Наскільки зручною є Одеса для людей з інвалідністю: досвід військових

Наскільки зручною є Одеса для людей з інвалідністю: досвід військових

Наскільки зручною є Одеса для людей з інвалідністю: досвід військових
Людина на візку, фото ілюстративне. Джерело: pexels.com

Наразі Одеська область має низький рівень доступності міського середовища для людей з інвалідністю. Про це під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa розповів представник урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю в Одеській ОВА Олег Соколов.

Він зазначив, що в Одесі наразі складно пересуватися людям на колісному візку. Як приклад він навів одеський залізничний вокзал, де для людини на інвалідному кріслі, аби потрапити до будівлі вокзалу, необхідно об'їжджати велику територію. Олег Соколов також заявив, що хоче звернутися до міської влади, аби разом з ними промоніторити міський транспорт на доступність для людей з інвалідність.

Суспільство перестає піклуватися про військових після виписки зі шпиталю

Керівник ГО “Антидискримінаційна Конфедерація” Дмитро Вічик розповів, що через використання росіянами на фронті техніки "вогняний вал" щільний обстріл артилерії багато військових отримують важкі травми, зокрема, й ампутації.

"І якщо наше суспільство всіляко допомагає військовим: ми збираємо на дрони, ми збираємо на екіпірування і це похвально та правильно в цій ситуації, то, на жаль, про воїнів, які віддали найдорожче, що мали — своє здоров'я — після виписки зі шпиталів абсолютно ніхто не турбується. Як вони житимуть в недоступних містах та селах — нічого не цікавить", — зазначив Дмитро.

Низька доступність середовища створює проблеми для реабілітації

Фізична терапевтка центра MOTUS Тетяна Лівандовська розповіла, що незручності для людей з інвалідністю починаються з лікарень. Вона зазначила, що, до прикладу, в Одеській обласній дитячій лікарні, яка розташована у дев'ятиповерховому будинку, реанімація розташована на другому поверсі, а перший займає адміністрація закладу.

Також Тетяна зазначила, що іноді вони не можуть приймати у свій заклад на реабілітацію людей, бо ті не зможуть до них добратися. Це, наприклад, дитина, яку надто важко перевозити звичайним транспортом, або людина на інвалідному візку, якій потрібен для транспортування спеціальний бус:

"Іноді пацієнти відмовляються приходити на заняття, бо в них не працює ліфт, бо завантажений наш автомобіль і ми не можемо їх привезти, або от в мене є одна пацієнтка, у якої захворів дідусь і вона не може на якісь заняття прийти, бо саме дідусь приносить її до машини й несе назад".

Наскільки зручною є Одеса для людей з інвалідністю: досвід військових
Тетяна Лівандовська, фізична терапевтка центра MOTUS. Джерело: Ukraine Media Center Odesa

За її словами, більшість речей, які робляться в Одесі для створення доступного середовища, мають більше декларативний характер:

"Але, на жаль, це настільки непродумано, настільки безсистемно і настільки це поверхнево, що, частіше за все, це впирається максимум у трошечки ширші двері в приміщення і якийсь, дай Боже під нормальним кутом, пандус".

За її словами, низька доступність створює проблеми для реабілітації, на яку люди не можуть потрапити не через вартість, а через те, що не зможуть на неї добиратися.

Аби скористатися пандусом у лікарні Одеси, потрібна допомога

Військовослужбовець Стас Меладзе розповів, що його проблема доступності також почалася з лікарні: навіть аби скористатися пандусами, потрібна була допомога, адже ті були встановлені під невірним кутом. Також, за його словами, містом важко пересуватися й на милицях.

Наскільки зручною є Одеса для людей з інвалідністю: досвід військових
Стас Меладзе, військовослужбовець. Джерело: Ukraine Media Center Odesa

Військовослужбовець Роман Городеньский вийшов зі шпиталю на початку минулого літа: у нього ампутовані нога до коліна та рука до плеча. Він розповів, що, коли лежав в одеському шпиталі, аби вийти на вулицю, йому необхідно було просити когось про допомогу, бо самостійно спуститися з другого поверху він не міг.

Роман зазначив, що в будинку, де він живе, пандус встановлений під невірним кутом, через що на візку його доводилось вивозити трьом людям одночасно, бо виїхати чи з'їхати самостійно він не міг.

Наскільки зручною є Одеса для людей з інвалідністю: досвід військових
Роман Городеньский, військовослужбовець. Джерело: Ukraine Media Center Odesa

На перев'язку Романові доводилося їздити на таксі, бо в маршрутках пересуватися було травматично: через те, що доводилося стрибати по сходинках, аби потрапити всередину, військовий одного разу впав на хворе коліно. Однак з таксі також виникли проблеми: авто іноді доводилося довго чекати або ж після приїзду водій повідомляв, що немає місця для інвалідного візка.

"Такі речі впливають на психологічний стан самої людини, бо вона відчуває себе геть безпорадною і нічого не може зробити без когось. І це важкий був момент", — розповів Роман.

Читайте також

  • Навчитися ходити заново: як в Одесі реабілітують військових після поранень на фронті
  • "Реабілітація лише на паперах": як в Україні відновлюють здоров'я військових після поранень
  • "Я тренувався ходити заново": як в Одесі виготовляють протези для військовослужбовців

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок