Затримали та утримують: що відбувається з мобілізацією на Одещині та як захистити свої права

Затримали та утримують: що відбувається з мобілізацією на Одещині та як захистити свої права

Ексклюзивно
Затримали та утримують: що відбувається з мобілізацією на Одещині та як захистити свої права
. Затримання чоловіків на вулицях Одеси. Фото: скриншоти із відео

Затримали на блокпосту о 5 ранку, відвезли до центру комплектування, провели медкомісію та відібрали телефон — таку історію Суспільному розповів Євгеній, батька якого відправили до ТЦК та, ймовірно, відвезли до Кривого Рогу на наступну добу.

Суспільне спробувало розібратися у ситуації та поспілкувалося із чоловіком, юристом та військовим керівництвом. Чому виникають такі ситуації та як чинити, якщо права чоловіків порушують під час мобілізації та чи можна оскаржувати порушення у суді — читайте у матеріалі.

Як стверджує Євгеній, його батька затримали на блокпосту біля Паланки о 5 ранку 16 березня, коли той їхав на роботу. Звідти чоловіка на власному автомобілі відвезли до Сарати, де він проживає:

“До нього підсів у машину військовий з автоматом, його відвезли на його машині скоріш за все До ТЦК або до лікарні, точно не знаю. Таких людей, як мій батько, було десь ще 10. У них забрали мобільні телефони”.

У батька Євгенія спочатку забрали особисті речі та телефон, стверджує чоловік, проте йому вдалося зв’язатися із родиною. Він дзвонив кілька разів попри заборону: із чужого телефону та тоді, коли вийшло зарядити свій. Після проходження медичної комісії його батько зателефонував та сказав, що їх везуть до Білгорода-Дністровського, а в підсумку відправили до Одеси, звідки відвезли до Кривого Рогу:

“Сьогодні вранці він зарядив телефон, попросив когось зарядку, зателефонував мамі й каже, що таких як він там чотири автобуси. Зараз вони знаходяться в Кривому Розі, в області. … Каже, що випускають їх там у туалет під дулом автомата”.

Читайте також: В Одеському ТЦК показали, в яких умовах тримають військовозобов’язаних під час проходження медкомісії

Батькові, каже Євгеній, не дали можливість повернутися додому, зібрати речі, підготуватися:

“Зараз людина по суті гола-боса, без нічого, ніяких ліків, холодно”.

За його словами, у чоловіка виразка та надірвана спина. Крім того, у матері Євгенія інсульт, проте інвалідність не оформлена, а також його брат лежить у лікарні:

“Батько єдина людина, яка заробляє гроші, З матір'ю вони волонтерять, стільки допомагали людям і всім на це плювати, ніхто не хоче нічого слухати. Дружина сьогодні дзвонила в Одеський ТЦК, а слухавку ніхто не бере. У поліцію телефонувати немає ніякого сенсу, тому що вони будуть перенаправляти".

Євгеній телефонував до Нацполіції, аби лишити скаргу, проте там йому сказали, що поліція разом із ТЦК відпрацьовувала затримання ухилянтів, які не прийшли ставати на облік після отримання повістки. Чоловік стверджує: його батько до цього жодної повістки не отримував.

Як військове керівництво коментує затримання чоловіків та відправлення їх до ТЦК

За словами начальниці пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталії Гуменюк, з початку повномасштабного вторгнення у країні проголошено мобілізацію і всі військові зобов'язані повинні були з'явитися в центри комплектування уточнити про себе дані, а також вказати про проблеми зі здоров’ям чи соціальний статус.

“Вони цього не зробили, а зараз всі про свої права заговорили, забувши про свої обов'язки”, – зазначила Гуменюк.

За її словами, наразі існує багато проблем із мобілізаційним законодавством, яке не підлаштоване під умови воєнного часу. Робота з його удосконалення ведеться на рівні Верховної Ради та Міністерства оборони, але наразі всі дії відбуваються саме в рамках чинних законів. Якщо органи ТЦК вчиняють правопорушення, то, за її словами, треба звертатися до правоохоронних органів.

Щодо вилучення телефонів у чоловіків, яких доставляють до ТЦК, Наталя Гуменюк сказала таке:

“Те, що забрали телефони, цей факт треба довести. Я знаю, що телефони не забирають”.

Затримали та утримують: що відбувається з мобілізацією на Одещині та як захистити свої права
Наталя Гуменюк, керівниця пресцентру сил охорони та оборони Півдня. Фото: Суспільне Одеса

Чи законно затримувати чоловіків та утримувати у військкоматах

Відповідно до законодавства, після того, як людині вручають повістку, наприклад, для уточнення облікових даних, вона має прибути до центру комплектування, де вона перебуває на військовому обліку. Такий облік здійснюється за місцем проживання, розповів Суспільному юрист ГО “Опора” Павло Романюк.

Якщо людина добровільно не прибуває після належного оповіщення у строк, визначений в повістці, до відповідного ТЦК, представники останнього можуть звернутися до органів Нацполіції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення її та складення протоколуОсіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, доставляють до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку.. Однак працівники ТЦК не можуть примусово доставляти таку особу самостійно.

Читайте також: Силоміць до військкомату: що робити, якщо затримують працівники центру комплектування

У військовозобов’язаного зазвичай є кілька днів між моментом вручення повістки та моментом, коли вона має прийти до ТЦК, розповідає юрист. Проте цей термін не врегульований українським законодавством, тож час може бути і коротшим:

“На жаль, взагалі порядок вручення повісток він не те що не врегульований, він настільки заплутаний, несистемний, і, як на мене, викликає низку критичних запитань”.

Наприклад, чітко неврегульованим залишається питання щодо місця вручення повісток (на сьогодні по суті, це будь-яке місце), органів, які уповноважені вручати повістки (в першу чергу, мова йде про інші органи, окрім представників ТЦК).

Затримали та утримують: що відбувається з мобілізацією на Одещині та як захистити свої права
Павло Романюк, юрист. Фото: Pavlo Romaniuk\facebook

Як захистити свої права під час затримання в умовах мобілізації

Якщо людину незаконно затримали працівники центру комплектування, то необхідно звернутися до органів Національної поліції та на гарячу лінію Міністерства оборони, де варто пояснити про можливе свавілля з боку працівників ТЦК, стверджує юрист:

“Потрібно намагатися звичайно фіксувати це якимось чином. Потрібно збирати доказову базу, якщо проти вас вчиняють якісь неправомірні дії. Це потрібно для того, щоб надалі ефективно захистити свої права у суді”.

Якщо людина не була у розшуку через ухилення від мобілізації чи яку не було притягнуто до відповідальності за відповідне правопорушення раніше, то її не можна називати “ухилянтом”. Загалом цей термін немає юридичного визначення, зауважив Павло Романюк.

Чи можна оскаржити в суді факт вручення повістки або рішення про мобілізацію

Сам факт вручення повітки оскаржити неможливо, проте у судовому порядку можна оскаржити рішення керівника центру комплектування про мобілізацію або рішення військово-лікарської комісії, без проходження якої мобілізувати людину неможливо.

“Перед мобілізацією потрібно визначити ступінь придатності, особи до військової служби. Мобілізація особи без проходження або неналежне проведення ВЛК може свідчити про недотримання належної процедури мобілізації такої особи".

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок