Перейти до основного змісту
Чи викликає тополиний пух алергію і чим він може бути небезпечний: пояснюють одеські фахівці

Чи викликає тополиний пух алергію і чим він може бути небезпечний: пояснюють одеські фахівці

Наприкінці весни вулиці Одеси заповнює тополиний пух — сезонне явище, яке для одних минає непомітно, а для інших обертається алергією, ускладненим диханням і зміною звичного ритму життя. Що насправді викликає симптоми, як реагує організм, і чи можна вплинути на ситуацію через міське озеленення — розповідаємо у матеріалі.

Чи справді пух викликає алергію?

Попри поширену думку, сам пух не є головним алергеном, розповідає лікарка-алерголог дитячої міської поліклініки №6 Сompass Ірина Федосєєва. Його поява збігається з періодом активного цвітіння багатьох рослин, тому симптоми алергії можуть посилюватись саме у цей час. Водночас реакції можуть проявлятися по-різному, залежно від індивідуальної чутливості, стану імунної системи та спадковості.

"Сам пух тополі не викликає алергію у вигляді симптомів, як чхання, свербіж очей. Він може лише контактно подразнювати слизову оболонку ока — і все. Справжні алергени — це дерева, злакові, бур'яни і трави", — пояснює лікарка.
Тополиний пух в Одесі: правда про алергію та екологію
Ірина Федосєєва, лікарка-алерголог. Суспільне Одеса

Алергія — не єдина проблема

Як зазначає еколог Владислав Михайленко, тополі, особливо висаджені вздовж доріг, впливають і на хімічний склад повітря:

"Велика кількість тополь, особливо вздовж доріг, виділяє природний вуглеводень, який у контакті з діоксидом азоту утворює озон. А озон в приземному шарі — це отруйний газ, небезпечний для здоров’я. Коли вам кажуть, що подихати озоном — це класно, не вірте".

Тож проблема має і екологічну складову — неправильне озеленення може погіршувати якість повітря у містах.

Тополиний пух в Одесі: правда про алергію та екологію
Владислав Михайленко, доктор філософії з екології. Суспільне Одеса

Рішення є: правильне озеленення

Як розповідає еколог, на кількість пуху впливає не лише кількість дерев, а й те, які саме тополі ростуть у місті. В різних країнах підходи до озеленення відрізняються, і важливо враховувати не лише швидкість росту дерев, а й їхні біологічні особливості.

"Тополі жіночої статі дають пух, а чоловічої — ні. У розвинених країнах висаджують лише чоловічі дерева. На жаль, в радянські часи в нас висадили приблизно 50 на 50, тому маємо, що маємо", — пояснює Владислав Михайленко.

Тобто правильний підхід до озеленення міста здатен мінімізувати проблему, додав Владислав.

Тополиний пух в Одесі: правда про алергію та екологію
Тополя в Одесі. Суспільне Одеса

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції
На початок