“Шукають крайнього”: адвокат тероборонівця, якого обвинувачують у вбивстві іноземців на Одещині, про дії прокуратури

“Шукають крайнього”: адвокат тероборонівця, якого обвинувачують у вбивстві іноземців на Одещині, про дії прокуратури

Прокуратура не вивчає всі обставин смертельної події, яка сталась у перші дні повномасштабної війни біля пункту пропуску "Кучурган" на Одещині та шукає крайнього. Про таке під час брифінгу в медіацентрі "Україна — Одеса" 28 квітня заявив адвокат тероборонівця Валерія Пронька Ілля Халдай. Військового обвинувачують у навмисному вбивстві чотирьох іноземців під час затримання.

Обставини вбивства іноземців на пункті пропуску в Одеській області

За словами захисника обвинуваченого Іллі Халдая, подія відбувалась під час комендантської години у ніч з 26 на 27 лютого біля пункту пропуску "Кучурган" у Роздільнянському районі. Від прикордонників надійшла інформація щодо можливого прориву кордону з боку невизнаного Придністров’я, таке повідомлення також дублювалось у ЗМІ та телеграм-канали, пояснив чоловік.

“Шукають крайнього”: адвокат тероборонівця, якого обвинувачують у вбивстві іноземців на Одещині, про дії прокуратури
Адвокат Ілля Халдай, Одеса, 28 квітня 2023 року. Джерело: YouTube/Ukraine Media Center Odesa

"За оперативною інформацією там була диверсійна група, яку було необхідно затримати. Для цього приїхали дві групи тероборони разом з працівниками поліції та прикордонниками. Останні дали команду, щоб особи, їх було близько 30 чоловіків, декілька машин, вийшли та надали документи для перевірки", — розповів Халдай.

Однак група людей почала розбігатись, звернення військових та попереджувальні постріли не подіяли, продовжує адвокат:

"Внаслідок спроб затримання відбулось застосування зброї паном Пронько. Частина осіб цієї групи отримала поранення, від чого вони загинули внаслідок крововтрат".

Юрист зауважує, що відповідно до показів свідків стрільба велась з обох боків, а Пронько, який був водієм в одному з екіпажів, вийшов з машини та застосував зброю лише тоді, коли побачив як несуть пораненого військового з простреленою ногою.

Валерій Пронько на момент події був військовослужбовцем територіальної оборони Роздільнянського району та мав закріплену табельну зброю, з якої й стріляв, пояснив адвокат.

Внаслідок смертельної події загинули чотири людини з групи, яка намагалась покинути Україну. За словами юриста, співробітники поліції та СБУ, які відразу прибули на місце, не затримали людей, які перетинали кордон, а прокуратура надалі не встановила їх особи та обставини того, що вони там робили.

"Люди, які фактично втікали від правоохоронців та військових під час вказаних подій були нелегалами на території України, знаходились там незаконно й у них були підстави уникати контакту з правоохоронцями. Вони мали мотив не показувати документи", — додав захисник.

Кваліфікація справи

Халдай наголосив, що група людей, яких затримували військові, намагались незаконно перетнути держкордон під час воєнного стану, коли діяла комендантська година та не реагували на попереджувальні постріли.

Попри це спеціалізована прокуратура у сфері оборони Південного регіону кваліфікувала справу за статтею 115 Кримінального кодексу України "Умисне вбивство", повідомив адвокат.

"Належною оцінкою цією ситуації є перевищення заходів для затримання осіб. Про що заявляв й сам обвинувачений. І про це зазначали свідки, що вони застосували зброю, щоб затримати цих осіб", — заявив він.

Захисник пояснив, що його підопічний та інші військові-учасники події сприяли органам слідства: надали всі пояснення та не ухилялись від спілкування з ними.

"Прокуратура чомусь намагається знайти винного та крайнього замість того, щоб відпрацьовувати інші версії", — наголосив він.

Халдай також додав, що слідчі проігнорували інформацію щодо стрільби з іншої сторони: на балістичну експертизу надіслали лише гільзи з тіла загиблих, інші, з місця події, не досліджувались.

Вплив на військових

Керівниця консультаційного центру “Захист інтересів захисників України” Оксана Алексєєва заявила, що такі випадки в країні непоодинокі:

"До нас ще з 14 року звертаються військові, які виконуючи бойове завдання та отримуючи від командира певні накази, потім стають заручниками законодавства. Можу сказати, що у цьому випадку військовослужбовець виконав свої службові обов’язки".

“Шукають крайнього”: адвокат тероборонівця, якого обвинувачують у вбивстві іноземців на Одещині, про дії прокуратури
Оксана Алексєєва, керівниця консультаційного центру “Захист інтересів захисників України”, Одеса, 28 квітня 2023 року. Джерело: YouTube/ Ukraine Media Center Odesa

За її словами, такі справи впливають на моральний стан бійців, адже після перемоги правоохоронці можуть вибірково та упереджено тлумачити як злочини застосування зброї військовими у тій чи іншій ситуації.

Ілля Халдай заявив, що його клієнт хотів продовжити виконувати бойові завдання у складі підрозділу, який був на Херсонщині й Донеччині, але йому не дозволили цього. Частина свідків у цій справі вже загинули на війні, додав він.

Адвокат переконаний, у прокуратурі досі зберігається традиція, за якою вони обирають найсуворішу кваліфікацію, щоб керівництво не розцінювало їхні дії, як слабку позицію, також відбувається гонитва за показниками.

Позиція обвинувачення

Медіацентр "Україна — Одеса" також запрошував на брифінг співробітників прокуратури. Однак там відмовились з таким формулюванням:

"Враховуючи обставини події та її наслідки попереднє позасудове обговорення таких матеріалів може бути оцінене, як протиправний вплив на незалежний та об’єктивний розгляд цієї справи у суді".

Що відомо

За інформацією видання "Думська", загиблі були громадянами Азербайджану, які намагались покинути Україну. У результаті троє з них померли на місці, ще один — у лікарні.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок