Фіктивні оголошення, занадто низька ціна. Найпоширеніші шахрайства на ринку оренди житла Кропивницького

Фіктивні оголошення, занадто низька ціна. Найпоширеніші шахрайства на ринку оренди житла Кропивницького

Фіктивні оголошення, занадто низька ціна. Найпоширеніші шахрайства на ринку оренди житла Кропивницького
. колаж Суспільне Кропивницький

Винаймають житло подобово, перездають його на довгий термін, та зникають; розміщують фіктивні оголошення; власники не показують та приховують дефекти своїх помешкань – такі нині найпоширеніші шахрайські схеми на ринку оренди житла у Кропивницькому, говорить спеціалістка з нерухомості Мадіна Полторак. Суспільне дізнавалось, як не стати жертвою аферистів.

Мадіна Полторак — директорка кропивницької агенції з нерухомості, яке надає послуги з оренди та продажу об'єктів нерухомості. У цій сфері жінка працює майже дев'ять років. Говорить, з 24 лютого минулого року, початку російського вторгнення в Україну, ринок оренди нерухомості змінився.

"Перші два тижні з початку вторгнення було затишшя. Реєстри закрили, продажі нерухомості призупинили. А потім до нас почали їхати переселенці й ціни на оренду житла різко підвищились. Дійшло до того, що за двокімнатну квартиру з ремонтом просили 18-19 тисяч гривень. І це мова йде навіть не про новобудову".

Популярні схеми афери щодо оренди житла

Через попит на оренду житла з'являються нові види шахрайства, говорить Мадіна Полторак. Одними з найпоширеніших – є фіктивні оголошення з дуже вигідними умовами. Їх ви отримаєте, коли переведете на карту завдаток.

"Квартиру людям зазвичай не показують, а кажуть: "У мене дуже багато охочих зняти цей об’єкт нерухомості, давайте я зафіксую вас орендарем тільки після того, як зробите передоплату, – говорить Мадіна. – Перед тим як перераховувати гроші, попросіть паспорт та правовстановлюючі документи власника майна. На сайті міністерства юстиції ви можете самостійно за наявності електронного ключа взяти платний витяг, звернутися до нотаріуса або фахівців з нерухомості для перевірки даних за адресою або по ПІБ та податкового номеру. Коли все збігається, тоді це не шахрайство. Якщо ж ціна квартири нижче на 15-20% від ринкової й власник житла не може з вами зустрітись, але просить гроші наперед, то тоді ліпше шукати іншого орендодавця".

Буває, що люди винаймають квартиру помісячно, а здають подобово, беруть завдаток та зникають разом з грошима.

"У мене був такий випадок, коли чоловік винайняв квартиру подобово і здав її трьом людям в оренду помісячно та виїхав. Це говорить про те, що жоден з цих орендарів не просив правовстановлюючі документи та паспорт перед тим, як розраховуватися з шахраєм. У орендодавця просто просити показати паспорт — це мало! Є дуже багато загублених документів, карток, паспортів або водійських посвідчень, які можуть бути анульовані, але на них немає ніяких міток і ними продовжують користуватися".

Орендодавці приховують дефекти

Рієлторка говорить, крім шахраїв бувають і орендодавці, які приховують дефекти своїх помешкань. Вони мають свій договір і працюють тільки по ньому.

"У мене був такий випадок, коли жінка здавала половину будинку у центрі міста за шість тисяч гривень. Туди поселилась сім'я переселенців. Через декілька днів у них потекла каналізація, потім виникли проблеми з колонкою, у кімнатах з'явилась пліснява. Як виявилось у другій половині будинку жили родичі власниці та за спожиті комунальні свої та сусідів платили орендарі. Власниця завдаток людям не повернула, тому що згідно з договором її не попередили за 30 днів до виселення. Коли сім'я виїхала, буквально через декілька днів інший рієлтор знову виставив ці пів будинку на оренду".

Поради: як не стати жертвою шахраїв

Щоб не зіштовхнутись з шахраями, Мадіна Полторак рекомендує звернутись до спеціаліста, який має кваліфікаційний сертифікат. Його видає Спілка фахівців з нерухомого майна України (СФНУ). У кожного фахівця є відповідне посвідчення, яке має термін дії. Якщо він закінчився у посвідченні, то це означає, що людина не пройшла відповідні курси навчання, вебінари, семінари та тренінги, сайт та реєстр на якому можна перевірити по областях України усіх членів СФНУ.

"Якщо люди не хочуть шукати житло через агенцію або не мають грошей, щоб заплатити за послуги, то потрібно врахувати, що зі 100% об'єктів по оренді лише п'ять-шість буде від власників. Один – від шахрая. Якщо ви все-таки знайшли господаря, то перевірте його документи та переконайтесь, що він є повноправним власником майна".

Обов'язково почитайте відгуки про агенцію, послугами якої ви збираєтесь скористатись. Це можна зробити в інтернеті та у соціальних мережах.

Попит на оренду житла знизився

Нині у Кропивницькому оренда житла здешевшала, говорить Мадіна Полторак. Квартиру, яка два місяці тому коштувала 9500 гривень, нині можна орендувати за 7000 гривень. "Немає такого попиту як у перші дні вторгення. Переселенці поїхали далі. Наприклад, була квартира за 13 тисяч. Ще чотири місяці тому ми б її точно здали б в оренду. Місяць вона "провисіла" і її орендували за дев'ять тисяч гривень. Трикімнатна квартира коштувала – 18 тисяч гривень. Якщо звідти виїде орендар, вона не здасться навіть за 15 тисяч. Тому що за 15 нині можна винайняти у новобудові".

Великі будинки з ремонтом, які розташовані у Кропивницькому та передмісті, вартістю від 25 до 40 тисяч гривень, уже винайняли орендарі, та аналогічних немає. Нині є запити у жителів за містом, також у таких районах, як Лелеківка та Олексіївка. Шукають будинки вартістю оренди за місяць до 25 тисяч гривень.

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області http://surl.li/evtwt
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок