"Це виконання обов’язку, а не право вибору": як проходить мобілізація в Одеській області

"Це виконання обов’язку, а не право вибору": як проходить мобілізація в Одеській області

Ексклюзивно
"Це виконання обов’язку, а не право вибору": як проходить мобілізація в Одеській області
. Наталя Гуменюк, керівниця пресцентру сил охорони та оборони Півдня. Фото: Суспільне Одеса

Про те, як триває мобілізація в країні зараз: кого хочуть бачити в центрах комплектування, чому видають повістки на вулицях і пляжах та чи можуть людину без бойового досвіду відправити на передову Суспільному розповіла керівниця центру Сил охорони та оборони Півдня України Наталя Гуменюк.

Який етап мобілізації зараз триває ?

Мобілізація проголошена указом президента й вона не поділялася ні на які етапи, вона - є, вона проголошена й надалі її етапізація досить умовне явище більше для службового користування для зручності тих хто обліковує мобілізованих.

Кого зараз чекають у центрах мобілізації ?

Відповідно до чинного законодавства, зараз у центрах мобілізації чекають всіх людей військовозобов’язаних, які мають туди з’явитися, встановити свій статус, свою причетність та свою належність до того статусу, свою військову облікову спеціальність і готовність долучитися до лав служби в армії. Кожен військовозобов’язаний має з’явитися до центрів укомплектувань. Не ховатись, не чекати виклику чи іншого способу зв’язку з ним, а з’явитися самостійно, не залежно від військового досвіду, але застосування цього військового резерву буде відповідним у залежності від того, хто який досвід має. Тобто більш досвідчені будуть потрібні вже.

Як мобілізують людей з досвідом та без нього ?

За встановленим порядком, того, хто підлягає мобілізації, приймають на облік та відправляють на навчання, якщо людина не має досвіду, але, наприклад, має потенціал, який буде корисним для використання у війську. Там людина може набути ту саму військову спеціальність, спираючись на свій цивільний досвід, тоді його направляють у навчальний центр підготовки військових. Там вони вивчають злагодження, вивчення бойової техніки та озброєння, готуються до виконання військових обов’язків й тоді вже стають повноцінно до війська. А якщо людина з досвідом, то вона направляється одразу у військову частину, до якої приписана.

Чи мають якийсь план центри укомплектування ? Як міські та районні центри набирають людей ?

Будь-яка діяльність, якщо вона спланована, а не сумбурна, не стихійна, підпорядковується якомусь доцільному зрозумілому плану. Так дійсно, план є, план роботи, не план "як нахапати якомога більше", а план заповнення відповідних мобілізаційних резервів, але ця інформація обмеженого доступу й вона обмежується центрами комплектування.

Щодо вручення повісток на вулиці та у місцях громадського відпочинку ?

Вручення повісток може відбуватися у будь-якому громадському місці. Воно не визначено певним обрисом, периметром чи якимось конкретним місцем. Вручення повісток може відбуватися будь-де. Вповноваженні особи наділені правом надавати відповідні документи там, де вони можуть реалізувати своє право.

Щодо рейду по пляжах Одеси, де вручали повістки ? Як пояснити філософію повісток - як покарання ?

Таку філософію придумують ті, кому вона зручна. Запрошені до такого рейду співробітники територіального центру комплектування були разом з поліцейськими, які були вповноважені встановити особу. Поліцейські таким чином намагалися вплинути на мораль та свідомість громадян.

Оскільки є така проблема, що обмеження доступу до зони відпочинку й пляжних зон нормативно на законодавчому рівні не визначено покарання за таке порушення. Це порушення воєнного стану, коли проголошена зона для відвідування, а громадяни не прислухаються до цього. Такої норми покарання наразі немає. Нами ініційовано звернення до відповідного комітету ВР для розгляду таких питань. Поки процес триває, а ми поки опікуємося безпекою громадян.

Дійсно, відвідування узбережжя сьогодні це небезпечний вид відпочинку. Ми всі бачили й знаємо про вибухи морських мін і, крім того, всі знають, що сьогодні узбережжя – це лінія оборони. Ми знаємо, що у морі є ворожі кораблі, не скасовувана ідея висадки морського десанту, тому в цьому випадку повістки не будуть покаранням.

Вони були способом поспілкуватися з громадянами й нагадати, що в країні йде війна та є мобілізаційний обов’язок. І, напевно, поставити перед кожним питання: чи виконав ти свій обов’язок для того, щоб відпочивати?

Хто може вручати повістки ? Лише центри комплектування чи ще хтось ?

Відповідно до чинного законодавства, це можуть робити не тільки працівники територіальних центрів вкомплектування. Це може бути вручення повісток через органи місцевої влади, через керівників підприємств та установ, в яких працюють військовозобов’язані, тому законодавство визначає різні способи.

Яка відповідальність за ігнорування повісток ?

У самій повістці сказано, якщо громадянин отримавши повістку проігнорує її, то громадянин підлягає до адміністративної або й кримінальній відповідальності.

Якщо людина перебуває не за місцем обліку у своєму населеному пункті, у центрі комплектування, а вона перебуває десь в іншому районі, в іншій області, що у такій ситуації ?

Мобілізаційним законодавством передбачено з’явитися в центр комплектування з проголошення мобілізації й виконати своє військове зобов’язання. А вже потім змінювати місце проживання й перебування можна тільки з дозволу територіального центру комплектування. Тому якщо людина не змогла цього виконати, людина є порушником законодавства.

Коли людина з’являється у центрі мобілізації, чи може вона вплинути на те, як саме її будуть використовувати та де вона буде корисна ?

Ми говоримо про те, що з'явившись у центр комплектування, відбувається процес уточнення необхідних даних. Тобто за той час, поки людина перебуває на військовому обліку можуть змінитися у неї сімейні обставини, наприклад, народження третьої дитини. Може змінитися стан здоров’я, який не дозволяє бути призваним. Необхідно уточнити всі ті деталі, які стосуються норм мобілізації, й тільки після цього приймається рішення, де і як буде використаний той потенціал, яким володіє даний призовник, який підлягає мобілізації. Вплинути самостійно людина не може, оскільки це виконання обов’язку, а не право вибору.

Читайте також

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок