Перейти до основного змісту
Чого очікувати від зростання долара: прогноз одеського економіста

Чого очікувати від зростання долара: прогноз одеського економіста

Чого очікувати від зростання долара: прогноз одеського економіста
. Freepik

В липні Нацбанк вперше від початку війни підвищив офіційний курс долара до гривні й відразу майже на 25% з 29,25 гривні за долар до 36,57. В обмінних пунктах і на "чорному ринку" він вже близько 40 гривень. Чого очікувати від такого стрибка, як це вплине на ціни й що робити з гривнею в таких умовах Суспільному розповів одеський економіст Едуард Каражія.

За словами Каражії, Нацбанку не потрібно було тримати курс, тоді він підіймався б поступово і не був таким високим. Якщо долар ріс би поступово – це було б не так помітно і не так відчутно. Різкий підйом вигідний лише тим, хто торгує валютою для "чорного ринку", зазначив експерт.

"Якщо брати по ринку, то нема зараз причин для росту долара, тому що зарплати у людей низькі, доходи не ростуть, бізнес кульгає. Це означає, що вільних грошей немає, а якщо вільної гривні немає – хто буде купляти долари в цій ситуації? Ми долари коли купуємо? Коли хочемо зберегти свої заощадження", – розповів Едуард Каражія.

Як зростання долара вплине на ціни

За словами Каражії, існує два варіанти розвитку подій. Перший – економічний. Значно ціни підійматися не повинні, оскільки основна частина товарів, особливо продукти харчування, виробляється в Україні. Другий – психологічний.

"На жаль, психологічний переважає. Багато бізнесменів, які звикли прибутки рахувати в доларах, з урахуванням того, що долар піднявся і дохід в доларах не відповідає їх планам і тому, що вони нещодавно заробляли, вони свідомо чи не свідомо підвищують ціни. Через те, що долар став дорожче, то, зрозуміло, вони будуть підвищувати ціну в гривнях", – розповів економіст.

Також ціни можуть зрости внаслідок того, що впали об’єми реалізації, а витрати на логістику збільшились.

"Від того, що курс долара став вище, це ніяк не відбивається на затратах. Тому що зарплата в гривні, податки в гривні, пшениця торішня була за ціною 100-150 доларів, а не 500, як сьогодні на ринку", – додав Едуард Каражія.

Чи міняти гривні на долари

На питання чи міняти гривні на долари тим, у кого є невеликі запаси національної валюти, економіст відповів: "Ні в якому разі". Але при цьому додав, що потрібно дивитись на запаси. Якщо гривні багато і в майбутньому людина хоче здійснити велику покупку, то варто тримати заощадження в доларах чи євро.

"Якщо у когось мільйон і він планує будувати будинок чи купити квартиру через рік-два, напевне, краще купити долари і євро і в них зберегти. Якщо людина сьогодні отримала зарплату, купить долари, завтра обміняє їх на гривні, то вона втратить", – пояснив експерт.

Кому вигідний різкий підйом курсу

За словами Каражії, це правильно, що Національний банк України припинив стримувати ріст курсу долара.

"Взагалі не потрібно було відразу його тримати. Якби вони це зробили відразу – курс не був би таким високим, він би підіймався поступово. Різкий підйом вигідний лише тим, хто торгує валютою для "чорного ринку", – зазначив економіст.

Як експорт впливає на курс долара

На сьогодні експорт не дуже впливає на курс долара, тому що політика ліберальна по експортерах українського товару, розповів Едуард Каражія.

"Коли валюта приходить на їх рахунок, вони можуть її не продавати. Цей долар дуже довго може перебувати на рахунках, поки у цієї компанії не виникне необхідність розрахуватися гривнею", – пояснив експерт.

До чого призведе підвищення курсу

За словами економіста, підняття курсу долара в Україні призведе до збільшення собівартості товарів та зростання цін, зменшення об’ємів реалізації. Навіть продаж зерна не зможе значно вплинути на ринок валют, тому що його продає не держава, а приватні компанії.

"Валюти в країні дуже багато в якому плані: експорт так, знизився, упав, ми бачимо яка фінансова підтримка зі всього світу йде і вся ця фінансова підтримка в валюті – доларах і євро. І щоб в Україні їх витратити, Нацбанк, Мінфін, хто їми розпоряджається, продає їх. Не можна сказати, що в нас немає валютних надходжень, вони є. так, нехай щось в борг, нехай під мінімальний відсоток, якісь гранти, які нам просто дарують, але джерела надходження валюти існують", – зазначив Едуард Каражія.

Читайте також

  • Штати та Україна розробляють нову стратегію щодо вивезення зерна з Одещини
  • Збитки від блокування портів в Україні склали мільярди доларів. Інтерв'ю із заступником голови АМПУ
  • Міський бюджет Одеси недоотримає близько 1,8 мільярда через війну

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції
На початок