Біля берегів Одеси вода у Чорному морі стала червоно-цеглястого кольору. Екологи кажуть, що таке явище називається червоний приплив і відбувається через розвиток фітопланктону. Як довго воно протримається та наскільки є небезпечним, Суспільному розповів очільник громадської організації "Зелений лист", еколог Владислав Балінський.
Червоний приплив в Одесі пов'язаний із зростанням одноклітинних фотосинтезуючих водоростей, зазначив Владислав Балінський:
"Зазвичай цвітіння води у нас викликається дінофлагелятами або ціанобактеріями. Таке явище називають "червоний приплив". У деякій місцевості, наприклад, у Мексиканській затоці, це трапляється постійно, його часто фіксують. У нас настільки бурхливого цвітіння цієї групи дінофлагелят не фіксували до 2019 року".
Причинами появи цього явища є кліматичні зміни на фоні опріснення та забруднення морської води біогенами, зазначив чоловік. За його словами, після рясних дощів процес росту пришвидшився:
"Ці незвичайні організми масово з'являються у нас через кліматичні зміни. Зараз змінилися температури, відбулося забруднення біогенними елементами одеської затоки. Після активних дощів процес пришвидшився і інтенсивність його теж".
Він додав, що наразі у морській воді є токсини. Через контакт з ними у людини може виникнути алергія, тому купатися у такій воді не рекомендується.
Еколог також уточнив, що не слід купувати морепродукти, які виловили під час червоного припливу. Їх споживання може викликати отруєння. Найбільш небезпечними є мідії та рапани. Вони накопичують у собі найбільше токсинів.
"У світовій практиці були зафіксовані випадки масового отруєння людей морепродуктами, які виловлювались під час такого цвітіння. Також траплялись отруєння серед дослідників, які відбирали проби. Токсини, які виробляють ці одноклітинні водорості, можуть розповсюджуватись не тільки контактним способом, а і так званим інгаляційним", — сказав Балінський.
Існує і небезпека масових заморних процесів, підкреслив еколог. За його словами, вони вже почались. Також спостерігається таке явище як яскрава біолюмінесценція, тобто світіння живих організмів.
"Я занурювався і бачив вже початки локальних заморних процесів. Риба підіймається на поверхню, бо їй не вистачає кисню. ЛінгулодиніумЧервоний приплив відомий ще й тим, що у нього досить інтенсивна біолюмінесценція. Вночі, якщо є якісь подразливі фактори, він дуже яскраво світиться", — прокоментував чоловік.
Червоний приплив з'явився біля берегів Одеси тиждень тому, зауважив дослідник. За його словами, триватиме він доти, доки не знизиться температура морської води.
"Як тільки температура морської води опуститься, стане нижче 20 градусів, це явище почне зникати. Або якщо сталий вітер почне дмухати з суші в море. Він також може "прогнати" забруднену воду з одноклітинними організмами", — резюмував еколог.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області.