Перейти до основного змісту
В Одесі почали розгляд справи про руйнування будинку Русова під час реставрації

В Одесі почали розгляд справи про руйнування будинку Русова під час реставрації

В Одесі почали розгляд справи про руйнування будинку Русова під час реставрації
. Фото: Суспільне Одеса

16 вересня в Приморському районному суді почали слухати кримінальну справу про пошкодження та перебудову будинку Русова під час ремонтно-реставраційних робіт у 2018 році. Про це повідомила кореспондентка Суспільного, яка відвідала засідання.

Кримінальна справа потрапила до судді Приморського суду Анатолія Деруса. Йдеться про ремонтні роботи в будинку Русова. Слідчі переконані, що приватна компанія "Реставратор-1946" у 2018 році володіла "деякими житловими й нежитловими приміщеннями" у пам'ятці архітектури.

За версією слідства, аби перебудувати ці приміщення, компанія вступила у "злочинну змову" з директоркою "Укрспецпроєкт" Оленою Сердюк, директором фірми "Чхоллима" Євгеном Челаком та директором компанії "Арт-проєкт 2010" Андрієм Каратаєм. У цей час вони як підрядник та субпідрядники займалися ремонтно-реставраційними роботами в будинку Русова за бюджетні кошти, оскільки перемогли аукціоні, де замовником робіт стало міське управління капітального будівництва.

Незаконні роботи компаній призвели до пошкодження та зміни майже 50% історичної будівлі. Зокрема було пошкоджено або змінено приблизно 30% елементів фасаду: автентична кована огорожа, ліпний декор, декоративні скульптури, колони, пілястри, дерев'яні старовинні заповнення віконних прорізів та вітрин. Крім цього, під час робіт пошкодили або змінили приблизно 10% силуету й декору наметів та купола.

На перше підготовче засідання з'явилися всі четверо обвинувачених: Олена Сердюк, Євген Челак, Андрій Каратай та директорка фірми "Реставратор-1946" Ліна Прийменко. Однак провести слухання не вдалося, оскільки від міської ради, яка в цій справі визнана потерпілою стороною, ніхто не прийшов. Неможливість проведення засідання підтримали не лише фігуранти справи та їхні адвокати, а й прокурор Павло Муравйов.

В суді Одеси почали слухати справу про розкрадання бюджету при реставрації будинку Русова
Суддя Анатолій Дерус та прокурор Павло Муравйов. Суспільне Одеса

В суді Одеси почали слухати справу про розкрадання бюджету при реставрації будинку Русова
Захисники та фігуранти кримінальної справи. Суспільне Одеса

"До нас надійшов обвинувальний акт щодо Олени Сердюк. Він вже формально об'єднаний з іншими справами, але там є потерпілою стороною Одеська міська рада. Представник міськради сьогодні не з'явився", – констатувала секретарка судді Неллі Брус, пояснюючи відсутність міськради учасникам справи.

Після засідання обвинувачена Олена Сердюк та її адвокат відмовилися коментувати справу кореспондентам Суспільного. Утім обвинувачена зазначила, що не визнає своєї провини.

Що відомо

  • Будівлю побудували наприкінці XIX століття за проєктом архітектора Леоніда Чернігова. Вона має статус пам'ятки історії та архітектури місцевого значення. Непридатним до використання будинок Русова визнали у 2002 році, два рази там була пожежа: у 2009 та 2016 роках.
  • Ремонтно-реставраційні роботи в будинку тривали протягом 2018-2019 років та коштували міському бюджету більш ніж 140 мільйонів гривень. Спеціалісти укріпили фундамент та перекриття, а також відновили фасад та дах. На той час будівля перебувала у приватній власності. Урочисто її відкрили у грудні 2019 року.
  • Після офіційного завершення робіт Одеська міська рада оформила будинок за громадою без рішення суду. Компанії, які частково володіли приміщеннями, подали позови щодо повернення їх майна, але суди першої інстанції їм відмовили. Згодом заступник одеського міського голови Петро Рябоконь, повідомив, що приміщення будинку Русова здаватися приватним підприємцям в оренду не буде.
  • У 2019 році правоохоронці відкрили кримінальну справу щодо розтрат бюджетних коштів у розмірі майже 5 мільйонів компанією-підрядником. Директорку компанії "Укрспецпроєкт" Олену Сердюк, яка проводила реставраційні роботи, спочатку відправили до СІЗО, а потім завдяки заставі – під домашній арешт.
  • У червні 2021 року Одеська обласна прокуратура скерувала до суду 4 обвинувальних акти стосовно колишнього власника частини приміщень будинку Русова та трьох керівників підприємств-підрядників. Їх підозрюють в умисному знищенні та пошкодженні пам'ятки архітектури під час реставрації.
  • За версією слідства, ексвласник частини приміщень будинку Русова спільно з підрядними компаніями провели будівельні роботи, які призвели до пошкодження та змінення майже 50% від загального обсягу історичної будівлі. Зокрема було пошкоджено або змінено приблизно 30% елементів фасаду: автентичної кованої огорожі, ліпного декору, декоративних скульптур, колон, пілястрів, дерев'яних старовинних заповнень віконних прорізів та вітрин. Крім цього під час робіт пошкодили або змінили приблизно 10% силуету, декору наметів та купола.

Читайте також

  • Будинок Русова в Одесі: директорці компанії-реставратора обрали запобіжний захід
  • Міськрада Одеси передала будинок Русова громаді: на думку юристів, це можливо лише частково
  • В Одесі після реставрації відкрили будинок Русова

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції
На початок