У Луцьку мешканці вулиці Агрономічна, що на території Гнідавського цукрового заводу, звернулися до поліції зі скаргою на завод. Люди прагнуть з'ясувати, яким чином цукровий завод приватизував вулицю і чи не було фальсифікації документів.
Про це Суспільному розповів місцевий житель Володимир Магденко. З його слів, керівництво заводу пропонує мешканцям двох багатоквартирних будинків переселятися.
Чоловік зазначив, що робітники заводу наразі обгородили парканом декілька будівель на вулиці Агрономічній.
"Тут повністю огороджено забором. Отаке нам зробили. Це концтабір. Ми живемо в таких умовах", — зазначив чоловік.
Що кажуть мешканці квартир про житловий конфлікт із Гнідавським цукровим заводом
Лучанин Володимир Магденко з сім'єю проживає в оселі на вулиці Агрономічній, 5 упродовж 44 років. Тут він зареєстрований і за цією ж адресою бере участь у виборах.
"Утримувач наш, Гнідавський цукровий завод, підробив документи і підроблює документи. Вказує, що це – його власність. Хоча, я маю документи із Фонду Держмайна, що цей будинок ніколи не належав Гнідавському цукровому заводу, а належав державі", — зазначив чоловік.
Ордер на право вселення і зайняття однієї кімнати лучанин отримав за рішення виконкому Ради народних депутатів міста Луцька у 1980 році. Відтоді Володимир Магденко проживає у погодженому житлі.
Нині площа його квартири становить 50 квадратних метрів — це три кімнати, кухня та окремий санвузол. У помешканні, з його слів, проведений газ, вода й електрика, опалення автономне.
"Це — друга кімната і третя — дитяча. Невелика, але жити можна", — сказав чоловік.
Торік керівництво підприємства, розповів Володимир Магденко, повідомило мешканців, що збирається переселити їх до гуртожитку на вулиці Костюка, котрий перебудований під індивідуальні квартири.
"Переселити в їхній приватний гуртожиток. 100% відмовляюся від того гуртожитку, навіть хай мені не пропонують. Будь ласка, говоріть з нами по-людськи: вам треба територія — надайте нам нормальне житло. Те, що належить нам по закону", — сказав лучанин.
Позиція заводу: яке вирішення ситуації пропонують жителям Агрономічної
У гуртожитку на Костюка, в котрий хочуть переселити жителів Агрономічної, зробили ремонт у кожній квартирі, зазначив директор Гнідавського цукрового заводу Юрій Плєхоткін. З його слів, у кімнатах встановили радіатори опалення та бойлери у санвузлах.
"Повністю замінений дах, замінена стяжка, утеплена, замінені вікна, проведене світло з нуля, з нуля замінене водопостачання. Людям залишилось зробити візуальний ремонт", — сказав керівник заводу.
Людей із вулиці Агрономічної не виселяють примусово, зазначив директор заводу. Натомість на переселення погодилися мешканці кількох приватних будинків.
"Ми вважаємо, що вони там проживають незаконно. Проте, ми запропонували їм альтернативу переселитись в житлові приміщення з подальшою можливістю приватизації", — додав Юрій Плєхоткін.
Місцева жителька Валентина Федончук розповіла: в будинку на Агрономічній, 5 проживає 10 сімей. Жінка не проти переселення, але прагне отримати компенсацію від заводу на купівлю необхідного для проживання.
"Я потягнути таку квартиру, як вони здають, не в силах. В нас газ, треба купити все на електрику. Так само і ванну, все ж треба купити. Вони дають змуровані стіни, більш нічого. Дали нам конвектори – не знаю, чи нам по техніці безпеки ще підходять і дали нам бойлери на 30 літрів", — розповіла лучанка.
Гнідавський цукровий завод пропонує переселитися і жителям багатоквартирного приміщення на Агрономічній, 2. Місцева мешканка Надія Калінович розповіла, що 20 років їхнє житло без опалення, а електропроводка часто не витримує навантаження від обігрівачів. Сама ж жінка користується масляним каміном.
"Ванна в мене без опалення, почорніло абсолютно все. Ми доказали, що цей будинок непридатний для проживання. У 2007 році обласна адміністрація і міська адміністрація нам виділили кошти на придбання поки що трьох квартир. А тепер вони мене звідси хочуть викинути. Куди? В одну кімнату?" — говорить жінка.
Мешканець однієї з квартир на Агрономічній, 5, лучанин Ярослав Гайдучик розповів, що його двокімнатна квартира в цьому будинку приватизована. Наміру переселятися з обжитого помешкання в приміщення з "голими стінами" чоловік немає. У те, що зможе приватизувати там житло, не вірить.
"Сусідній гуртожиток вже 4 роки роблять приватизацію і нічого не зробили і ми туди підемо, ще по 5 років будемо сидіти. Не хочу йти туди в той гуртожиток, бо попросять на другий день вийти звідти і все. Ця приватизована квартира. ", — додав чоловік.
Зі слів заступниці директора Гнідавського цукрового заводу Олесі Хомич, приватизували квартиру на Агрономічній, 5 помилково і мешканці на це не мають права. Будівлі, у яких вони зараз мешкають, є нежитловими.
"Фондом держмайна Гнідавському цукровому заводу не було передано жодного житлового будинку. І статусу того будинку, де наразі проживають на Агрономічній, 2 і 5 мешканцям ніхто не давав. Це все — виробничо-побутові приміщення. Є промислова зона, проживання в якій не допустимо", — сказала заступниця керівниця заводу.
Чому люди проживали у своїх помешканнях на Агрономічній упродовж багатьох років — Олеся Хомич відповіла: питання проживання — це юридичний аспект, котрий до заводу відношення немає.
"Це вони знаходяться у власності юридичної особи. В ці приміщення, які надані в альтернативу, вони можуть заселитися, отримати ордер і зробити приватизацію, надалі бути їхніми законними власниками. — Ви якимось чином гарантуєте їм, приватизацію? — Так, гарантуємо!" — додала заступниця директора Гнідавського цукрового заводу.
Жителі Агрономічної відстоюють власні права у суді
Право на приватизацію помешкань на вулиці Агрономічній мешканці відстоюють у суді. Справа лучанина Володимира Магденка, з його слів, перебуває на розгляді у Верховному суді України.
"Це шантаж. А шантаж – це стаття. Вони (заводу — ред.) всім тим лякають нас, щоб ми погодились на їхні умови. Навіть хай не думають", — додав чоловік.
Чому одна з квартир стала приватною, а інші цього зробити не можуть — прокоментувала начальниця юридичного відділу департаменту житлово-комунального господарства Луцька Аліна Греля. З її слів, приватизувати люди можуть те житло, що перебуває в комунальній власності, або житло, на яке був дозвіл від власника на приватизацію.
Посадовиця зазначила, що одну з квартир на Агрономічній приватизували через договір доручення, однак після приватизації однієї квартири Гнідавський цукровий завод відкликав доручення, після чого подальша приватизація стала неможливою.
"У тому випадку по квартирі, яка була приватизована, там був договір доручення, він в нас є в матеріалах справи, від Гнідавського цукрового заводу, яким вони доручили нашому відділу приватизації здійснювати приватизацію тих приміщень, в яких проживають люди. Це було їхнє (заводу — ред.) рішення і щодо надання доручення, і щодо його відкликання", — сказала Аліна Греля.
Згідно з офіційними реєстрами, вулиці Агрономічної в місті Луцька немає: за об'єктом закріплена вулиця Ранкова, 1. Чому і яким чином з'явилася вказана вулиця — начальниця юридичного відділу департаменту ЖКГ Аліна Греля не знає.
"Був паспортист Гнідавського цукрового заводу, який прописував людей на вулиці, спочатку вона називалась Бурякопункт, потім Агрономічна. Ці дані відображені в реєстрі, вони є і люди станом на сьогодні фактично прописані на території заводу", — зазначила посадовиця.
Думка адвоката: чи вдасться знайти спільне рішення
Волинський адвокат Олег Огородник розповів Суспільному: як правило ордери на вселення надавалися в житлові приміщення. Житловим чи нежитловим приміщенням були два багатоквартирні будинки на Агрономічній у 80-х роках, сказав адвокат, потрібно досліджувати.
"Якщо міська рада ще за часів радянського союзу давала ордер на вселення, згідно з законодавством, яке діє і сьогодні, люди мають жити в цих приміщеннях. Може таке бути, що в 80-х роках це приміщення було житлове, а згодом під час приватизації завод, який викупили інвестори, перевели з житлового фонду в нежитловий всі ці приміщення і так воно залишилось", — зазначив Олег Огородник.
На думку адвоката, якщо є пропозиція від заводу щодо домовленості, то людям варто домовлятися.
У будинках на Агрономічній із 1 серпня відімкнули водо- та електропостачання, розповіла лучанка Валентина Федончук. З її слів, проживати у помешканнях наразі неможливо. На вході в під’їзд — оголошення про припинення послуг.
Поліція відкрила два провадження, одне з яких за заявою від заводу, зазначила речниця Нацполіції області Ольга Бузулук.
"Дізнавачі розслідують два кримінальні провадження за статтею 358 ККУ – йдеться про службове підроблення. Ще встановлюються і досліджуються всі детальні обставини, після чого буде прийняте процесуальне рішення", — сказала речниця поліції.
Суспільне стежитиме за розвитком подій.
Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.