Ветерани АТО та ООС зібралися під будівлею управління Національної поліції Одеської області. Люди вийшли на протест через нібито побиття поліцейськими ветерана війни на Донбасі Тараса Чернявського, розповіла кореспондентка Суспільного.
Чому мітингували люди
Учасники заходу, серед яких ветерани АТО та ООС, запевняли, що їхнього побратима Тараса Чернявського били та принижували поліцейські у місті Болград, що на Одещині. На думку учасників акції, правоохоронці можуть впливати на хід розслідування.
“Наші поліціянти використовують методику Росії, коли людей, які захищають свою гідність, обвинувачую в непокорі поліції,”- заявив керівник методичного центру учасників АТО Одещини Дмитро Колцун.
Координатор товариства організацій учасників АТО Одещини Олександр Голопотелюк запевнив Суспільне, що ветеранська спільнота регіону бере справу під особистий контроль, оскільки вбачає у діях поліцейських злочин проти державності.
"Люди у формі з повноваженнями державі не просто побили, але й знущалися над особистістю. Це були злочини проти державності. Вони принизили ветерана АТО. Тому ми зібралися тут з вимогою провести повне розслідування та надати належну оцінку. Це ганебно і тут має бути принципова позиція поліції. Ми вимагаємо покарання всіх винних. Ми не допустимо, аби цю справу пустили на гальма, а звання ветерана було принижено", - заявив Голопотелюк.
Крім того учасники акції сформували звернення до обласних управлінь Національної поліції, Прокуратури, Державного бюро розслідувань та Служби безпеки України. У зверненнях мітингарі вимагали покарати правоохоронців, які начебто причетні до побиття Тараса, та відсунути керівництво болградської поліції від розслідування справи.
Версія поліції
У пресслужбі Нацполіції регіону запевнили, що Тарас звернувся до правоохоронців ще в травні. Тоді чоловік нібито просив знайти його дружину та двох дітей. Згодом ветерану повідомили, що поліцейські відшукали жінку в одному з реабілітаційних центрів для жертв домашнього насильства.
Така відповідь не влаштувала чоловіка, через що він неодноразово приходив до поліції. А під час останнього візиту між ним та поліцейським виникла сутичка, зазначили в пресслужбі.
"Він влаштував чергову сварку з одним із поліцейських, нецензурно висловлювався в його бік і плюнув в обличчя. Оскільки на законну вимогу припинити протиправні дії порушник не реагував, до нього були застосовані кайданки", – розповіли в поліції.
Там додали, що обидва учасники сутички отримали травми у вигляді саден. Це зафіксували під час медичного огляду одразу після конфлікту. У Нацполіції запевнили, що жодних інших травм в чоловіків не було. На заявника склали адміністративні протоколи за статтями 173 Дрібне хуліганство.та 185 Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця..
Однак згодом до поліції найшло нове звернення. Виявилося, що Тарас Чернявський самостійно звернувся до лікарні, де йому поставили діагноз "закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, садна голови та забій стегна". Мешканець міста розповів лікарям, що його побили поліцейські. Після цього медики зателефонували правоохоронцям. У поліції почали нове розслідування. Цього разу щодо причетності правоохоронців до побиття ветерана.
Під час акції заступник начальника Нацполіції в Одеській області Сергій Махотін наголосив, що вірить своїм працівникам та додав, що "просто так вони б не били".
Версія друга Тараса
Одразу після того, як Суспільне опублікувало новину про конфлікт між Чернявським та правоохоронцями, до нас звернувся Дмитро Браславський. Він представився другом Тараса та людиною, що "супроводжує його справу в якості журналіста". Дмитро пропонував надати коментар другої сторони конфлікту.
Читайте також: На Одещині поліцейські розслідують причетність своїх колег до побиття людини
Суспільне вирішило звернутися напряму до Чернявського. Однак той відповів, що наразі адвокат порадив не коментувати журналістам події в поліції. На прохання Суспільного надати медичні довідки щодо травм, які діагностували лікарі, Тарас відповів, що поки що (станом на 25 липня) жодних довідок не має.
Натомість Дмитро Браславський опублікував на своїй сторінці в Facebook допис, у якому повідомив власну версію подій, яку нібито йому озвучив Чернявський. За словами Дмитра, у відділі поліції чоловіка "почали чіпляти" поліцейські, після чого вдарили його по голові та почали гуртом бити.
"Затянули руки кайданками, а потім вже всередині відділку продовжили бити. Тарас повідомляє, що деякі поліцейські пхали йому в рот бички від сигарет. Потім відпустили. Тарас буде вимушений покинути місто задля того, щоб його просто не вбили", - запевнив Браславський.
Версія Тараса
Вперше Тарас Чернявський публічно прокоментував ситуацію з побиттям та пошуками дружини під час акції під будівлею Нацполіції Одеської області.
За його словами, зв'язок із дружиною зник 15 травня орієнтовно о 13:54. Тоді Тарас був у Херсоні, де разом із братом намагався влаштуватися на роботу. Згодом чоловік дізнався від поліції, що його дружина зникла.
"Вона заявила, що я її бив, а ще звинувачує в зґвалтуванні. Ще каже, що бив дітей, але я дітей ніколи б в житті не вдарив. Мене на майданчику всі діти знають, я з ними добре спілкуюся", - сказав Тарас.
На його думку, поліція Болграду й раніше ставилася до нього упереджено. Також правоохоронці нібито радили ветерану "заспокоїтися зі своїми заявами про бездіяльність" (у пошуках дружини Тараса, - прим.ред.), інакше "його заспокоять вони".
Чернявський запевнив, що під час останнього візиту до поліції один з правоохоронців кинув йому в обличчя недопалок. Тарас нібито зробив зауваження, після чого його наздогнали та почали бити.
"Казали, що навчать поважати бессарабську землю. Намагалися запхати недопалки до рота, землю. Один тримав мене за скули, намагаючись відкрити рота. Другий все це робив. При цьому принижували. Потім винесли кайданки та завели у відділок. Коли мене завели в кімнату, то почали бити по голові, бити об підлогу, хапали за волосся. Коли попросив не бити по нозі, оскільки вона хвора, почали бити ще сильніше", - розповів Тарас.
Також Чернявський припустив, що в його заявах щодо зникнення дітей та дружини певним чином "замішана" поліція.
"Або один з поліцейських, і його покривають. Тому що мене звинувачують в тому, що я нібито бив дружину. Сусіди можуть підтвердити. такого не було. До того ж у поліції немає на мене жодної заяви з цього приводу", - додав ветеран.
Він запевнив, що його дружина начебто хоче вивезти дітей до Росії, а він не дає на це дозволу.
"Я проти, і сам не хочу туди їхати, хоча мене й кликали", - сказав Чернявський.
Де дружина та діти
У поліції Тарасу відповіли, що його дружина перебуває у центрі реабілітації жертв домашнього насильства. Суспільне звернулося за коментарем до речниці Національної поліції Одеської області Любові Гордієвської.
Вона підтвердила, що жінка ветерана знаходиться в реабілітаційному центрі. Однак в якому саме, говорити відмовилася.
Згодом під час акції протесту на підтримку Тараса Чернявського заступник начальника ГУ Нацполіції в Одеській області Сергій Махотін повідомив, що діти наразі знаходяться разом із матір'ю. За словами правоохоронця, здоров'ю та безпеці дітей нічого не загрожує.
Версія матері дружини
Суспільне звернулося за коментарем до матері дружини чоловіка, яка представилася Іриною Ростовцевою. Жінка наразі живе в Росії. Саме туди, за її словами, донька хотіла переїхати разом із дітьми.
“Доньці потрібно було зробити документи, посвідку на постійне проживання. А він (Тарас, - прим.ред.) не дозволяв виїжджати з дітьми, залякував доньку”, - запевнила Ірина.
За її словами, донька познайомилася з Тарасом ще під час навчання в школі в Херсонській області. Згодом родина жінки переїхала, однак через певний час Тарас почав листуватися з дівчиною в інтернеті, потім вони стали зустрічатися та жити разом. У 2014 родина переїхала в Болград, що на Одещині.
“Перший раз я дізналася про побиття доньки від молодшого сина. Він був у них в гостях, вона була вагітною першою дитиною. Син сказав, що Тарас побив її. І це бачили всі, але ніхто її не захистив. А у 2015 я приїхала в гості, аби побачити онучку. Тоді Тарас побив доньку, вдарив мене”, - запевнила Ірина.
Вона додала, що одразу написала заяву до правоохоронців, однак вона “десь загубилася”.
Жінка заявила, що з часом побиття повторювалися, а Тарас начебто не дозволяв дружині спілкуватися з матір’ю, або ж тримав телефон у руці під час розмови.
Суспільне попросило Ірину надати світлини доньки, на яких видно сліди побиття, про які розповідає жінка. Однак та відповіла, що фото немає, оскільки чоловік нібито забрав телефон та обмежив спілкування.
Матір дівчини підтвердила, що донька з 17 травня перебуває в реабілітаційному центрі. Наразі вона та діти в повній безпеці, запевнила Ірина Ростовцева.
Суспільне Одеси готове надати право учасникам подій озвучити свої позиції. Для цього рекомендуємо зв'язатися з редакцією у будь-який зручний спосіб.