Дитина, яка постраждала від війни. Хто має право на отримання цього статусу та куди звертатися на Волині

Дитина, яка постраждала від війни. Хто має право на отримання цього статусу та куди звертатися на Волині

Ексклюзивно

У 2017 році Кабінет Міністрів України прийняв постанову про "Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів". Під час повномасштабної війни отримання такого статусу є доволі актуальним.

Як отримати цей статус і чи є від нього наразі користь набувачам — розповіла в інтерв'ю Суспільному соціальна працівниця волинського благодійного фонду “Рокада” Юлія Пашкова.

Розкажіть про деталі цієї постанови. Вона була прийнята ще у 2017 році, ми ж говоримо про це вже у 2024. Чому зросла актуальність і звертаємо увагу на таку важливість?

— У квітні 2017 року Кабмін затвердив порядок встановлення статусу дітей постраждалих від воєнних дій та збройних конфліктів, але до цього часу постанова проходила декілька редакцій. Редакція червня 2023-го більш чітко і детально окреслила пункт "шість" із переліку тих підстав, завдяки яким присвоюється статус дитини постраждалої від воєнних дій, йдеться про психологічне насильство.

Будь-яке примусове переміщення дитини з її постійного місця проживання, втрата при цьому батьків, офіційних опікунів, чи рідних, проходження блокпостів, фільтраційних центрів, чи таборів, різка зміна місця проживання є підставою вважати чи класифікувати ці дії як психологічне насильство над дитиною.Тому такої популярності набуло визначення статусу дитини постраждалої від воєнних дій на основі психологічного насильства.

Існує ще багато інших підстав для присвоєння цього статусу і вони доволі жорсткі й складні: це вбивства і каліцтва, залучення дітей до збройних формувань та участь їх у воєнних діях, викрадення і примусове виселення дитини за межі України, утримання дітей в полоні.

На території Волинської області таких випадків зафіксовано не було і, на щастя, ми не фіксуємо їх серед приїжджих людей. Наша організація, як партнер управління Верховного комісара з питань біженців ООН, повинна щомісяця інформувати ООН про те, чи є у нас такі випадки грубих порушень прав дітей. Крім психологічного насильства, ми не маємо інших підстав для присвоєння такого статусу і для звітування перед ООН.

Зараз є звернення до вас, соціальної працівниці, щодо отримання цього статусу. Чи є конкретні цифри скільки до вас звернулось людей, скільки отримало цей статус?

— У жовтні ми на сторінці нашого благодійного фонду у "Фейсбуці" написали інформацію про те, як присвоюється статус дитини постраждалої від воєнних дій. До нас просто почали надходити сотні дзвінків від внутрішньо переміщених осіб з усієї України із запитаннями, як це зробити. Ми детально вивчили цю тему і надали консультації. Працівники нашого соціального фонду проконсультували приблизно 200 людей за два місяці. Надали інформацію про, те куди їм спочатку звертатися, щоб отримати цей статус і як це зробити, якщо раптом існують відмови у надані статусу.

Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ІНТЕРВ'Ю
Фото: Суспільне Луцьк

Чи були відмови?

— На жаль, ми мали зворотний зв'язок від внутрішньо переміщених осіб з інших областей України і дізнавалися про те, що з певних причин у такому статусі їм було відмовлено. Присвоєння статусу покладено на виконавчі органи місцевого самоврядування. Можливо десь не так трактували законодавство, можливо не були готові до його надання.

У Волинській області наразі відмов не було. Єдина невеличка неприємність, з якою ми зіткнулися за інформацією наших внутрішньо перемішених осіб, що у деяких сільських громадах їм не змогли надати такий статус через відсутність у штаті служби у справах дітей, яка повинна надавати висновок щодо оцінки потреб родини у соціальному захисті, штатного психолога.

Але постанова дозволяє залучати до цієї роботи психологів, клінічних, практичних психологів і навіть психіатрів з інших установ, закладів області. Ми сподіваємося, що питання будуть розв'язані й проблема вляжеться і навіть сільські громади зможуть присвоювати статус діткам, які переїхали до нас з областей, де тривають бойові дії.

Яку процедуру потрібно пройти, що потрібно надати, які підтвердження? Куди найперше звернення повинно бути для того, щоб зафіксувати наміри батьків отримати такий статус для дитини?

— У Волинській області громади йдуть двома шляхами й двома процедурами присвоєння цього статусу. Більшість громад все-таки використовують звернення через ЦНАП. Туди ж відразу батьки або офіційні представники дитини, або сама дитина подають копії документів, які посвідчують їх особи, інші документи, які передбачають підтвердження цього статусу. ЦНАП потім звертається до служби у справах дітей або до центру соціальних служб для сім'ї дітей та молоді, які проводять оцінку потреб родини у соціальному захисті. В оцінці потреб родини або особи вони уже вказують наявність факту психологічного насильства пережитого під час евакуації дитини.

Друга категорія громад пропонує батькам і їх дітям звертатися до служб у справах дітей. Адже це саме ті виконавці органи, які згодом готують не лише пакет документів на дитину, а й рішення виконавчого комітету місцевої ради, який є основним документом, що засвідчує присвоєння статусу.

З якого віку дитина самостійно може звернутись за отриманням статусу і хто, окрім батьків, може бути ще законним представником дитини?

— Статус надається дітям до 18 років, із 14 років вони можуть це зробити самі. Щоправда, ми знаємо випадки, коли шістнадцятирічні діти самостійно звертались та отримували такий статус, але передбачається, що будь-який громадянин України, який отримав перший свій паспорт може спокійно йти в ЦНАП, чи в службу в справах дітей за отриманням такого статусу. Звичайно війна внесла корективи в сімейне життя багатьох українських родин і багато дітей до нас прибувають без офіційного опікуна, тобто без мами, без тата, а переважно з дідусями, бабусями, тітками, рідними сестрами. Ці люди також можуть представляти інтереси дитини у присвоєнні статусу дитини постраждалої від війни та збройних конфліктів. Крім того, є випадки коли діти проживають у медичних, або освітніх закладах інтернатного типу і тоді про них піклується представник цього закладу, який теж має право подати заяву на встановлення статусу дитині.

Працівниця благодійного фонду “Рокада” Олександра Ломака — переселенка й багатодітна мама. Вона оформила своїм дітям статус дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій. Жінка поділилася своєю своєю історією, як це було і чи складно зробити такий крок.

Олександра Ломака розповіла: переїхала з Миколаєва з дітьми спочатку в Ковель, а потім знайшла роботу в Луцьку і переїхала в обласний центр. З її слів, статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, отримали двоє менших діток.

"У мене троє дітей: двійнятам п'ять рочків і син дорослий навчається в інституті, йому 18 років. Статус отримали тільки маленькі дітки. Пакет документів: мій паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження і довідки ВПО. В ЦНАПі заповнила заяву про надання цього статусу, потім до нас додому прийшов соцпрацівник. Поки що цей статус на жаль нічого не дає", — сказала жінка.

Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ІНТЕРВ'Ю
Олександра Ломака. Фото: Суспільне Луцьк
Директорка Центру надання адміністративних послуг у місті Луцьку Лариса Карп'як розповіла, що впродовж 2023 року і за місяць 2024 року до ЦНАПу майже 300 людей, які зверталися до ЦНАПу, отримали статус "дитини війни".

"Батьки приходять зі своїм паспортом, свідоцтвом про народження дитини, подають у нас заяву. Обов’язково довідка для ВПО — це ті мешканці, які постраждали, або де ведуться бойові дії. Ми спрацьовуємо на дві служби: служба у справах дітей розглядає дану послугу, приймає рішення й передає документи до центру соціальних служб для дітей сім’ї та молоді, які проводять акт обстеження житлових умов, або обстежують певну сім’ю", — каже посадовиця.

З її слів, на рівні місцевого самоврядування Луцької ТГ зараз розглядається питання про те, що такі пільги будуть отримувати й діти членів сімей загиблих і членів родин де батьки пропали безвісти. "Поки що ніяких матеріальних доплат, виплат, компенсацій дані сім’ї не отримують", — додала Лариса Карп'як.

Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ІНТЕРВ'Ю
Фото: Суспільне Луцьк

Як відбувається спілкування із психологом? Чи потрібна якась спеціальна кваліфікація для людини, яка буде встановлювати обставини в яких перебувала дитина?

— Спеціальних якихось навичок людині не потрібно, окрім професійності у своїй сфері, тобто психології. Зазвичай оцінка потреб родини у соціальному захисті проводиться не однією людиною, а комісійно. Такі комісії створюють органи опіки та піклування. Вони відвідують родину вдома, спілкуються з батьками, спілкуються з дитиною. Розглядають інші документи, які підтверджують чи хвороби набуті внаслідок цього переміщення, чи втрати рідних і близьких, чи втрати майна, житла. Тоді висновок підписується комісією у складі кількох людей і розглядається ще на засіданні органу опіки піклування. Після цього надається висновок уже для засідання виконавчого комітету місцевої ради.

Що дає цей статус? Чи дає цей статус пільги, грошові виплати, якусь іншу допомогу дитині, яка його ?

— Статус дитини постраждалої від воєнних дій та збройних конфліктів потребує найбільшої уваги наших законодавців, адже він ще досі не передбачає конкретних і якихось значущих пільг та преференцій для таких дітей. Відомо, що він точно визначає безоплатне харчування дітей у навчальних закладів будь-якого типу та власності, починаючи від дитячого садочка і закінчуючи професійно-технічними навчальними закладами. Оскільки він присвоюється місцевими органами влади, то кожна громада ще самостійно визначає пільги для таких діток.

У Нововолинській громаді, коли формується порядок надання внутрішньо переміщеним особам житла для тимчасового проживання, він відбувається за бальною системою, по два бали на кожну дитину додається тій родині, у якій дітям встановлений статус дитини постраждалої від воєнних дій. Хтось може надавати таким діткам безплатний проїзд у громадському транспорті, хтось безкоштовні медичні огляди, чи медичне лікування. Це визначено на рівні громад, але у Верховній раді на розгляді перебувають проєкти постанов щодо встановлення таким дітям інших пільг, які б були пов'язані з оплатою комунальних послуг, з безкоштовним навчанням у вищих навчальних закладах і так далі.

Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ІНТЕРВ'Ю
Фото: Суспільне Луцьк

На сьогодні допомогу надає місцеве самоврядування, якщо є такі можливості, але державних пільг ще наразі немає?

— Наразі ще немає, хоча передбачається у майбутньому і виплати такі ж, як і дітям другої Світової війни також і грошові компенсації.

На вашу думку, як соціальної працівниці, чи варто зараз батькам займатися цим питанням, оформлювати цей статус дитини постраждалої внаслідок воєнних дій, оскільки державної допомоги, грошових виплат наразі немає?

— Це питання поставало майже в усіх хто до нас звертався. Ми маємо приклад територій на яких проживає постраждале населення і там масово оформлюють цей статус. Люди навіть розповідали, що на Сумщині черги формувалися о четвертій ранку до служби в справах дітей, або до ЦНАПу, або потрібно було записуватися на кілька місяців вперед оцінку потреб родини. Усім внутрішньо переміщеним особам, які зараз перебувають на Волині й підпадають під встановлення цього статусу ми рекомендуємо в обов'язковому порядку зараз це зробити. Крім того, я, як працівник міжнародної організації, дуже радію з того, що ця постанова існує, адже ці причини для встановлення статусу дитини постраждалої від воєнних дій це фактично перелік шести грубих порушень проти прав дітей, які визнані усім світом. Це світова практика і нам потрібно просто їх фіксувати. Це крок до нашого відродження і до нашої відбудови. Як на мене, встановлення такого статусу, фіксація порушень прав дітей, нехтування загальнолюдськими цінностями, фіксація вкраденого дитинства у наших дітей — це надважлива робота, яку ми пред'явимо після нашої перемоги. Це не стільки, нинішні преференції, як теперішній крок до майбутнього.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.

На початок