Військові одеської 28 бригади після звільнення правобережної Херсонщини відправились на схід країни. "Лицарі" тримають оборону під Бахмутом — "фортецею", яку вже понад пів року намагаються захопити російські кадрові частини та "вагнерівці".
Чим війна на Донбасі відрізняється від бойових дій на півдні України та завдяки чому вдається зупиняти противника? Кореспонденти Суспільного відвідали позиції військових неподалік Бахмута та поспілкувались з місцевими жителями у Костянтинівці на Донеччині.
На одній з позицій, у бліндажі, зустрічаємо бійця за позивним "Мажор". Чоловік на війні не вперше. У 2017 підписав контракт з 28 бригадою. Далі повернувся до цивільного життя. Від початку повномасштабного вторгнення мобілізувався. Брав участь у боях на Миколаївщині та Херсонщині, тепер б’є російську армію на сході.
"Тактика ворога тут дуже відрізняється від Херсонщини. Але чому? бо на Херсонщині були регулярні війська, вони більш досвідчені, вмотивованіші. Тут – "вагнеровці", бл*ть, їх пускають на убій. У них є три типи людей – це одні, яких не шкода, другі, які щось вміють, а треті – ті, які воюють дуже довго, були в Сирії, професіональні групи, які роблять тактичні ходи", — розповів "Мажор".
На спині бійця в’язаний брелок. Своєрідний амулет завжди з ним — це подарунок від дитини з дитячого будинку:
"Дівчинка з дитячого будинку в Одесі подарувала його, ми привозили подарунки їм і вона подарувала мені цю іграшку. Каже – щоб допомагала вам, щоб все було добре".
Від початку повномасштабної агресії Україну захищає художник у минулому, а тепер командир роти 28 бригади на псевдо "Борисович". Офіцер розповідає: на війні треба постійно вчитись і передавати досвід менш досвідченим. Теперішній етап війни на Донбасі чоловік називає страшним та порівнює його з кампанією минулого року на півдні.
"У Херсоні майже не було боїв, це було просто щастя для нас — отримувати букети квітів, поцілунки, обійми місцевих жителів, нас херсонці зустрічали – було просто приємно за те, що ми проливаємо кров, втрачаємо життя, а це цінують. Тут, на Донбасі, війна страшна, війна зовсім не схожа на Миколаїв, зовсім не схожа на Херсон, адже тут — всі види зброї, усі найбільш підлі тактики противника, не за традиціями", — розповів військовий
"Борисович" переконаний: без підтримки суспільства та близьких бійці не витримали б стільки часу вести бойові дії:
"Це все – повна самовідданість. Без вихідних, без відпусток, в окопах. Хай кажуть – в когось краще, в когось більше – це все відносно, але ми увесь час відчуваємо підтримку наших рідних, близьких, нашого суспільства".
На південному заході від Бахмута розташоване місто Костянтинівка. Тут, якщо не зважати на ракетні та артилерійські обстріли, відносний спокій. До лінії фронту близько 30 кілометрів. Олександр щодня розвозить хліб. Виїжджати не збирається — нема куди. До того ж у місті є люди, які потребують допомоги, каже чоловік:
"Бабусям, дідусям везти прекрасне. Ось, наприклад, в мене бабці є такі, які лежачі, я їм розвожу цей хліб по будинках, треба ж одне одному допомагати".
Однією з вулиць міста йде пенсіонер в окулярах. Це Юрій, місцевий житель. Чоловік розповідає, що вже звик до того, що відбувається навколо:
"Це ж для нас просто дурниця. Газ є, світло є, вода є. Все, а більше нічого і не треба. Намагаємось платити і все добре".
Чоловік показав розтрощений гараж — наслідок вибуху російської ракети.
"Ось це сюди був приліт, прямо в гараж. Ну і ракета, звичайно, велика була. І це все – результати. Вже це все трошки позакривали, а так було значно гірше".
28 січня російська армія вдарила по Костянтинівці: троє людей загинули, щонайменше шестеро отримали поранення, також пошкоджень зазнали чотири багатоквартирні будинки, сім автомобілів.
Зараз місто оговтується від удару. Місцеві намагаються жити далі.
Читайте також
- "Найважчий напрямок": громада на Одещині щотижня передає допомогу бійцям, які воюють під Бахмутом
- "Заходять наші — це радість була": одеські медики лікують жителів деокупованих громад на Миколаївщині
- "Кожну хвилину вибухи": історія 15-річного хлопця з Бахмута, який переїхав в Одесу
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області