На Суспільне Медіатека опублікували черговий унікальний аудіозапис. Цього разу — немонтовані архівні аудіо 1969 року судового процесу над п’ятьма членами Організації Української Націоналістів.
Записи оцифрувала команда Дому Звуку ЛКП «Львівське радіо» за сприяння кафедри композиції та проблемної науково-дослідної лабораторії музичної етнології ЛНМА імені М. В. Лисенка. Аудіо доступне для слухання після короткої авторизації на платформі Суспільне Медіатека.
Читайте також: Історія, зафіксована на відеоплівку: телевізійний спецпроєкт Суспільне Медіатека
У жовтні-грудні 1969 року в селищі Красне, що на Львівщині, відбувся відкритий судовий процес над «групою національних бандитів» — членами Української Повстанської Армії, п’ятьма «бандерівцями». Серед підсудних — Володимир «Голодомор» Олійник, Андрій «Байрак» Мороз, Павло «Беніто» Чучман, Степан «Береза» Чучман та Леонтій «Яструб» Поцілуйко. Їх обвинувачували у тому, що вони під проводом Дмитра Куп’яка («Славко Весляр», «Клей») «знищили понад 200 мирних радянських громад, спалили тисячі селянських садиб та знищили кілька сіл». На суді свідчили 50 потерпілих та 150 свідків цих «злочинів».
Усіх обвинувачених визнали винними. Володимира Олійника та Павла Чучмана засудили до 15 років у колоніях суворого режиму із засланням у віддалені місцевості Радянського союзу, Андрія Мороза — до 15 років, без заслання. Степана Чучмана на Леонтія Поцілуйка — до 14 років у колонії, без заслання. Крім цього, кримінальну справу заочно порушили і проти Дмитра Куп’яка, який на той час вже жив за кордоном.
Більше унікальних історичних аудіо та відео — на платформі Суспільне Медіатека!
Нагадаємо, Суспільне Мовлення отримало у спадок після реформування державних телеканалів і радіо неосяжні масиви відео- та аудіоданих — не лише центрального телебачення та радіо, а й усіх обласних телерадіокомпаній. Разом із партнерами команда почала оцифровувати ці записи, впорядковуючи їх у каталоги, та вивантажувати на платформу Суспільне Медіатека, де подивитися чи послухати їх зможе кожен.
Суспільне Мовлення
— незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
* Проєкт співпраці Суспільного Мовлення та Європейського Союзу в особі Європейської комісії «Капіталізація аудіовізуальних архівів НСТУ для залучення громадськості в Україні» триватиме три роки й три місяці — із 2021 до початку 2025-го.
Проєкт виконується за фінансової допомоги Європейського Союзу. Зміст документів та матеріалів в рамках цього проєкту є виключною відповідальністю АТ «НСТУ», і ні за яких обставин не може розглядатися як такий, що відображає позицію Європейського Союзу.