14 років заслання: у Луцьку відбувся вечір, присвячений дисиденту Валентину Морозу

14 років заслання: у Луцьку відбувся вечір, присвячений дисиденту Валентину Морозу

Святочна академія присвячена пам'яті дисидента з Волині Валентина Мороза
Святочна академія присвячена пам'яті дисидента та історика з Волині Валентина Мороза, квітень 2024 рік. Волинський національний університет імені Лесі Українки

У Волинському національному університеті імені Лесі Українки відбулась зустріч, де розповіли про життя, творчість та ув'язнення науковця, письменника та дисидента родом з Волині Валентина Мороза.

На дійство зібралися викладачі вишу, студенти, а також люди, які знали та спілкувалися з Валентином Морозом за життя, повідомили у ВНУВолинський національний університет імені Лесі Українки. Зустріч відбулась в річницю смерті Валентина Мороза 16 квітня.

Він був уродженцем волинського села Холонів, викладав у Луцькому педагогічному інституті, а з 1970 року був ув'язнений та засуджений до 14 років, розповіла модераторка зустрічі, професорка Світлана Богдан. З її слів, передумовою арешту Валентина Мороза стало написання праці "Мойсей і Датан".

14 років заслання: у Луцьку відбувся вечір присвячений дисиденту Валентину Морозу
Професорка та модераторка зустрічі Світлана Богдан. Волинський національний університет імені Лесі Українки

"Ця праця є основою бачення автора понять "нація", "національний патріотизм", "національна ідентичність". У праці йдеться про те, що патріотизм буває винятково національний, а не інтернаціональний", — каже Світлана Богдан.

14 років заслання: у Луцьку відбувся вечір присвячений дисиденту Валентину Морозу
Дисидентка та Заслужена вчителька України Леся Ковальчук. Волинський національний університет імені Лесі Українки

Присутні переглянули відео, на якому Валентин Мороз стисло розповів про свій життєвий шлях, арешти, повернення в Україну у 90-х. Своїми думками та спогадами про Валентина Мороза поділилася дисидентка та заслужена вчителька України, яка знала його за життя, Леся Ковальчук.

14 років заслання: у Луцьку відбувся вечір присвячений дисиденту Валентину Морозу
Студенти читають вірші Валентина Мороза. Волинський національний університет імені Лесі Українки

Студенти зачитали цитати з творів Валентина Мороза, а також його вірші.

Довідково: Валентин Мороз — народився 15 квітня 1936, 15 квітня у селі Холонів Горохівського району на Волині. Він був істориком і дисидентом, багаторічним політв’язнем, автором близько 30 книг.

У вересні 1965-го його затримали і засудили до 4 років позбавлення волі за статтею 62 КК УРСР (антирадянська агітація і пропаганда). Покарання відбував у Мордовії.

У 1970-му році засуджений вдруге 6 років спецтюрми, 3 роки таборів особливо суворого режиму і 5 років заслання. Після відбуття покарання емігрував до США та Канади. У 1992 році повернувся в Україну, працював викладачем. Помер 16 квітня 2019 року. Похований у Львові на Личаківському кладовищі.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.

На початок