Збереження експонатів, грошова підтримка та допомога іншим колективам. Як працює Одеський художній музей під час війни

Збереження експонатів, грошова підтримка та допомога іншим колективам. Як працює Одеський художній музей під час війни

Ексклюзивно
Збереження експонатів, грошова підтримка та допомога іншим колективам. Як працює Одеський художній музей під час війни
. followers.com.ua

18 травня відзначають Міжнародний день музеїв. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні закрили музеї та заховали експонати, адже російські війська вже вчинили 331 злочин проти об'єктів культурної спадщини.

Зачинив свої двері для відвідувачів і Одеський художній музей. Наразі його колектив працює над збереженням експонатів й допомагає колегам з інших музеїв. Про таке в ефірі "Українського радіо. Одеса" розповіла в.о. директорки Одеського національного художнього музею Олександра Ковальчук.

За її словами, під час війни колектив Одеського художнього музею значно скоротився. Здебільшого через те, що люди виїжджають закордон.

"До війни в нас був дуже потужний склад команди, було декілька науковців, екскурсоводів, проєктних менеджерів. Напередодні війни в нас був великий екскурсійний відділ, великий науковий відділ. На жаль, сьогодні команда музею сильно скорочується. Хтось виїжджає у європейські країни й знайшов можливості навчання або тимчасового працевлаштування у музеях Європи. Я впевнена, що коли війна закінчиться, то в країну повернеться багато науковців та музейників з новим досвідом, знаннями та зв'язками", – розповідає Олександра Ковальчук.

Захист експозиції музею

Ніякої універсальної формули чи протоколу збереження експонатів наразі не існує. Колектив музею прийматиме рішення виходячи з ситуації, часу та інших обставин, через які вони змушені будуть евакуювати експонати.

"Коли почалася війна, то експозицію почали знімати. Все що можна було зробити для убезпечення експонатів – було зроблено. За цей час я спілкувалася з різними спеціалістами, які спеціалізуються виключно на збереження культурних цінностей, під час конфліктів чи техногенних чи природних катастроф. Загроза культурним цінностям відбувається постійно по всьому світу. Спеціалісти кажуть, що немає універсальної формули, яка підійде всім. Для кожного музею та колекції своя формула за якою потрібно приймати рішення чи евакуювати, чи ні. Треба зважувати ризики з однієї та іншої сторони", – сказала вона.

Фінансова допомога від європейських організацій

Наразі керівництво музею співпрацює з європейськими організаціями. Зокрема, там їм надають грошову допомогу задля збереження культурних цінностей.

"З початку березня отримати кошти для того, щоб закупити пакувальний матеріал, щити та покращити безпеку музеїв. І ми отримали гроші для ключових одеських музеїв: художнього, краєзнавчого, літературного, археологічного та Західного й Східного мистецтва. Більше ніж два млн доларів видали культурним установам країни. Зараз ми готуємо декілька проєктів з ЮНЕСКО і фондом принца Клауса", – повідомила Олександра.

Допомога колегам з Миколаєва

Колектив Одеського художнього музею допомагав з отриманням грантів двом музеям Миколаєва: літературному, краєзнавчому та Миколаївському художньому музею імені Верещагіна. Вони отримали 20 тисяч євро на закупівлю необхідного обладнання та пакувальних матеріалів.

"Ми вирішили спитати як справи в Миколаєві. Виявилося, що в них були дуже погані справи й ми допомогли їм отримати гранти. Ми їм допомагали з доставкою", – сказала в.о. директорки.

"Клуб Маразлі" під час війни

При одеському художньому був створений "Клуб Маразлі". Наразі його представники продовжують підтримувати музей.

"Багато хто з учасників клубу – це люди, які сьогодні допомагають армії, гуманітарними вантажами. Коли все це закінчиться, я впевнена, ми відкриємо музеї. Повернуться всі наші гості, відвідувачі та повернеться "Клуб Маразлі" до своєї звичайної роботи й все буде більш динамічно розвиватися, адже весь світ буде приїжджати до нас в гості", – впевнена Олександра Ковальчук.

Читайте також

  • Керівництво Одеської кіностудії відреагувало на заяву з РФ щодо розміщення військової техніки
  • На вулицях Одеси з'явився бандеромобіль з патріотичними котами
  • "Тренуй українську – допоможи ЗСУ". В Одесі відкрили розмовний клуб української мови

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок