивання можуть використовувати ракети. Інколи "Шахеди" запускають для того, щоб вимусити нашу ППО реагувати".
Часто ці безпілотники можуть бути пустими, проте українські сили все одно змушені їх знищувати, адже не можна визначити їх небезпеку. Це призводить до витрат ресурсів і дає росіянам можливість фіксувати місця, де були збиті дрони.
"Росіяни фіксують місця і на основі цього можуть визначати, де розташована ППО. Це допомагає їм краще планувати наступні атаки", — підсумував він.
Щодо використання дронів для атак на портову інфраструктуру Одещини речник ВМС України Дмитро Плетенчук підкреслив, що це є основною тактикою російських сил у регіоні через обмежені можливості флоту.
"Південне узбережжя України є фактично першим форпостом, який зустрічає "шахеди". Не можна одразу зрозуміти, куди саме вони направляються, який вони мають маршрут. Їм треба пролетіти через Одещину, відповідно тут ми першим їх зустрічаємо, ми першими їх знищуємо, в тому числі військово-морські сили, наші підрозділи", – пояснив Плетенчук.
Масові атаки на Зміїний: демонстрація сили чи розвідка?
Протягом тижня російські сили кілька разів атакували острів Зміїний, використовуючи крилаті та протирадіолокаційні ракети. На думку експертів, ці дії спрямовані на демонстрацію військової присутності, але не мають реального впливу на контроль над островом. Як зазначив Дмитро Плетенчук, українські ракетно-артилерійські підрозділи ефективно захищають острів та прилеглу акваторію.
"Росіяни не можуть висадити свої війська на Зміїний, однак продовжують атаки, щоб продемонструвати свою військову присутність. Водночас ці дії наразі не впливають на роботу українського зернового коридору", — прокоментував він.
За словами консультанта комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки Івана Ступака, острів Зміїний зручний для розміщення техніки спостереження або засобів ураження. Там можуть бути встановлені антени, радіовипромінювачі, або навіть ракети, якими можна дистанційно керувати з Одеси для ураження цілей у морі.
"Росія може або діяти на випередження, щоб українці не розміщували там своєї техніки, або спробувати знищити об'єкти, які вони виявили за допомогою своїх розвідувальних засобів", — додав експерт.
Атака на цивільне судно: загроза морським шляхам?
Однією з гучних подій минулого тижня стала атака на цивільне судно в Чорному морі за допомогою ракети Х-22. Колишній речник оперативно-стратегічного угруповання військ “Таврія” Дмитро Лиховій називає удар терористичною атакою, спрямованою на залякування та зменшення обсягів перевезення зерна через коридор. Водночас Дмитро Плетенчук наголосив, що цей інцидент може мати серйозні наслідки для Росії, оскільки удар був спрямований на судно, яке перебувало поза межами територіальних вод НАТО та поза зерновим коридором.
Іван Ступак наголосив, що удари по цивільних об'єктах у Чорному морі мають на меті зниження довіри міжнародних партнерів до України як надійного постачальника зерна. Однак такі атаки не змогли суттєво вплинути на роботу українського зернового коридору.
“Дії Росії часто імпровізовані і шукати в них глибоку логіку не варто. Їхня мета — знищення військових та економічних ресурсів України. Наприклад, ракети могли бути використані проти корабля з метою знищення вантажу зерна, щоб Україна не отримала прибутків від його експорту, які йдуть на фінансування армії та закупівлю боєприпасів. Таким чином Росія намагається економічно підірвати Україну, позбавивши її валютної виручки”, — зазначив Ступак.
Окрім того, українські військові продовжують контролювати ситуацію на морі, особливо в Азовському регіоні, де російський флот зазнає значних труднощів. Дмитро Плетенчук зазначив, що російський флот змушений був покинути Азовське море, а у Чорному морі переховується у пункті базування Новоросійськ.
“Виходів в море практично немає, єдиний кейс з виходом на дві доби можливо пов'язані з розосередженням корабельно-катерного складу через побоювання ще більшої небезпеки, ніж морські дрони. Наразі вони навіть не спроможні проводити патрулювання акваторій навколо окупованого Криму та охорони води так званому Кримського мосту”, — підкреслив Плетенчук.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області