Наближення туристичного сезону в Одесі знову загострює питання безпеки у місцях масового скупчення людей, зокрема на пляжах та в парках. Моніторингова група "Озон", яка працює при Центрі громадянських свобод, презентувала результати обстеження укриттів в Одесі та Роздільній. Крім того, в місті триває ініціатива з встановлення мобільних укриттів не лише силами міської влади, а й за участі громадських організацій та донорів, розповіли в ефірі "Українського радіо. Одеса".
Результати моніторингу
Представник Центру громадянських свобод та координатор групи "Озон" Денис Зейналов повідомив, що в межах кампанії перевірили 43 укриття в Одесі та близько 20 — у місті Роздільна та навколишніх селах.
Волонтерам "Озону" вдалося знайти близько 88% укриттів, позначених на карті Одеси. Денис Зенайлов стверджує, що майже 12% були промарковані, проте фактично їх не існує або адреса зазначена неправильно. Зі знайдених укриттів доступними виявились 79%, тобто кожне п’яте або зачинене, або в занедбаному стані. А ось ситуація з інформаційними табличками покращилася: їх стало на чверть більше.
Гіршою виявилася ситуація в Роздільній: знайшли 80% укриттів від задекларованої кількості, і лише трохи більше половини з них були відчинені, каже правозахисник.

Ситуація з укриттями в паркових зонах і на пляжах
Моніторинг засвідчив покращення стану укриттів у місцях відпочинку, зокрема в парках Одеси. За словами Зейналова, кількість модульних укриттів у таких зонах значно зросла в 2024–2025 роках, особливо завдяки залученню донорських коштів та участі благодійних організацій.
"Такі укриття в чудовому стані: є світло, запас питної і технічної води, місця для сидіння, навіть дитячі зони, створені умови для людей з інвалідністю. У більшості таких укриттів є пандус або пологий заїзд, який дозволяє скористатися людям на кріслах колісних або ж батькам з маленькими дітьми на візочках", — розповів Зенайлов.

Утім, є проблеми з місцями встановлення укриттів, особливо на пляжах. Безпечні зони часто розташовані за 500–700 метрів від берегової лінії і розміщені на висоті, що ускладнює доступ, особливо з огляду на короткий час підльоту ракет.
"Кількість укриттів дуже мала, а самі укриття вміщують в себе один-два, максимум три десятки людей. Це критично мало для локацій, де одночасно перебувають сотні відпочивальників", — додав Зейналов.
Розширення мережі захисних споруд
Громадський проєкт SafePlace4UA, яким керує Ілля Блохін, продовжує встановлення мобільних укриттів у парках Одеси.
"У межах проєкту ми змонтували вже 38 укриттів у різних містах України, зокрема шість в Одесі: у парку Перемоги, Грецькому парку, біля зоопарку, в парках Преображенському та Юність", — розповідає Блохін, голова благодійного фонду "Юність 2.0".
За його словами, укриття встановлюються поруч із дитячими майданчиками, у зонах активного дозвілля. Міська влада бере участь у логістиці: погоджує місця, допомагає з підключенням електроенергії та забезпечує кран для монтажу споруд.

Зараз ці укриття відкриті цілодобово, однак найближчим часом їх планують перевести в автоматичний режим: вони відчинятимуться лише під час тривоги.
"Це рішення ухвалено через випадки антисанітарії та перебування у сховищах безхатченків. А ще через технічні збої GSM-зв’язку, що одного разу не дозволили відкрити двері вчасно. Зараз проводимо оптоволоконний інтернет, аби гарантувати стабільний доступ", — пояснює Блохін.
Чи реагує влада?
За словами Зейналова, попри надсилання звітів до міської влади Одеси та ДСНС, зворотного зв’язку щодо результатів моніторингу укриттів та їх доступності не отримано, що свідчить про низький рівень комунікації з боку місцевої влади.
"Ми пробували комунікувати з міською владою, наприклад, щодо укриття, яке розташовано на Шкодовій горі. Комунікація обмежувалась виключно формальними відповідями з боку органів місцевого самоврядування. Жодної реакції змістовного характеру, на превеликий жаль, не було", — зазначає правозахисник.
Також він додає, що на державному рівні досі немає чітких норм щодо кількості укриттів у прибережних зонах. Тож ініціатива залишається на рівні окремих органів місцевого самоврядування та волонтерів.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області