П’ять місяців після удару: чому ЖК "Люксембург" в Одесі досі не відновлюють

П’ять місяців після удару: чому ЖК "Люксембург" в Одесі досі не відновлюють

Ексклюзивно

У секції ЖК "Люксембург", зруйнованій влучанням ракети 29 грудня 2023 року, з моменту удару не живуть люди і не проводяться відновлювальні роботи. У перші півтора місяця після атаки будівлю стабілізували: закріпили металевими конструкціями, щоби уникнути обвалу. З 15 березня 2024 будівельників на майданчику немає, реконструкція секції не розпочалася.

До прикладу, відновлення житлового комплексу "Тірас", який постраждав від ракетного удару у квітні 2022, тривало вісім місяців: перші мешканці повернулися у свої квартири у грудні. Чому досі не розпочалася відбудова "Люксембургу" — у першому матеріалі Суспільного з циклу "ТутРемБуд".

Проєкт відновлення ЖК "Люксембург" розроблятиме Одеська академія будівництва та архітектури. Тендер завершився 7 травня, вартість проєкту – майже 1,5 млн грн, термін виконання робіт – до кінця 2024 року. Оголошення про це оприлюднене на сайті електронної системи публічних закупівель Prozorro.

За даними директора департаменту міського господарства Одеської міськради Леоніда Гребенюка, з академією будівництва вже укладений договір. Гребенюк відповів на питання Суспільного:

– Після стабілізаційних робіт був проведений технічний звіт про стан цього будинку, який ляже в основу проєкту відновлення. На сьогоднішній день департамент житлово-комунального господарства визначено замовником відновлення даного будинку шляхом капітального ремонту. Заключено договір з Одеською будівельною академією на створення проєктної документації. Наразі збирається інформація для відповідних проєктних рішень. Як тільки буде нам переданий проєкт, коли він пройде експертизу, ми будемо розуміти об’єм робіт, який об’єм фінансування треба буде провести. Будуть пройдені тендерні процедури та визначимо підрядника, приступимо до робіт.

Чому ЖК "Люксембург" в Одесі досі не відновлюють
Секція ЖК "Люксембург" в Одесі, куди влучила російська ракета. 29 грудня 2023 року. Фото: пресслужба Нацгвардії України

— У тендері вказане 31 грудня 2024 – дата розробки проєкту. Але мешканці "Люксембургу" розповідають, що їм обіцяли до кінця року вже відновити будинок.

– Можливо, здається, що процес затягнувся – з урахуванням того, що удар стався 29 грудня 2023 року. Але є певні процедури, які ми маємо пройти. Одеська будівельна академія розуміє категоричність цього будинку, що він в нас першочерговий. Всі про це знають. Якщо говорити про поставлені терміни, так, вони до кінця цього року умовно, але ми не можемо надавати мешканцям ці строки. Ми просимо зробити це швидше.

– Відновлення може не розпочатися вчасно?

– Ми для себе встановлювали певний план дій і розбивали все на терміни. Після проведення демонтажних і стабілізаційних робіт виникав ряд питань, на яких ми по суті зупинялися, аби зрозуміти, як буде себе вести будинок в тій чи іншій ситуації. Повторюся, ситуація складна. В історії міста такого не було. Ми йшли маленькими кроками, аби не виникло більших проблем, про які не хочеться навіть думати. Тому ми дійсно зійшли з термінів, які попередньо встановили собі. Формально, так, ми написали 31 грудня 2024 року, але ми спілкуємось з виконавцями, аби це було якомога швидше.

"Життя до і після 29 грудня"

У дворі "Люксембургу" на вулиці Середній на дитячому майданчику гуляють жінки з дітьми. До під’їздів, в яких живуть люди, квапляться кур’єри. Зруйнована секція укріплена металевими стійками та підпорами, щоби не сталося обвалу.

Коли відновлять ЖК "Люксембург" в Одесі
Житловий комплекс "Люксембург" в Одесі, у який 29 грудня 2023 року влучила російська ракета. Суспільне Одеса

"Будинок стоїть абсолютно пустий, на верхніх поверхах ніхто не проживає. Він стоїть як примара. Ми не розуміємо, що відбувається з будинком. Місяці півтора-два тут роботи не проводяться. Встановлені конструкції укріплюючі, а далі – затихло…" – розповідає Вікторія Нікітюк, мешканка "Люксембургу".

Вікторія Нікітюк, житель ЖК "Люксембург" в Одесі
Вікторія Нікітюк, мешканка ЖК "Люксембург" в Одесі, у який 29 грудня 2023 року влучила російська ракета. Суспільне Одеса

У мить ракетного удару вона разом з чоловіком була у своїй квартирі на третьому поверсі. Їх врятувало, що вони були на кухні, а влучання було з іншого боку будинку, каже Вікторія. Квартира зруйнована, але родина лишилася жити у "Люксембургу" – орендують житло в сусідньому під’їзді:

"Сподівання на те, що ми зможемо якось відбудувати цей будинок, якось відремонтувати квартиру, що вона буде в придатному для життя стані", – каже Вікторія.

ЖК "Люксембург" в Одесі через 5 місяців після удару РФ
Зруйнований внаслідок ракетного удару поверх у ЖК "Люксембург" в Одесі. Суспільне Одеса

Чому ЖК "Люксембург" в Одесі не відновлюють
Внаслідок ракетного удару в одній з секцій ЖК "Люксембург" в Одесі було зруйноване перекриття між поверхами. Суспільне Одеса

"Є життя "до", є життя "після". У кожного українця це життя до 24 лютого і після, а в нас ще – життя до 29 грудня і після 29 грудня".

Що відомо про ракетний удар по "Люксембургу"

Російська ракета вдарила у житловий комплекс "Люксембург" на вулиці Середній в Одесі вранці 29 грудня 2023 року. Удар прийшовся у третій поверх, ракета вибухнула всередині будівлі.

Внаслідок атаки загинули троє людей, 15 отримали поранення, зокрема діти шести та восьми років. 20 квартир зазнали руйнувань. Вибуховою хвилею були також пошкоджені сусідні житлові будинки та нежитлові споруди.

Перші будівельні роботи у "Люксембурзі" розпочалися 2 лютого 2024 року. На позачерговій сесії міськради, що відбулася 17 січня 2024 року, на відновлення ЖК виділили 42 млн грн, з яких сім мільйонів – саме на першочергові протиаварійні роботи.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок