В Одеській області з 1 квітня стартувала нерестова заборона. На малих водоймах та річці Дністер вона діє до 15 червня, на лиманах — до 31 липня. Зокрема, з 15 квітня по 31 липня у Дністровському лимані заборонили виловлювати всю рибу, крім оселедця. Чи порушують рибалки нерестову заборону та як з ними борються рибінспектори — у матеріалі Суспільного.
"Це страшний сон рибінспекторів"
На сьогодні охочих порибалити стало менше, розповів начальник відділу охорони водних біоресурсів рибоохоронного патруля Руслан Міньковський. За його словами, порибалити та відпочити приїжджають тільки люди пенсійного віку.
"У нас немає такого, що якщо нерестова заборона, любитель не має права рибалити. Любитель не має права виходити на моторному човні. Також йде ліміт гачків. Допустима норма — це два гачки або спінінг з одною штучною принадою", — пояснив Руслан Міньковський.

Поодинокі випадки порушень серед любителів риболовлі все одно зустрічаються. Найбільше порушників правил рибальства з'являється тоді, коли рівень води на Дністрі починає підніматись, додав чоловік.
"У цей час іде короп, і деякі полюбляють ловити цю рибу так званим пристроєм, який в народі називають "драчем". Рибалки швидкими рухами тягнуть рибу і чіпляють її гачками за бік, хвіст або будь-яку частину тіла. Такий метод вилову призводить до того, що 70% риби не виловлюється, і в 100% випадків вся ця риба помирає потім у воді".
Зловити людей, які ловлять рибу "драчем" складно, зазначив начальник відділу охорони водних біоресурсів. А штрафи за такі знаряддя лову мінімальні — 340-640 гривень, якщо при виявленні у браконьєра відсутня риба.
"Це страшний сон рибінспекторів. Тому що дуже важко зловити того, хто використовує "драч". Вони знають, що ми патрулюємо. І у них є спеціальні ножиці, коли вони бачать рибоохорону, одразу обрізають. У нас цілі спецоперації проходять з декількох сторін, щоб зловити порушника, який ловить на таку штуку", — підкреслив Міньковський.

Він додав, що у природоохоронній зоні Нижньодністровського лиману є місця, де рибаловля заборонена завжди. За словами чоловіка, тут мешкають пелікани та чаплі. Тому любителям порибалити доведеться дорого заплатити за порушення.
"Тут збитки обчислюються таксами природно-заповідного фонду, у десять разів більше. Там є формула. Вони множаться на десять і на певний коефіцієнт. Тому, наприклад, якщо штраф за спійманого карася на Дністрі буде 1500 гривень, то тут один карась буде 16 тисяч за одну особину, будь-якого розміру".

Про браконьєрство та збитки рибному господарству
Під час повної перерви для вилову оселедця з 20 по 25 квітня рибоохоронний патруль вилучив на Дністровському лимані 170 кг незаконної риби. Браконьєри встигли нанести рибному господарству збитки на понад півмільйона гривень.
Головний держінспектор Одеського рибоохоронного патруля Валерій Маренченко розповів, що вони натрапили на порушника в районі села Калаглія під час рейду на Дністровському лимані. У рибалки вилучили 192 оселедці, два окуні, два судаки і один лящ. Все це рибалка виловив за допомогою чотирьох сіток.

Чоловік додав, що на пенсію не збирається, не дивлячись на свій пенсійний вік. Він зазначив, що маючи за плечима стаж понад 20 років, відчуває браконьєрів здалеку, а вони його не люблять.
"Буває таке, що я забуваю. А вони мене пам'ятають. Кажуть, що пора на пенсію виходити. Прийде молодий, той буде спокійніший. Мені раніше начальник сказав, що інспектор повинен на воді бути голодний. А чого голодний? Бо він буде злий. Злого всі порушники бояться", — поділився Валерій Маренченко.

"Немає ні течії, ні тепла"
Через погодні умови цього року оселедець скрізь ловиться погано. Основне його місце вилову на Дунаї. Але рибалки скаржаться, що їх не пускають туди через військові обмеження, а оселедець не "йде" через температуру та низький рівень води. Тому через маленьку територію, на якій можна ловити цю рибу, рибалки вчиняють порушення.
На Дністрі оселедець дозволили ловити одною сіткою. Рибалка Павло зазначив, що у середньому в сітку ловить 5-10 рибин. За словами чоловіка, він чекає потепління, щоб вилов став кращим.
"Ще немає тепла. Оселедцю треба тепло і течія. Немає ні того, ні іншого. Тут якщо ти п'ять кілограмів назбираєш, то це вже джекпот. Сподіваємося, що погода зміниться, що буде тепло, та воно трохи стане краще", — резюмував рибалка.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області