Олена Куклова — 86-річна артистка Одеської філармонії. Жінка пережила Другу світову війну, а тепер змушена жити в умовах російського вторгнення в Україну. Наприкінці грудня 2023 року її будинок було зруйновано внаслідок атаки дронів. Маленькою дівчинкою її ховали від окупантів у скрині, а сьогодні вона відновлює зруйноване житло після російських атак.
"Я вважала, що це гра"
Перед початком Другої світової війни батько Олени отримав кімнату в центрі Одеси, на Грецькій вулиці. Коли дівчині було лише два роки, він пішов на фронт і загинув 25 грудня 1941 року під Севастополем. Після його смерті родина зіштовхнулася з небезпекою через єврейське походження.
"Коли батько пішов на фронт, прийшли румуни, було дуже гидко. У нас була двірничка, вона була жахливою. Я її не пам'ятаю і не хочу пам'ятати. Але мамі вона сказала: "Любо, якщо ти не віддаси мені свою кімнату, не перейдеш до мене, тобто в цю двірницьку, я піду у фігурантську", — згадала жінка.

Родині довелося переїхати, їм допомагала інша двірничка, яка була подругою бабусі Олени. Саме вона попереджала про облави й радила ховати дівчинку, додала Олена.
"Вона завжди телефонувала і казала: "Ховай Оленку". Якщо треба було ховати на короткий термін, то була скриня. Зробили там дірочки для кисню. А я була гарною, слухняною дівчинкою. Я ховалась, сиділа тихо".
Якщо треба було ховатися довше, дівчину переховувала подруга бабусі. Вона була матір’ю десятьох дітей і ризикувала їхнім життям, щоб врятувати Олену.
"Ризикуючи дітьми, життям, вони мене ховали. Але не у квартиру, не в кімнату, а у комору. І там я сиділа тихо. Я вважала, що це гра", — розповіла одеситка.
"Треба рятувати дитину"
Через її єврейське походження з неї часто знущались, додала вона. Серед них був і старший брат подружки Олени.
"Він жартував, знущався, казав: "Знаєш що, ти йди, і з милом добре вимий очі". Минуло понад 80 років, я пам'ятаю запах цього мила. Я мила, мила, мила. І щоразу дивувалася і питала: "Чи я вже така, як усі?", а він: "Ні, не така, давай іди, мий".

Війна залишила глибокий слід не лише на долі Олени, а й на здоров'ї її матері. Через постійний страх за життя дитини та захворіла на шизофренію.
"Спочатку вона розуміла все добре, але це перетворилося на якусь маніакальну думку: "Треба рятувати дитину". Весь час треба було рятувати дитину. І вона захворіла душевною хворобою, шизофренією. Тому війна далася взнаки моїй мамі", — зазначила Олена Куклова.
Після війни настав період голоду. Бабуся Олени міняла сімейні цінності на хліб, щоб прогодувати свою родину.
"Я пам'ятаю, що бабуся мала багато скульптур. І вони кудись дівалися. Виявляється, вона міняла на хліб. Хліб був такий, передати неможливо. Це чорна якась суміш. А тістечко було, коли на ось цей страшний хліб, додаси олію та цибулю", — згадала жінка.

"Усе зруйновано, нічого немає"
Після початку повномасштабного вторгнення Олена втратила будинок. 27 грудня 2023 року його зруйнували російські дрони.
"Мій будинок дуже любили усі: художники, поети. Тут завжди лунала музика, поезія, а зараз руїни, нічого немає. Ми цього року всі намагалися прикрасити свій дім. А зараз нічого, усе зруйновано, просто нічого немає", — розповідала жінка у день трагедії.

Незважаючи на всі випробування, 86-річна Олена Куклова зберігає надію на краще майбутнє і мріє після війни знову оселитися у своєму будинку.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області