"Забувають про фантомні болі": як в Одесі реабілітують військових за допомогою більярду

"Забувають про фантомні болі": як в Одесі реабілітують військових за допомогою більярду

В Одесі проводять тренування з більярду для військових ЗСУ з ампутаціями. Ця спортивна гра, за словами організаторів реабілітаційної програми, допомагає військовослужбовцям адаптуватися у соціумі та навчатися нових навичок. Як триває процес та як більярд впливає на бійців — у матеріалі Суспільного.

Організував тренування з адаптивних видів спорту керівник центру реабілітації Василь Рибак. За його словами, кожен із військових, який проходить реабілітацію, є ментором для наступних хлопців.

В Одесі реабілітують військових за допомогою більярду
Василь Рибак. Суспільне Одеса

"Усі наші хлопці загартовані війною, і в них є хист до життя, внаслідок отриманих поранень травм, захищаючи нашу Батьківщину. Вони повинні рухатись вперед. Я разом із нашими друзями знайшли їм можливість далі рухатись через адаптивні види спорту. Тому цю систему, працю, ми розповсюджуємо по всій Україні. З Одеси ми почали тренування з адаптивних видів спорту, соціалізації. І далі хто повертається до себе додому, вже пропагандує здоровий спосіб життя та рухатись вперед", — пояснив Василь.

Тренер з більярду та кандидат в майстри спорту Віталій Сулаков розповів, що навчати військових йому запропонував Василь Рибак. Віталій зазначив, що його учні вже опанували технічні навички: навчилися тримати кий, правильній поставі та влучати у кулі.

В Одесі реабілітують військових за допомогою більярду
Тренер із більярду та кандидат в майстри спорту Віталій Сулаков. Суспільне Одеса

"Ідея мені сподобалась. Зараз такий час, що хлопцям потрібна допомога, я із задоволенням цю допомогу надаю: даю їм якусь інформацію, вони виконують. Щось у них виходить, щось ні. Але загалом ми зростаємо, і я думаю, що в перспективі ми навіть будемо брати участь у змаганнях і покажемо хороші результати", — поділився Віталій.

Десантник 81-ї аеромобільної Слобожанської бригади та ментор програми Сергій Коцюба наприкінці жовтня 2022 року отримав поранення. З того часу чоловік проходить реабілітацію та двічі протезувався.

"Я запротезований трішки іншим способом, ніж хлопці — в мене стоїть імплант одразу в кістку і до нього вже кріпиться сам протез. Мій хрещений батько теж ходить на протезі та має ампутацію вище коліна, тому я брав приклад з нього і мені було легше. Я якось і не звертаю увагу на те, що відсутня кінцівка", — пояснив Сергій.

В Одесі реабілітують військових за допомогою більярду
Військові грають в більярд. Суспільне Одеса

21-річний військовослужбовець Ігнатій Спину підірвався на міні та втратив ногу вище коліна. Порадили Ігнатію відвідати реабілітацію за допомогою більярду лікарі-протезисти.

"Через деякий час просто забуваєш, що щось не так і якось починаєш втягуватись в це, і навіть не помічаєш, не відчуваєш тих складнощів, якщо вони навіть є. Коли показав, що він вміє і як він вміє, то дуже круто бачити те, що не просто в лузу закотити кульку, а є багато нюансів того, щоб це відбулось, і це виглядає досить красиво. Мене це прям заворожує, дійсно цікаво", — розповів Ігнатій.

27-річний Вадим Громов з Одещини пішов служити з початку повномасштабного вторгнення РФ та під час контрнаступу 2023 року під селищем Велика Новосілка на Вугледарському напрямку натрапив на міну. Військовий зауважив, що грати в більярд виявилось не так просто, як може здатися на перший погляд.

"Спочатку Херсон, потім Серебрянський ліс, Луганськ, потім Мар’їнка, Донецьк і от на контрнаступі під Великою Новоселкою, Вугледарський напрямок, натрапив на міну. Правильно стояти, тримати міст, кий — це все виявилось не так просто. Це в першу чергу психологічно потрібно відволіктись від своєї проблеми. Ти весь час в квартирі або ще десь, а тут прийшов — такі ж хлопці, як і ти. Прийти, порозказувати історії: де були, що робили", — поділився Вадим.

Співорганізатор і ментор реабілітаційної програми Олександр Яровенко ділиться своїм досвідом життя на протезі.

В Одесі реабілітують військових за допомогою більярду
Олександр Яровенко. Суспільне Одеса

"У мене ампутація вже досить довгий період, я повністю адаптований до життя, маю роботу, автомобіль. Тобто показую хлопцям, що це не кінець. І тим самим бачу позитив. Є над чим працювати, особливо наше місто дуже неадаптоване для людей. Одна справа, коли в тебе ампутація, а коли візок, то я взагалі мовчу. Немає нічого для цього. Якщо ти сам, то ти сам зі своїми проблемами, ніхто тобі не допоможе", — зазначив Олександр.

Тренер Віталій Сулаков зауважив, що під час гри військові відволікаються та забувають про біль:

В Одесі реабілітують військових за допомогою більярду
Тренер Віталій Сулаков під час занять із військовим. Суспільне Одеса

"В емоційному плані я бачу такий прогрес: хлопці, коли дивляться на шари та зелене сукно, забувають про все на світі й потрапляють в інший світ. Тобто вони перемикаються, і настільки їх захоплює все це, що, за їхніми словами, вони забувають про фантомні болі. І не лише під час тренування, але й довгий час після. Так цікаво влаштований людський мозок, що під час гри в більярд ми залучаємо безліч нейронів, в голові відбуваються такі процеси, що це дуже цікаво і ще мало досліджено".

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок