"Це безпекове питання": речник ВМС про те, чим важливе повернення "вишок Бойка"

"Це безпекове питання": речник ВМС про те, чим важливе повернення "вишок Бойка"

Ексклюзивно
"Це безпекове питання": речник ВМС про те, чим важливе повернення "вишок Бойка"
Звільнення "вишок Бойка", 11 вересня 2023 рік. Фото: ГУР

Росія використовувала газовидобувні платформи "вишки Бойка" для того, щоб відстежувати надводну обстановку в акваторії Чорного моря. Після повернення їх під контроль України вона втратила цю можливість.

Про це у коментарі Суспільному повідомив речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.

За його словами, звільнення "вишок Бойка" має велике значення як загалом для України, так і для Одеської області. Це дає можливість українським силам покращити систему охорони та оборони узбережжя.

"Як ви бачили відео ГУР, вони демонтували обладнання, яке росіяни використовували для того, щоб відстежувати надводну обстановку в акваторії Чорного моря, до речі, в нашій акваторії. Це дозволяє нам залишити їх без відповідної інформації, вони не зможуть вчасно реагувати або щось планувати в нашій акваторії. Тому значення це має велике і для Одеської області в першу чергу. Це безпекове питання", — сказав Дмитро Плетенчук.

Він додав, що завдяки береговим ракетно-артилерійським військам ВМС вдалося унеможливити появу біля цих "вишок" суден та кораблів військово-морського флоту РФ, що в тому числі дало можливість для проведення подібних операцій.

В ефірі Суспільне.Спротив Дмитро Плетенчук уточнив, що станом на зараз ВМС забезпечують безпеку у Чорному морі. Але говорити про повний контроль над цією акваторією можна буде тоді, коли буде перевага у повітрі.

"Повернення повного контролю над цією акваторією, ми кажемо про 25 тисяч квадратних кілометрів, відбудеться тоді, коли ми зможемо повноцінно панувати у повітрі. Сподіваємось, що цю проблему нам допоможе вирішити наявність нових зразків озброєння, на кшталт F-16, які зможуть забезпечити безпеку у повітрі над всією акваторією", — сказав Плетенчук.

Що відомо про "вишки Бойка"

  • "Вишки Бойка" — це бурові газо- та нафтовидобувні платформи біля узбережжя Криму в Чорному морі.
  • 2014 року Росія захопила бурові платформи за 100 кілометрів від Одеси та за 150 кілометрів від окупованого Криму.
  • 20 червня 2022 року Збройні сили України завдали ракетний удар по "вишках Бойка" у Чорному морі — "Петро Годованець" і "Україна", тим самим позбавивши росіян можливості добувати газ у Чорному морі.
  • РФ використовувала платформи у військових цілях з початку широкомасштабного вторгнення, зокрема для спостереження над надводною обстановкою за допомогою радіотехнічної розвідки.
  • 11 вересня 2023 року Головне управління розвідки поінформувало, що Україна повернула під свій контроль "вишки Бойка". За даними ГУР, спецпризначенці захопили під час своєї операції цінні трофеї. Зокрема запас вертолітних боєприпасів типу некерованих авіаційних ракет та радіолокаційну станцію "Нева", яка відстежує рух кораблів у Чорному морі.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок