Перейти до основного змісту
"Не вірю, що мені 100 років": історія довгожительки Раїси Деркач із Луцька

"Не вірю, що мені 100 років": історія довгожительки Раїси Деркач із Луцька

Ексклюзивно

Жительці міста Луцька Раїсі Деркач нещодавно виповнилося 100 років. Родом вона з села Бандурове Гайворонського району Одеської області. У місті Балта на Одещині знайшла кохання — за один день погодилася вийти заміж за офіцера. Пережила голод, Другу світову війну та смерть рідних людей.

Суспільному довгожителька розповіла: познайомилася з майбутнім чоловіком Іваном випадково, коли йшла з університетською подругою на пошту відправити посилку своїм батькам. Ввечері з офіцером пішла в кіно, а вранці під вікнами квартири, де жила Раїса, він зробив пропозицію.

"Я за свого чоловіка вийшла заміж за 12 часов... Йдемо – мороз такий. Капрон, чобіточки, литочки видно, а вони ззаду — два офіцери. Один підходить, бере у мене ящик несе. Каже: "Йдемо назад, а де ми зустрінемося?" Вийшли з кіно, а я жила на квартирі. Тут веранда під склом, і ми з моїм чоловіком до 3 часов простояли. Ми говорили, а він падає на коліна і каже: "Будь моєю женой", — пригадала лучанка.
"Не вірю, що мені 100 років": історія довгожительки Раїси Деркач із Луцька
Раїса Деркач із чоловіком Іваном. Суспільне Луцьк

Зі слів Раїси Деркач, наступного дня наречений їхав на навчання і передав їй свою зарплату, аби на ці кошти організувати весілля.

"Рано утром він не спав. Він вже в такой бойовій формі заїхав, я ще сплю. Він постукав і говорить "Да чи ні". Я кажу "Я не знаю, дай мені подумать". А він: "Подивися в вікно". Я дивлюся, а це березень, сніг лапатий лежить, дуло від танка направлене на вікна і 6 солдат дивляться на вікно. А він каже: "Якщо скажеш ні, то зараз цей будинок полетить", — пригадала з усмішкою лучанка.
"Не вірю, що мені 100 років": історія довгожительки Раїси Деркач із Луцька
Раїса Деркач показує свою фотографію у молоді роки. Суспільне Луцьк

Разом із чоловіком Раїса Деркач прожила довге життя: обидва в парі кохали один одного. У подружжя мав народитися малюк, однак на терміні 2,5 місяці вагітності Раїса втратила дитину. Це сталося в літньому таборі, де її чоловік командував взводом. Жінка була в землянці, і через негоду отримала запалення — лікарям довелося провести оперативне втручання.

"Я потєряла дитину... А я дуже любила дітей, і дуже хотіла бут мамою. Хотіла побачити, як та дитина до мене йде, як вона каже мені: "Мама", — пригадала жінка.

Можливості народити дітей більше не було. Подружжя вирішило всиновити дитину — так з'явився син Іван, коли йому саме виповнився рік.

"Не вірю, що мені 100 років": історія довгожительки Раїси Деркач із Луцька
Раїса Деркач із чоловіком та сином. Суспільне Луцьк

Від сина у жінки двоє онуків: один із них помер, як і коханий чоловік, а інший, Олександр Деркач, нині захищає Україну на фронті. Найбільше лучанка мріє про повернення свого онука додому.

"Не вірю, що мені 100 років": історія довгожительки Раїси Деркач із Луцька
Раїса Деркач із рідними. Суспільне Луцьк

Пережила голод та війну: дитинство Раїси Деркач на Одещині

Дитинство Раїси Деркач минуло в Одеській області. Росла із братами й сестрами: в сім'ї було семеро дітей. Батько, з її слів, побудував красиву хату, облаштував двір із садом, оброблював город. За часів Другої світової війни їхня родина потрапила в список на вивезення в Сибір. Згодом зі списку викреслили, адже двоє братів служили в радянській армії.

Все, що батько нажив, розповіла Раїса Деркач, забрали. З їхнього будинку всю сім'ю переселили в невелику хатинку: одна частина була придатною для життя, друга частина — як хлів, де була корова і телиця. Коли був масовий голод, діти їли лободу і жито.

"Нас вичокрують з того списка, і пішли розкулачили одного куркуля. Сім’я – 2 дітей, їх розкулачили і в Сибір відправили, а нас туди поселили. Була хатинка, криниця, огород пустий – тільки одна груша і маленька літня літня кухня в дворі. В нас велика хата, два виходи на вулиці. Все забрали, нема нічого!" — пригадала лучанка.

Коли почалась війна, розповіла Раїса Деркач, родина мусила покинути хатину. Батько продав корову, майно, речі, зібрав клумакиКлумак — торба або невеликий мішок з чим-небудь, пристосований для носіння за плечима. та всі разом відправилися в столицю Молдови — Кишинів, де один із синів організовував торгові точки.

"Моєму брату дали ціле хазяйство: хату, коня, і телиці, і качки. Качок було багато, то під заборами яйця несуть. Мама йде з відрами яйця збирає. Мама все время сидить, клумак там, сяде на тому клумачку і цілими днями плаче. Яйця збере, не може їсти. І плаче все время. Каже: "Все чуже. У мене моє забрали, а мені дали це", — говорить довгожителька.

Коли родина поверталася з Молдови в Україну, то перед Харковом поїзд зупинився і сталася стрілянина. Тоді, зі слів лучанки, від кулі загинула дружина її рідного брата. Двох її дітей — шестимісячну дівчинку та 3,5-річну дівчинку — тоді ще 17-річна Раїса Деркач забрала з собою. Прихисток їм у селі дала знайома сім'я.

"Соня з цієї сторони: вона з маленькою дитиною, а я з більшою дочкою сюда. Тут трава, бур’ян, і раптом налітає шість "містер шмідтів", і стріляють по цій посадці. Я була в зимньому пальто, бо брала з собою його, а тоді були такі воротнікі широкі, то мій воротнік дві пулі пробило. Ото вони мали розбомбити ці вагони. Я почула крик дитинки, плаче дитинка, я туди — Соня лежить ранена", — розповіла жінка.

Як живе довгожителька Раїса Деркач зараз і чим займається на дозвіллі

Лучанка Раїса Тарасівна розповіла: любить життя, землю, людей та місто Луцьк, де мешкає 63 роки. Пропрацювала жінка 17 років у міській раді.

"Не вірю, що мені 100 років": історія довгожительки Раїси Деркач із Луцька
Світлини із сімейного архіву Раїси Тарасівни. Суспільне Луцьк

Разом із чоловіком мала дачу і часто після роботи їздила доглядати все, що садили: капусту, буряк, моркву, картоплю. Якби не затерпали руки, говорить пенсіонерка, то пильнувала б дачну ділянку й зараз.

"Не вірю, що мені 100 років": історія довгожительки Раїси Деркач із Луцька
Раїса Тарасівна слідкує за новинами України та світу, читаючи газети. Суспільне Луцьк

На пенсії, каже довгожителька, сумувати не доводиться. Вдома читає газети без окулярів, листується з друзями, опанувала мобільний телефон.

Її племінник Сергій Іщенко із дружиною Надією допомагають по дому, купують продукти та готують їсти. 8 березня лучанка відсвяткувала ювілей.

"Не вірю, що мені 100 років": історія довгожительки Раїси Деркач із Луцька
Жителька Луцька Раїса Тарасівна Деркач, якій 8 березня 2025 року виповнилося 100 років. Фото з особистого архіву Раїси Деркач
"Я чувствую, що я не дряхлая старуха! Я ще не старуха. Ще можу поступати в інститут. Не вірю, що мені 100 років... Я виписую газету, читаю від кінця до кінця, пишу багато листів. Я люблю наш Луцьк. Це ж була пустиня, а зараз я їду і любуюсь. Наш Луцьк красивий, і він буде красивіший за Париж", — додала Раїса Тарасівна.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільне Луцьк. Також ми є у WhatsApp.

Топ дня
Вибір редакції
На початок