Перейти до основного змісту
"Два тижні для прийняття кардинальних рішень": доктор економічних наук про брак пального на Одещині

"Два тижні для прийняття кардинальних рішень": доктор економічних наук про брак пального на Одещині

Ексклюзивно
"Два тижні для прийняття кардинальних рішень": доктор економічних наук про брак пального на Одещині
. Фото: УНІАН

Протягом найближчих двох тижнів необхідно прийняти кардинальні рішення щодо ринку пального в Україні й, зокрема, на Одещині. Інакше можуть виникнути проблеми з громадським транспортом та продуктами, які буде невигідно розвозити по регіону. Такими думками поділився доктор економічних наук Сергій Якубовський в ефірі "Українське радіо. Одеса".

Сергій Якубовський називає три причини браку пального в Україні: обстріл Кременчуцького нафтопереробного заводу Росією, встановлення граничних цін на бензин та блокада українських портів.

"Найголовніша причина браку пального – це те, що Росія призупинила роботу Кременчуцького нафтопереробного заводу і знищила ті запаси бензину українського виробництва, які були. Тому ми втратили близько 30% бензину, який був раніше завдяки роботі єдиного великого нафтопереробного заводу. Друга причина – це непродумана політика уряду України, який встановив граничні ціни на пальне, зокрема, на різні марки бензину. І склалась ситуація, коли постачальникам просто не вигідно їх завозити на заправні станції, бо роздрібна ціна виявилась нижче гуртової. Також частина – менша частина – бензину надходила до України через порти. І те, що вони зараз заблоковані, теж зменшило пропозицію бензину в Україні", – пояснив Сергій Якубовський.

На думку економіста, це перша по-справжньому серйозна проблема, яка за час повномасштабної війни стала перед Україною. Оскільки зараз практично все паливо завозиться до України з країн ЄС, які почали вводити обмеження на покупку російського бензину, російської нафти. І це створило певний дефіцит і в самому Європейському Союзі.

"Поки бензин є, наскільки я знаю, для потреб поліції, Тероборони та армії. Але вся економічна діяльність все ж пов’язана з транспортом. Враховуючи, що зараз ми змушені все імпортувати сухопутним шляхом. А через руйнування мосту на Одещині, з Румунї і залізничним транспортом буде складно щось доставляти. І все зводиться до автомобільних шляхів. Посівна кампанія, пізніше збір урожаю – все це потребує наявності пального", – зазначив Сергій Якубовський.

Він додав: квітневе рішення уряду збільшити надбавки роздрібної ціни на бензин не вирішить питання. Оскільки ціна за літр бензину збільшиться лише на 2 гривні.

"За словами міністерки економіки, держава запропонувала нафтотрейдерам самостійно вирішувати це питання – збільшивши тільки граничну роздрібну ціну на бензин. Це неправильно. Цим має займатися військова адміністрація. Тому що нафта і бензин – це стратегічний товар. Не менш важливий, ніж хліб чи вода. Не буде бензину – буде зупинятися все. Треба займатися не тільки поставками артилерії, а й бензину. Це трохи менш важливо, ніж оборона, але це також стратегічний напрямок", – наголосив економіст.

Додав: необхідне втручання військових адміністрацій в ситуацію на паливному ринку. Голова ОВА має отримувати звіт, яка кількість бензину надійшла до області, яка кількість бензину є в мережах, аби забезпечити потреби людей.

"У нас дуже довга область і великі відстані. І якщо надалі буде така ж ситуація, як зараз, то багато логістичних зв’язків всередині будуть обриватися. Вартість товарів, навіть тих, які зараз є в магазинах, виросте, якщо будуть проблеми з доставкою", – пояснив Сергій Якубовський. За його словами, деякі продукти можуть зникнути взагалі, особливо в області. Оскільки до Одеси може надходити велика поставка, утім розвозити по регіону її буде невигідно.

Зміни також стосуватимуться міського транспорту.

"Буде більший попит на електротранспорт. І якщо місто не зможе забезпечити паливом той транспорт, що їздить зараз, а попит на нього виросте, то будуть проблеми із переміщенням самою Одесою, не говорячи про область. Маршрутні таксі можуть просто зникнути. Залишаться тролейбуси, трамваї, які, звісно, не можуть охопити всю територію Одеси", – зазначив Сергій Якубовський.

На думку економіста, державне регулювання на найближчі тижні, поки є дефіцит пального, потрібно прибрати: "Ми повернулися до Радянського Союзу. У нас руйнують радянські пам’ятники, але при цьому система державного регулювання – те, що вбило Радянський Союз – існує у такій важливій паливній галузі. І це треба зняти. Бо якщо є дефіцит – треба, аби товар з’явився на ринку. Треба наситити ринок і вже потім розбиратися з цінами. Бо якщо немає товару – то беззмістовно вводити обмеження на його ціни, його просто нема".

За словами Сергія Якубовського, наразі можна розвивати невеликі заводи з переробки нафти, аби випускати на місцях бензин, хоч і трохи гіршої якості, ніж Євро-5. Також є можливість використовувати наявні бензовози які наразі не використовують.

"Є інформація, що в нас навіть є порожні бензовози, які могли б їздити в Європу. Але існують обмеження виїзду з України для чоловіків, які могли б принести користь економіці, виїжджаючи закордон. Треба прирівняти діяльність з поставки топлива до волонтерської. Аби у чоловіків призовного віку була можливість виїжджати – і ми отримаємо бензин. Бо є вільні місткості, але нема кому возити з Європи".

За словами Сергія Якубовського, на прийняття радикальних рішень у паливній галузі є два тижні, після чого по Україні та зокрема Одещина може стикнутися з наслідками браку бензину.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції
На початок