"єОселя": як працює програма на Одещині та за кого проценти платить держава

"єОселя": як працює програма на Одещині та за кого проценти платить держава

На Одещині 420 людей скористались програмою іпотечного кредитування "єОселя". За кого відсотки за іпотеку сплачуватиме держава та які умови підбору житла — у матеріалі Суспільного.

З 2023 році в Одеській області діє програма компенсації відсоткової ставки за іпотечними, кредитами, отриманими в рамках "єОселі". Отримати цю компенсацію можуть військовослужбовці та силовики, розповів директор департаменту економічної політики Одеської ОВА Олексій Дмитренко.

"На Одещині взагалі програмою доступного житла “єОселя” скористалося понад 420 осіб вже. З них близько 75% — це військовослужбовці і службовці сил оборони. А нашою програмою компенсації скористалося вже 163 військовослужбовців та працівника правоохоронних органів", — повідомив директор департаменту.

За його словами, обласна програма компенсації відсоткової ставки працює бех додаткових бюрократичних процедур. Достатньо написати відповідну заяву у банку. Наразі ОВА уклала договори про це з "ПриватБанком", "Укргазбанком", "Ощадбанком" та "Укрексімбанком". Також планують долучити і "Сенсбанк".

"єОселя": як працює програма на Одещині та за кого проценти платить держава
Олексій Дмитренко. Суспільне Одеса

Одна з тих, хто скористався програмою "єОселя" — речниця ДСНС Одещини Марина Аверіна. Придбати вибране житло дівчині вдалось не відразу, оскільки банк, який вона обрала першим, відхилив її вибір квартири. Другий банк проблем не побачив і погодив заявку.

"Я надала документи по квартирі — їм все підійшло. Перший внесок був 30%. Хоча, по закону, пишеться, що "не менше 20". Це мені порадили на всяк випадок поставити заявку 30%. Квартира — 69 квадратних метрів, 60 000 доларів вона коштувала. 30 % — це близько 20 000 доларів ми заплатили одразу. А решту суми нам розбили на 20 років. Зараз, коли всі відсотки за мене сплачує держава і обласна адміністрація, у мене виходить 7-8 тисяч гривень на місяць. Це дуже підйомна сума, ніж платити за орендовану квартиру", — розповіла про свій досвід з "єОселею" Марина Аверіна.

"єОселя": як працює програма на Одещині та за кого проценти платить держава
Марина Аверіна. Суспільне Одеса

Представниця забудовника, який працює за програмою "єОселя" Олена Блохіна зазначила, що не всі квартири підходять під цю програму і через це у людей бувають труднощі з підбором житла. Згідно з програмою, житло. яке купляється в кредит, має бути в багатоквартирному житловому будинку, яке здане в експлуатацію не більше 10 років тому. Площа квартири має бути 52,5 м² на одну людину, на кожного члена родини дозволяється по 21 м².

"Найскладніше — це перший внесок. Він складає мінімум 20% від вартості квартири. Також варто врахувати додаткові витрати, які виникають у зв'язку з оформленням угоди. Це витрати на нотаріальні послуги, страхування об'єкта нерухомості, експертна оцінка нерухомого майна тощо. Банки обіцяють розгляд і видачу траншу протягом двох тижнів, але в реальності можна чекати до двох місяців", — розповіла Олена Блохіна.

"єОселя": як працює програма на Одещині та за кого проценти платить держава
Олена Блохіна. Суспільне Одеса

За її словами, люди, які купляють житло за програмою "єОселя", найчастіше обирають двокімнатні квартири з чистовим ремонтом. Але таких квартир на ринку дефіцит — їх розкуповують ще на етапі будівництва, каже представниця забудовника.

"Основний плюс програми "єОселя" — це можливість купити квартиру, маючи порівняно невеликий перший внесок. І це все ж кредит в гривні на 20 років під дуже лояльну ставку: від 3-7%. З основних мінусів — це необхідність мати підтверджений дохід. Наприклад, для купівлі однокімнатної квартири такий дохід має складати десь 30 тисяч гривень на місяць. Але, якщо у позивача немає такого офіційного доходу, він може залучити фінансового поручителя", — додала Олена Блохіна.

Що таке "єОселя"

"єОселя" — державна програма іпотечного кредитування житла, яка запрацювала у жовтні 2022 року. "єОселя" має спрощені умови кредитування і ставку у 3% для пільгових категорій та 7% для решти визначених урядом категорій.

Щоб скористатись програмою "єОселя", потрібно заповнити заявку в мобільному застосунку "Дія" та обрати один або всі банки-партнери житлової програми: "Ощадбанк", "ПриватБанк", "Укргазбанк", "Глобус банк", Sky Bank та "Укрексімбанк".

Від початку дії програми і станом на кінець квітня 2024 року кредити на придбання житла взяли 9500 українських родин на 15 млрд грн.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок