За участі НАТО та тральщиків. Як розміновуватимуть Чорне море після перемоги

За участі НАТО та тральщиків. Як розміновуватимуть Чорне море після перемоги

За участі НАТО та тральщиків. Як розміновуватимуть Чорне море після перемоги
. Оперативне командування "Південь"

Території Чорного моря, що належать до акваторії України, залишаються небезпечними через замінування. У штормову погоду вибухівку зриває з якорів, на ній підриваються люди та судна. Проте міни також потрібні для захисту території України від висадки десанту.

Як мінування вберігає українські територіальні води та що знадобиться для того, аби прибрати всю вибухівку журналісти Суспільного в ефірі "Українського радіо. Одеса" дізнавалися у капітана першого рангу у відставці, колишнього командира мінно-торпедної бойової частини та великого десантного корабля “Рівне” Олександра Калініченка.

Чорне море вже вкотре за історію заміновують через військові дії, розповідає Олекснадр Калініченко. У 1854 році мінну зброю вперше використали у Кримській війні на річці Дунай. Мін було небагато й вони були якірні. 1877-1878 роках було виставлено приблизно 600 мін від Одеси до Очакова. У Першій світовій війні їх обсяги були ще більші. У часи Другої світової теж були замінування: післявоєнні дослідники зазначають, що через це постраждали багато радянських кораблів.

Яким чином міни захищають Чорне море

Замінування Чорного моря убезпечує місто від висадки десанту з боку противника, стверджує Олександр Калініченко. Очікувати, що до завершення бойових дій відбудеться розмінування не варто. Після Другої світової війни для створення більш-менш безпечної морської зони фахівцям знадобилось близько п'яти років.

Міни бувають якірні, донні, самотранспортуючі донні та дрейфуючі, морські ж загородження можуть бути оборонні – в своїх водах та активні – у водах супротивника. Росіяни використали другий тип у Чорному морі для блокування українських морських портів.

Як стверджує експерт, якірні міни часто зриває штормом і прибиває до берега. Донні – небезпечніші, перебувають на глибинах до 100 м та мають велику кількість вибухової речовини. Для їх виявлення потрібно залучати судна та гвинтокрили, адже спеціальні механізми цих мін можуть спрацювати не з першого разу.

Як відбувається розмінування моря

Моря розміновують спеціальні тральщики. Два такі судна класу Sandown Україна отримає від Великої Британії. Їх назвали на честь втрачених під час окупації Криму тральщиків "Черкаси" та "Чернігів".

“З появою підводних безпілотних апаратів з'явилися тральщики-шукачі, які за допомогою підводного апарату шукають міни не лише візуально, я й за фізичними полями. Вони або ставлять позначку, коли знаходять міну або заряд, який її винищує. Такі тральщики нам зараз конче потрібні”, – наголосив Олександр Калініченко.

Скільки часу займе розмінування Чорного моря

Точні терміни необхідні для розмінування моря ніхто не зможе порахувати, стверджує колишній командир десантного корабля. Оскільки частину мін зриває шторм, то мінна загроза розріджується, але оборонні загорожі із вибухівки відновлюють. ВМС ЗС України контролюють це питання, Росія своєю чергою робить те саме і поповнює активні загорожі:

“З якою частотою він це робить, ми не знаємо. Однак нам вдалось відігнати надводні сили від українського узбережжя. Але у супротивника є підводні човни проєкту 636.3, які використовують самотранспортуючі міни на базі колишньої кисневої торпеди 5365 К. Вони проходять відстань до 20 км, лягають на дно й приходять в бойовий стан за деякий час”.

Після закінчення війни прискорити розмінування може провести мінотральна група НАТО, яка перебуває в Середземному морі. До війни вона була в Україні і базувалась в Одесі. За її допомогою вдасться зробити судноплавство безпечнішим, розповідає Олекснадр Калініченко.

Читайте також

  • В Одеській області на міні підірвалися двоє людей
  • Підірвався на міні: на Одещині вбило відпочивальника
  • Відірвало голову: в Одеській області в морі підірвався чоловік

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок