"Нас закрили на території ТЦК": подробиці конфлікту між представниками військкомату та "швидкої" в Одесі

"Нас закрили на території ТЦК": подробиці конфлікту між представниками військкомату та "швидкої" в Одесі

В Одесі 11 червня на території Київського територіального центру комплектування та соціальної підтримки стався конфлікт між людьми у військові формі та лікарями швидкої допомоги. Працівники ТЦК начебто не випускали з будівлі військкомату бригаду "швидкої", яка приїхала на виклик. На допомогу колегам прибули інші співробітники "швидкої", це переросло у бійку, відео якої опублікували у низці телеграм-каналів.

Що кажуть лікарі про цей інцидент, як відреагували на ситуацію в обласному ТЦК та Центрі екстреної допомоги та до чого тут бронювання медиків від мобілізації — у матеріалі Суспільного.

Що кажуть лікарі швидкої допомоги

За словами лікарки медицини невідкладних станів Вікторії Гончар, її з колегами насильно утримували у ТЦК кілька годин після того, як вони прибули на виклик до чоловіка. Він самостійно зателефонував на "103" та повідомив, що його начебто побили працівники ТЦК.

"Вчора я знаходилась на території ТЦК насильно протягом чотирьох годин. Ми були на роботі і нас викликали для надання медичної допомоги потерпілому. Вони закрили нас на території ТЦК і не давали вийти ні самостійно, ні з пацієнтом. Нічого не пояснювали", — сказала Вікторія Гончар.

Медики швидкої діагностували у чоловіка підозру на закриту черепно-мозкову травму та струс головного мозку, його стан оцінили як середнього ступеня тяжкості, додала Вікторія. За словами фельдшера медицини невідкладних станів Богдана Величко, вони запропонували госпіталізувати чоловіка, але працівники ТЦК їм відмовили.

Подробиці конфлікту між медиками та представниками військкомату в Одесі
Богдан Величко та Вікторія Гончар. Суспільне Одеса

"Після того, як ми його оглянули, нами була запропонована госпіталізація до лікувального закладу з метою огляду більш детального. Після чого співробітники ТЦК нам відмовили у госпіталізації, аргументуючи це тим, що в них на території ТЦК є медик, який вже оглянув даного пацієнта і заборонили нам госпіталізувати до лікувального закладу", — розповів фельдшер.

Вона також додала, що вони тричі викликали поліцію. І тільки на останній раз, за її словами, у них взяли свідчення. Що було на вулиці, коли приїхали їхні колеги, вона не бачила, тільки чула крики та сирену.

"Все закінчилося після того, як співробітники підняли ґвалт на території ТЦК, там почалася бійка, якісь масові заворушення. Ми не бачили цього у зв’язку з тим, що високий паркан. І після цього нас відпустили", — додав Богдан Величко.

Подробиці конфлікту між медиками та представниками військкомату в Одесі
Конфлікт між працівниками ТЦК та швидкої в Одесі. скриншот із відео телеграм-каналу Xydesa

Як відбувались події за версією ТЦК

Надвечір 11 червня в Одеському обласному ТЦК та СП опублікували свою версію події. За їхніми даними, група оповіщення доставила до ТЦК для оновлення облікових даних чоловіка, який відмовився показувати документи. Через годину до військкомату "приїхала група людей у медичному одязі на автомобілі швидкої медичної допомоги". Вони наполягали на госпіталізації чоловіка та, як стверджують у ТЦК, відмовились показати свої документи — і військовим, і поліції.

"Через це, у військовослужбовців Київського РТЦК та СП міста Одеса, виникла підозра, що прибулі особи намагаються допомогти громадянину уникнути військової служби, на яку він був визнаний придатним за висновком військово-лікарської комісії", — йдеться в офіційному дописі ТЦК.

Подробиці конфлікту між медиками та представниками військкомату в Одесі
Коментар Одеського обласного ТЦК та СП щодо інциденту за участі військовослужбовців та медиків швидкої допомоги біля військкомату 11 червня 2024 року. скриншот зі сторінки Одеського обласного ТЦК та СП у фейсбуці

Далі медики начебто зателефонували на 103 та повідомили, що їх силою утримують в військкоматі, після чого до будівлі приїхали їхні колеги, а також "невідомі цивільні особи, які спровокували бійку".

Реакція правоохоронців та омбудсмана на конфлікт

У Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Південного регіону повідомили, що за фактом інциденту біля ТЦК розпочали розслідування 4 статті 296 Кримінального кодексу України — хуліганство.

За їхніми даними до ТЦК все-таки прибули лікарі швидкої допомоги, яку викликав затриманий військовослужбовцями чоловік. Надалі між медичним працівником та представником РТЦК та СП виник конфлікт, в якому обидві сторони отримали травми.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець 12 червня також відреагував на цей інцидент. Він зазначив, що дії на відео — неприпустимі.

"Дії, які мали місце в Одеському ТЦК та СП, точно не додають авторитету жодній зі сторін конфлікту, а навіть навпаки – дискредитують тих, хто зараз на передовій виборює життя для нашої країни і людей", — зазначено у дописі омбудсмана.

Реакція Центру екстреної допомоги та до чого тут бронювання від мобілізації

У дописі, який 12 червня опублікували на сторінці Центру екстреної меддопомоги у фейсбуці, вказано, що "конфлікт вичерпано" і "остаточний вердикт нададуть правоохоронні органи".

Під час цього інциденту стала публічною проблема бронювання працівників швидкої. В одному з перших дописів у соцмережах про причину конфлікту зазначалось, що лікарі приїхали на виклик свого колеги, який прийшов оновити дані, а йому вручили повістку. Ця інформація не підтвердилась, але працівники екстренки розповіли, що така проблема реально є.

За словами лікаря швидкої допомоги Олександра Кіщенка, він прийшов оновити дані до ТЦК, як того вимагає закон, а вийшов — з "бойовою" повісткою. Він додав, що за останній тиждень з їхньої підстанції два фельдшери пішли у лави ЗСУ.

"Моє керівництво обіцяло, що все буде добре, все вирішать щодо повісток. Сказали, щоб йшов оновити дані. У ТЦК мені сказали: "Ми йдемо на зустріч, тобі і твоєму керівництву, щоб це питання вирішити, щоб тебе поставили на бронь". Після чого, я вийшов з бойовою повісткою", — відзначив Олександр Кіщенкко.

Подробиці конфлікту між медиками та представниками військкомату в Одесі
Олександр Кіщенко. Суспільне Одеса

Фельдшер Роман Янковий розповів, що наразі є нестача водії. За його словами, через відсутність бронювання вони звільняються.

"Ми просто не будемо виїжджати по адресах. Якщо немає водія, то машина не їде на виклик. Якщо немає лікаря, машина не їде. Якщо немає фельдшера, то лікар без фельдшера теж не поїде", — сказав Роман Янковий.

Бронювання медиків

Директорка Центру екстреної допомоги Світлана Ізосімова розповіла, що процес бронювання вони розпочали ще в грудні минулого року. Відповідні списки вже чотири рази подавали до Міністерства оборони.

"В одних списках було 58 працівників, в інших 200, в третіх — приблизно 500. Загалом понад 700 людей. Але через те, що 18 травня увійшов в силу новий закон і змінилися умови бронювання, наші працівники повинні піти в ТЦК і оновити свої дані", — сказала Світлана Ізосімова.

Жінка додала, для того, щоб створити новий список бронювання, працівники обов'язково мають оновити дані. Бо, за її словами, є певні розбіжності між паспортними даними та даними у військових квитках.

"Щоб уникнути цих розбіжностей, люди повинні особисто піти в ТЦК, оновити дані і принести нам ці оновлені документи. Ніхто не зможе зробити це за них. І тільки тоді ми подамо нові списки для бронювання", — розповіла вона.

Подробиці конфлікту між медиками та представниками військкомату в Одесі
Зустріч працівників швидкої з керівництвом Центру екстреної допомоги в Одесі. Суспільне Одеса

Заступниця голови комітету з питань здоров’я нації Оксана Дмитрієва зазначила, що питанням бронювання всіх медиків вона займається ще з березня. Запити були надіслані до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, Міністерства охорони здоров'я, Міністерства оборони і Генштабу.

"У нас є професії лікарів, яких дійсно не вистачає нам в цивільному житті. А їх забирають, з лікарень забирають. Тобто руйнуються бригади, які можуть рятувати тих самих військових, які потрапляють до цих же лікарів", — розповіла жінка.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок