У розпал літа без води: чому жителям селища під Одесою відключили послугу

У розпал літа без води: чому жителям селища під Одесою відключили послугу

Жителі селища Ліски, що на Одещині, майже чотири доби без води під час літньої спеки. Відключення тут тривають регулярно з 2021 року: “Інфоксводоканал” розірвав з людьми договір на надання послуг. Відповідати за водопостачання мав місцевий кооператив “Просвіт”. Проте співпрацювати з ним жителі не хочуть, стверджують, увесь час щомісячно платили за показниками лічильників “Інфоксводоканалу”. Звідки взявся борг у понад 340 тисяч гривень, хто має його погасити та куди ділися регулярні платежі людей — розбиралися кореспонденти Суспільного.

Жителі селища Ліски втомились від постійних відключень води. Люди розповіли — це відбувається регулярно протягом трьох років.

"Ми вимушені користуватись ковшиком третій день. Мама тримає, я вмиваюсь, потім я тримаю, а мама вмивається. На вулиці у нас 30 градусів, дуже велика температура, дуже спекотно. Світла немає іноді, тобто рятуватись якось неможливо. Закуповуємо воду для пиття. За ці дні десь чотири баклажки купили", — поділилась жителька селища Ліски Софіна Ходос.

"Ми зібралися, можна сказати, стихійно, тому що вже пішла третя доба, як у нас немає водопостачання взагалі. Ми хочемо розмовляти, ми хочемо бути з водою. На вулиці спека, повна антисанітарія. У нас навіть немає підвозу води. І я так розумію, до того, як ми подзвонили і скликали сюди зібратися, то навіть ніхто не знав, що ми сидимо без води", — додала Ганна Усенко.

У розпал літа без води: чому жителям селища Ліски відключили послугу
Місцева жителька Ганна Усенко. Фото: Суспільне Одеса

Голова Крижанівської сільської ради Наталя Крупиця запевнила, що представники сільради зробили все, що могли. За її словами, перемовини були важкі, адже люди "на нервах" через відсутність водопостачання.

"Сільська рада сказала, що нема коштів. Кошти можуть виділятися тільки на сесії, а сесія на наступному місяці. Тому ніхто нічого підвозити не буде. Немає такої можливості", — розповів місцевий житель Олександр Щербатий.

Відключення води почалися після того, як у 2021 році “Інфоксводоканал” в односторонньому порядку розірвав договір з жителями про надання послуг. Однак за користування водою, за словами жительки Ганни Усенко, вони продовжували сплачувати за лічильниками “Інфоксводоканалу”. Жінка зазначила, що ці гроші "загубились", а на рахунку тепер висить борг.

"Нам сказали, що це тимчасово і що борг треба гасити — таке було рішення. Є люди з інвалідністю, які лежачі. І води сільрада не підвозить, і тиску немає взагалі. Хоча б якийсь був потік, а так же немає нічого", — додав Олександр Щербатий.

У розпал літа без води: чому жителям селища Ліски відключили послугу
Місцевий житель Олександр Щербатий. Фото: Суспільне Одеса

Натомість “Інфоксводоканалі” зазначили, що платити люди мали не їм, а місцевому кооперативу “Просвіт”. У пресслужбі установи також додали, "Просвіт" має заборгованість у 340 тисяч гривень, про яку кооператив попереджали неодноразово. Через несплату цього боргу, відповідно до Закону про житлово-комунальні послуги, "Просвіт" відключили від водопостачання.

Сам очільник кооперативу проклав трубу вздовж будинків місцевих у 2012 році, при будівництві свого спортивного комплексу:

"Мені потрібна була вода, бо на території близько 12 км не було водогонів. Ті водогони, які були, вони не належали сільській раді, вони були приватні. Я побудував кілометр водогону, кілометр каналізації від вулиці Сахарова до свого об'єкта. Тобто я утримувач труби, а вода постачається за договором "Інфоксводоканалу". 14-17 січня 2022 року "Інфоксводоканал" виставляє загальний рахунок не по побутовому лічильнику, а на всю трубу — 300 тисяч гривень. Там нема мого ім'я чи якогось іншого, договору немає взагалі. Хто зацікавлений — платіть, не оплачуєте — ми перекриваємо воду. Воду перекрили", — розповів директор кооперативу "Просвіт" Євген Шипіта.

У розпал літа без води: чому жителям селища Ліски відключили послугу
Очільник кооперативу "Просвіт" Євген Шипіта. Фото: Суспільне Одеса

Самі ж місцеві жителі укладати договір з “Просвітом” не хочуть через невигідні умови та "відсутність прав".

"У Просвіті дуже такі файні умови. Абонплата близько 250 грн, прав у вас ніяких немає. Він, його мама та ще хтось з його родичів — самі головні, а ви ніхто. Сума тої труби, яка там закладена, він зараз озвучив 250 млн грн. А є ринкова ціна труби — мільйон. Борг на сьогодні близько 400 тисяч гривень, який він хоче повісити на людей. Зі 100 домів в десяти взагалі ніхто не живе. З тих, які є, там суми зовсім не значні. Це суми юридичних облич: його стадіон, який споживає воду, якісь сауни чи ще щось", — поділився місцевий житель Олександр.

Натомість люди обрали для себе іншу компанію — КП “Надія”. Однак приєднатись до неї споживачі можуть лише, коли розв'яжуть питання з "власником труби" та наявними боргами.

Жителька селища Ліски Олена Мирошниченко вже три роки не знає, на що йдуть її кошти — вона сплачує за воду на спецрахунок "Інфоксводоканал". За словами жінки, таку платіжку навіть приймають не в усіх банках. Однак в установі пояснили, що вказаний спецрахунок було створено для погашення штрафних санкцій за бездоговірне та безоблікове водокористування. Що стосується щомісячної плати за водокористування — мешканці повинні сплачувати її кооперативу "Просвіт".

У розпал літа без води: чому жителям селища Ліски відключили послугу
Зібрання місцевих жителів біля будівлі Крижанівської сільської ради, Одеська область. Фото: Суспільне Одеса

У розпал літа без води: чому жителям селища Ліски відключили послугу
Місцеві закуповують воду в пляшках. Фото: Суспільне Одеса

"Якщо люди по своїй волі сплачували на цей спецрахунок, то ці кошти зберігаються на цьому рахунку, і “Інфоксводоканал” може на підставі волевиявлення цих мешканців перенаправити ці кошти кооперативу “Просвіт” для зменшення заборгованості за водопостачання", — пояснив прессекретар "Інфоксводоканалу" Сергій Чабан.

Наразі директор кооперативу "Просвіт" Євген Шипіта направив гарантійного листа до “Інфоксводоканалу” з обіцянкою почати гасити борг. За чий кошт це буде зроблено мають вирішити люди разом з “Просвітом”. На четверту добу після відключення воду жителям селища повернули.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок