Перейти до основного змісту
«Будете знати!» — слухайте новий просвітницький проєкт Українського Радіо Черкас

«Будете знати!» — слухайте новий просвітницький проєкт Українського Радіо Черкас

Українське Радіо
Слухайте на хвилях Українського Радіо у Черкасах. Суспільне

Українське Радіо Черкаси підготувало для слухачів новий інформаційно-просвітницький міжпрограмний проєкт «Будете знати!». З 23 вересня кілька разів на тиждень, у будні, орієнтовно о 12:55 і 17:45 епізоди проєкту транслюватимуться на хвилях Українського Радіо у Черкаській області.

Також проєкт можна слухати у плейлисті Національної мережі Українського Радіо на SoundCloud. Загалом команда підготувала десять випусків, у яких розповість про археологічні дослідження та історичні об’єкти Черкащини.

Читайте також: Це не лише про віру, а й про любов та служіння, — Суспільне презентувало фільм про капеланок у Києві

«Будете знати!» — слухайте новий просвітницький проєкт Українського Радіо Черкас
експерти проєкту "Будете знати!". Суспільне Черкаси

Партнери проєкту — краєзнавці, дослідники та науковці — підготувати інформацію про будівлі, парки, міста та місця області: від астероїдної минувшини краю до сучасної епохи.

«Збереження культурних та історичних традицій краю, заохочення до вивчення історії свого села чи міста — це той фундамент на якому росте свідоме покоління українців. Це ті знання, які дають силу і вміння розвивати себе у своїй країні. Це — основа свободи і усвідомлення своєї ідентичності. Такі знання нас об’єднують і роблять сильнішими. Зрештою, популяризація історії свого краю, збереження інформації про події, що відбулися раніше чи відбуваються тепер — це одне із завдань Суспільного», — зазначає випускова редакторка Українського Радіо Черкас Альона Ніколенко.

«Будете знати!» — слухайте новий просвітницький проєкт Українського Радіо Черкас
Лариса Сиволап, завідувачка сектором археології Черкаського обласного краєзнавчого музею. Суспільне Черкаси

Лариса Сиволап, завідувачка сектором археології Черкаського обласного краєзнавчого музею, розповіла про перші поселення на території області, як виглядала Черкащина в часи мамонтів, про великі астероїди, які падали в нашій області. Нині на базі краєзнавчого музею є можливість відтворити давні ремесла, а також побачити деякі археологічні знахідки тих часів.

«Надзвичайно драматична історія Черкащини ховає у собі безліч неймовірних таємниць унікальних подій. Готуючи виступи на радіо, я хотіла поділитися з вами шановні наші радіослухачі, найцікавішими науковими відкриттями, які збагачують історичну пам’ять народу, черкаську історію, світову історію та дозволяють мандрувати у часі подумки і навіть трошки практично», — розповідає Лариса Сиволап.

«Будете знати!» — слухайте новий просвітницький проєкт Українського Радіо Черкас
Лілія Чиж, завідувачка відділу науково-методичної та пам'яткоохоронної роботи Черкаського обласного краєзнавчого музею. Суспільне Черкаси

Лілія Чиж, завідувачка відділу науково-методичної та пам'яткоохоронної роботи Черкаського обласного краєзнавчого музею упевнена, що для того, щоб надійно та свідомо оберігати історичні пам'ятки, потрібно добре знати все, що пов'язане з ними.

«Черкащина — центр України, який заряджає енергією того, хто її відвідує, — упевнена Лілія Чиж. — Це земля з багатовіковою історією та самобутньою духовною культурою. Долаючи природно-кліматичні умови, місцевим жителям доводилось стикатися з постійними викликами, перебуваючи на кордоні між племенами, народами і державами, які ворогували між собою. Свідками історичних подій для нас і наступних поколінь є пам'ятки та пам'ятні місця, що залишились. Для того, щоб надійно та свідомо оберігати історичні пам'ятки, потрібно добре знати все, що пов'язане з ними, бо повага до історичної пам’яті сприяє вихованню патріотизму та любові до історії й культури українського народу».

«Будете знати!» — слухайте новий просвітницький проєкт Українського Радіо Черкас
Ірина Мірошник, завідувачка сектора новітньої історії краю Черкаського обласного краєзнавчого музею. Суспільне Черкаси

Ірина Мірошник, завідувачка сектора новітньої історії краю Черкаського обласного краєзнавчого музею, поділилася інформацією про екскурсійні родзинки Черкас. Краєзнавиця упевнена, що старовинна архітектура Черкас, яка є частиною української історії має бути збережена і заслуговує на особливу увагу під час війни.

«Всі ці об'єкти: і спадщина Городецького у вигляді двох гімназій в Черкасах, і храм “Білий Лотос”, і пагорб Слави — це родзинки нашого міста. Важливо показати і говорити про них і місцевим жителям, які, можливо, навіть десятки разів проходили повз ці будівлі й не задумувались про їхню історію, і гостям нашого міста, щоб розвивати туристичний потенціал Черкащини загалом і Черкас зокрема.
На жаль, нашому місту пощастило чи не найменше, серед усіх обласних центрів України з точки зору сакральної архітектури, тому що в нас не вдалося зберегти жодної старовинної церкви чи монастиря саме в межах міста. Вони були зруйновані або в воєнні роки, або радянською владою. Проте у нас залишилась частина старої архітектури, вздовж Дніпра і по вулиці Хрещатик є комплекси пов’язані з важливими людьми в нашому місті на початку ХХ ст., тоді місто було значно більш мультинаціональним і важливо говорити про те, які витоки мало місто і які етапи проходило».

Також до проєкту долучилися завідувач кафедри історії України Черкаського національного університету, доктор історичних наук, професор Віталій Масненко та кандидат історичних наук Сергій Шамара. Вони розповіли про роль Черкащини в українській історії.

«Будете знати!» — слухайте новий просвітницький проєкт Українського Радіо Черкас
Доктор історичних наук, професор Віталій Масненко та кандидат історичних наук Сергій Шамара. Суспільне Черкаси
«Для нас важливо було показати, що Черкащина, як регіон у центрі України, відігравала дуже важливу роль в українській історії, в українському націогенезі, етногенезі. Ми говорили про місця сили. Дуже багато речей, які були забуті, можливо, їх свідомо за радянського часу чи за імперського російського часу намагалися нівелювати, показати, що вони не мають стосунку до України, відігравали різну функцію навіть в українській історії, — коментує Віталій Масненко. — І сьогоднішній наш період дуже непростий, коли відбувається процес кристалізації української нації в умовах російської агресії. Ми так само тут бачимо цей потенціал, великий потенціал Черкащини, як консолідуючий момент для українців, які борються за власну незалежність, за власну свободу, за збереження власної ідентичності».

Тривалість кожного випуску циклу «Будете знати!» до чотирьох хвилин. Ці міжпрограмні ролики в ефірі Українського Радіо Черкас можна буде слухати до кінця 2024 року.

Читайте також: Вкрай важливо, щоб навіть під час війни Cуспільне достатньо фінансувалось, — Бріджит Брінк ​на NMT 2024

  • У радіоприймачах в Черкаській області шукайте нас на цих FM-частотах: м. Черкаси — 91,4 FM; смт Буки — 106,9 FM; м. Канів — 88,6 FM; м. Умань — 100,6 FM; м. Чигирин — 101,3 FM; м. Шпола — 105,6 FM; м. Тальне — 105,2 FM.

Суспільне Мовлення

— незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

На початок