Перейти до основного змісту
Створити робочі умови для людей з інвалідністю: як отримати компенсацію від держави

Створити робочі умови для людей з інвалідністю: як отримати компенсацію від держави

Віктор Дмитрієв, який має інвалідність першої групи та пересувається на кріслі колісному, не міг знайти роботу з 2008 року. Ситуація змінилася кілька місяців тому, коли він долучився до колективу ГО "Культура демократії". Для забезпечення доступності робочого місця Віктора на другому поверсі керівниця організації придбала сходохід, скориставшись державною програмою компенсації за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю.

У ГО "Культура демократії" Віктор працює менеджером з логістичних питань та водієм. Його робота передбачає планування маршрутів доставки ліків та медикаментів у південні регіони України.

"У мої обов'язки входить те, що ось ми сидимо і малюємо маршрути, я складаю, допомагаю. Їздимо таблетки розвозимо, ліки розвозимо в Херсонську, Миколаївську області, Одеську область. Я працюю скорочено двічі на тиждень, плюс я відвожу наших дівчат по робочих питаннях", — розповів Віктор Дмитрієв.

Нинішня робота стала для Віктора першою за довгі роки. Після отримання інвалідності у 2008 році чоловік постійно стикався з проблемою працевлаштування. Фізичні бар'єри та упередження роботодавців робили неможливим знаходження гідної роботи протягом майже 17 років.

Як роботодавці можуть отримати компенсацію за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю
Віктор Дмитрієв. Суспільне Одеса

Коли в організації з'явилася вакансія менеджера з логістичних питань, керівниця ГО "Культура демократії" Лілія Леонідова запропонувала її Віктору. Далі почали процедуру оформлення документів для отримання компенсації на облаштування робочого місця.

"Ми давно були знайомі з Віктором і розуміли його потребу працевлаштування, соціалізації, спілкування. І ми зателефонували, запросили скинути нам перелік документів, які необхідні для заповнення. Ми зрозуміли, що навіть для нашої невеликої громадської організації це просто і не забюрократизовано", — поділилась досвідом Лілія.

Як роботодавці можуть отримати компенсацію за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю
Віктор Дмитрієв на кріслі колісному. Суспільне Одеса

Офіс ГО "Культура демократії" розташований у будівлі, яка є історичною пам'яткою архітектури в центрі міста. Зробити приміщення повністю доступним виявилося неможливим через необхідність численних узгоджень з Міністерством культури. Проаналізувавши ситуацію, керівництво організації виявило, що розміри дверних отворів та коридорів дозволяють Віктору вільно пересуватися на кріслі колісному, а проблему доступу на другий поверх можна вирішити за допомогою сходоходу.

"Ми запросили максимальну суму у центрі зайнятості, це 106 тисяч гривень. І ми за ці кошти вмовили постачальника, тому що сходохід стоїть дорожче. Але ми розказали про що це, для чого це, як це буде використовуватись, він нам пішов на зустріч. Єдине, що я хочу зауважити для роботодавців, це те, що ти спочатку придбала це обладнання, а потім тобі компенсували кошти, якщо ти зробила все в рамках договору з центром зайнятості", — зазначила Лілія Леонідова.

Як роботодавці можуть отримати компенсацію за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю
Віктор Дмитрієв на сходоході. Суспільне Одеса

Сходохід вирішив проблему доступності робочого місця для Віктора. Цей пристрій дозволяє безпечно підійматися та спускатися сходами, адже людину надійно пристібають до механізму. Процедура підйому чи спуску займає 5-7 хвилин.

"Це чудово, що є такі прилади, тому що реально, ви зрозумійте, що навіть, коли хтось хоче взяти на роботу, а доступності немає. Ви, як роботодавець, дуже сильно допомагаєте морально. А якби роботодавці частіше брали таких, як ми, на роботу. Так, їм треба вкласти свої кошти, але їм за тиждень-місяць держава повертає", — додав Віктор.

Як роботодавці можуть отримати компенсацію за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю
Віктор Дмитрієв на сходоході. Суспільне Одеса

Як взяти участь у програмі?

Програма державної компенсації за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю має широкий спектр застосування. Олена Іванова, координаторка проєктів з доступності та інклюзії ПРООН в Україні, пояснила, що нею можуть скористатися не лише роботодавці, але й самозайняті люди з інвалідністю та ветерани. Програма діє як для працевлаштування нових співробітників з інвалідністю, так і для ветеранів, які повертаються на попереднє місце роботи.

Процедура отримання компенсації досить проста. Роботодавець має звернутися до центру зайнятості протягом 180 робочих днів з моменту працевлаштування особи з інвалідністю. Процес розгляду заявки триває 10 робочих днів, після чого ще 5 днів займає фінансування.

Перелік необхідних документів мінімальний:

  • копія наказу про прийняття на роботу;
  • документи, що підтверджують придбання обладнання;
  • копія документів про наявність інвалідності у працівника.

За словами Ольги Печериги, запит на отримання компенсації можна подати кількома зручними способами. Найпопулярнішими методами є безпосереднє звернення до центру зайнятості або онлайн-подача через портал "Дія":

"Все також дуже зручно, можна на робочому місці подати роботодавцю пакет документів цієї заяви й прикріпити копії документів, які я зазначила. Щодо суми отримання компенсацій: якщо людина з інвалідністю першої групи, то 130 тисяч гривень. Якщо людина з інвалідністю другої групи, то це до 80 тисяч гривень", — додала Ольга Печерига.

В Одеській області програмою скористалися понад 140 роботодавців, які працевлаштували близько 160 людей з інвалідністю. Загальна сума профінансованих компенсацій склала близько 11 мільйонів гривень.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції
На початок