У Хмельницькому відроджують українську ікону. Відповідний проєкт започаткували викладачі місцевої школи іконопису "Нікош" у 2021 році.
На якому зараз етапі майстри – дізнавалася команда Суспільного.
Інна Наумова пише ікону десятого століття "Богородиця Холмська". Через пошкодження оригіналу, розповіла, попередньо робила прориси. Відтворює зображення без недоліків.

"На жаль, у десятому столітті ще не було ікон, які були написані на українських землях. Моя ікона була привезена з Візантії. Також вона є найдавнішою, найстарішою, найпершою з зображенням Богородиці з дитям на руках. Вона стала початком і взірцем для наших українських майстрів, які почали вже робити наші українські ікони", — розповідає викладачка школи іконопису "Нікош".
Ікону 12 століття "Спас Нерукотворний" київської школи іконописного малярства відтворює Святослав Терлецький. Її називає одною з перших суто українських зразків.

"Головна особливість тодішніх ікон перших – використання таких коричневих і темно-червоних тонів. Ми бачимо, що лік в Ісуса він не світлий, він не прописаний до кінця, він такий коричнево-червоний, темно-оранжевий, можна сказати", — розповідає Святослав Терлецький.
Близько року готувалася до відтворення ікони Водохреща Вікторія Терлецька. Репродукцію та основну інформацію, каже знайшла в підручнику українського іконопису. Зображення пише на восьмикутній липовій дошці темперними та олійними фарбами.

"Вона була написана українськими митцями, тобто вона не привезена, не чужі люди її писали, а наші рідні українці на українській землі. Написана в 18 столітті. І вона знаходиться зараз у Києво-Печерській Лаврі", — каже Вікторія Терлецька.
Відродити українську ікону початку 10-кінця 20 століття в Хмельницькій школі іконопису "Нікош" вирішили у 2021 році. Директорка закладу Юлія Неліна розповідає, як все починалося.
"Української ікони дуже мало було. І ми почали цікавитися інформацією з будь-яких джерел: і гул, і книжки, відшукувати якісь репродукції, з яких можна зробити спис. Вивчили вже всю літературу, всі матеріали, і приступили до написання безпосередньо", — розповідає директорка школи іконопису.
Восени цього року в школі "Нікош" планують відкрити виставку української ікони.
Авторка: Ярослава Антошевська
Читайте також
- На Хмельниччині бабуся хоче продати колекцію ікон, щоб допомогти ЗСУ