Суспільне Суми презентує документальний проєкт про студентську революцію на траві

Суспільне Суми презентує документальний проєкт про студентську революцію на траві

Premiere
Студентські протести 2004 року, об'єднання вишів у Сумах, спогади учасників
«Указ №453. Історія непокори». Суспільне Суми

10 серпня о 18:00 на ютуб-каналі Суспільне Суми дивіться прем’єру документального проєкту «Указ №453. Історія непокори».

У стрічці розповідаємо про один із перших публічних демократичних проявів у незалежній Україні — студентську революцію на траві, яка завершилася скасуванням президентом Кучмою свого указу про об'єднання трьох вишів міста: Сумського державного університету, Сумського державного педагогічного університету ім. Макаренка та Сумського національного аграрного університету. Своїми історіями тогочасних подій діляться учасники протестів: студенти, викладачі, активісти, які в серпні 2004 року відстоювали свої права.

Над документальною стрічкою працювала журналістка Суспільне Суми Христина Довбня, ідея проєкту належить головному редактору Суспільне Донбас Андрію Крамченкову.

Хронологію подій двадцятирічної давності автори розкривають через спогади учасників. Кожен з них відтворює хід протестів, і роздумує про сенс та вплив прожитого на сучасні процеси в Україні.

Читайте також: Суспільне продовжить розширювати мережу кореспондентів у громадах

«Якщо коротко описати період, в якому вирували студентські протести — це 2004 рік, епоха “пізнього кучмізму” і, за словами учасників тих подій, тотальний контроль з боку влади за всіма важливими сферами області. В цих умовах влада вирішує об’єднати три сумські виші в один перед президентськими виборами, — розповідає авторка документального проєкту Христина Довбня. — І тут з’являються студенти, які проти цього об’єднання. Вони організовують наметове містечко у центрі Сум, їздять до столиці пікетувати Верховну Раду України, збираються у піший похід на Київ тощо. Чесно кажучи, коли я слухала ці історії, мені здавалося це все майже нереальним. Ще більше обурювали методи протидії, які використовувала тодішня влада проти студентів: переслідування, тиск на батьків, особисті погрози».
Суспільне Суми презентує документальний проєкт про студентську революцію на траві
Студентські протести проти об'єднання трьох сумських вишів, 2004 рік. Суспільне Суми/Ірина Меркун

Ті студентські протести стали прикладом і об’єднання, і сміливості, і відповідальності, яка надихає й сьогодні.

«Андрій Крамченков був безпосереднім учасником тих подій, тож допомагав із бекграундом, комунікацією з учасниками. Він розказав мені, наскільки буремними були часи й наскільки непросто було протистояти тодішнім реаліям. Ми познаходили всі можливі архівні відео 20-річної давнини, учасники поділилися власними фото зі студентських протестів, — додає Христина Довбня. — Тоді ця історія дала суспільству усвідомлення, що систему можна побороти, і що за правду й справедливість варто битися. Нині вона актуальна як ніколи, адже наша боротьба продовжується».
Суспільне Суми презентує документальний проєкт про студентську революцію на траві
Студенти протестують проти об'єднання вишів, 2004 рік. Суспільне Суми/Ірина Меркун

У команді документального проєкту «Указ №453. Історія непокори» працювали:

  • журналістка та авторка проєкту Христина Довбня;
  • оператори: Валерія Зарудна, Сергій Коваль, Андрій Крамченков;
  • графік Андрій Юрчень;
  • монтажерка Валерія Зарудна.

Читайте також: Суспільне Чернігів та лідерка гурту ONUKA запускають новий проєкт про культурний код українців

Суспільне Мовлення

— незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб не пропускати новини про прем’єри!

Приєднуйтесь до спільноти читачів Суспільне Суми: підписуйтеся на наші сторінки у соцмережах, розповідайте свої історії журналістам. Оперативні та перевірені новини Суспільне Суми про події в області шукайте на Суспільне Новини та диджитал-платформах: телеграм-каналі; фейсбук-сторінці; інстаграм-сторінці; ютуб-каналі. Онлайн-трансляція телеефіру — за посиланням.

На початок