Викладачі школи іконопису відроджують українську ікону у Хмельницькому

Викладачі школи іконопису відроджують українську ікону у Хмельницькому

Ексклюзивно
Викладачі школи іконопису відроджують українську ікону у Хмельницькому
. Фото: Суспільне Хмельницький

У Хмельницькому відроджують українську ікону. Відповідний проєкт започаткували викладачі місцевої школи іконопису "Нікош" у 2021 році.

На якому зараз етапі майстри – дізнавалася команда Суспільного.

Інна Наумова пише ікону десятого століття "Богородиця Холмська". Через пошкодження оригіналу, розповіла, попередньо робила прориси. Відтворює зображення без недоліків.

Інна Наумова пише ікону десятого століття "Богородиця Холмська"
Інна Наумова пише ікону десятого століття "Богородиця Холмська". Фото: Суспільне Хмельницький

"На жаль, у десятому столітті ще не було ікон, які були написані на українських землях. Моя ікона була привезена з Візантії. Також вона є найдавнішою, найстарішою, найпершою з зображенням Богородиці з дитям на руках. Вона стала початком і взірцем для наших українських майстрів, які почали вже робити наші українські ікони", — розповідає викладачка школи іконопису "Нікош".

Ікону 12 століття "Спас Нерукотворний" київської школи іконописного малярства відтворює Святослав Терлецький. Її називає одною з перших суто українських зразків.

Восени цього року в школі "Нікош" планують відкрити виставку української ікони
Восени цього року в школі "Нікош" планують відкрити виставку української ікони. Фото: Суспільне Хмельницький

"Головна особливість тодішніх ікон перших – використання таких коричневих і темно-червоних тонів. Ми бачимо, що лік в Ісуса він не світлий, він не прописаний до кінця, він такий коричнево-червоний, темно-оранжевий, можна сказати", — розповідає Святослав Терлецький.

Близько року готувалася до відтворення ікони Водохреща Вікторія Терлецька. Репродукцію та основну інформацію, каже знайшла в підручнику українського іконопису. Зображення пише на восьмикутній липовій дошці темперними та олійними фарбами.

Відродити українську ікону початку десятого — кінця 20 століття в Хмельницькій школі іконопису "Нікош" вирішили у 2021 році
Відродити українську ікону початку десятого — кінця 20 століття в Хмельницькій школі іконопису "Нікош" вирішили у 2021 році. Фото: Суспільне Хмельницький

"Вона була написана українськими митцями, тобто вона не привезена, не чужі люди її писали, а наші рідні українці на українській землі. Написана в 18 столітті. І вона знаходиться зараз у Києво-Печерській Лаврі", — каже Вікторія Терлецька.

Відродити українську ікону початку 10-кінця 20 століття в Хмельницькій школі іконопису "Нікош" вирішили у 2021 році. Директорка закладу Юлія Неліна розповідає, як все починалося.

"Української ікони дуже мало було. І ми почали цікавитися інформацією з будь-яких джерел: і гул, і книжки, відшукувати якісь репродукції, з яких можна зробити спис. Вивчили вже всю літературу, всі матеріали, і приступили до написання безпосередньо", — розповідає директорка школи іконопису.

Восени цього року в школі "Нікош" планують відкрити виставку української ікони.

Авторка: Ярослава Антошевська

Читайте також

  • На Хмельниччині бабуся хоче продати колекцію ікон, щоб допомогти ЗСУ

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок