Економія та осучаснення: як у громадах на Харківщині створюють Центри культурних послуг

Економія та осучаснення: як у громадах на Харківщині створюють Центри культурних послуг

Економія та осучаснення: як у громадах на Харківщині створюють Центри культурних послуг
. Малинівська селищна рада

Борівська громада почала роботу над створенням Центру культурних послуг. Можливість об'єднати гуртки та бібліотеки під одним дахом громадам надала реформа децентралізації.

Про це в етері "Українського радіо Харків" розповіла заступниця Борівського селищного голови Олена Шевелєва.

"Центр культури має бути розташований у центрі Борової, на базі Палацу культури. Ми плануємо брати участь у проєктах, розробили проєктно-кошторисну документацію для ремонту будівлі, щоб зробити її сучасною і достойною для мешканців", — розповіла Шевелєва.

За її словами, перед громадою не стоїть питання скорочення чисельності закладів культури, всіх їх взяли на баланс. На території колишнього Борівського району є 36 населених пунктів і 10 колишніх сільських рад. Майже у кожному населеному пункті є бібліотека або будинок культури.

"Ми мріємо про ремонт, щоб центр працював у післяробочий час. Шукаємо кадри, щоб створити молодіжний театр, центр — такого у гуртках зараз немає", — каже Шевелєва.

Карантин та локдаун навчили галузь культури бути гнучкою, вважає експерт Українського культурного фонду Костянтин Горбель. Деякі з них змогли перевести свою діяльність в онлайн.

"Створення таких центрів зараз є на часі, тому що, я вважаю, що ми трішечки зависли... В деяких громадах вони стали маргінальними. Це може звучати образливо, але ми маємо сказати, щоб набратися сміливості та змінити це”, — каже Горбель.

“Я думаю, що ми маємо розуміти пріоритети в об’єднаних територіальних громадах. Зрозуміло, що більшість громад на Харківщині лише створилися, але, на превеликий жаль, культура зараз не в пріоритеті. А про це не треба забувати. На мою думку, зараз є чистий аркуш, з якого можна все почати. Якщо ми об’єднаємо бібліотеку, будинок культури й поставимо там два велотренажери — це ще не стане культурним центром", — вважає експерт.

За інформацією Департаменту культури й туризму Харківської облдержадміністрації, на Харківщині існує понад дві тисячі закладів культури, з них 1171 — в сільській місцевості, 26 — обласного підпорядкування.

Один Центр культурних послуг працює у Малинівській ОТГ. Його почали створювати після об'єднання, розповів начальник відділу освіти, культури молоді та спорту Малинівської селищної ради Сергій Белов.

"Створення центру — це економія коштів, це осучаснення закладу культури, сучасний ремонт, меблі, комп’ютерна техніка. Тепер до нас можуть завітати літні люди, передати показання лічильників, зробити та знайти в інтернеті все, що їм необхідно", — каже Белов.

Складним для громад лишається кадрове питання.

"Нам треба навчити наших людей перестати бути культпрацівниками та стати культурними менеджерами. Для цього їм потрібно навчитися проводити аналітику, комунікувати з громадою всіма можливими засобами", — каже Костянтин Горбель.

Існує законопроєкт, який визначає, з чого має складатися центр та який вигляд повинен мати.

"Нам не треба вигадувати велосипед. Ми сподіваємось, що там будуть залучені й наші кошти, і кошти підприємців, і державні", — каже заступниця Борівського селищного голови Олена Шевелєва.

За її словами, у Боровій вивчають досвід інших громад, в тому числі за межами Харківської області.

Читайте також

На початок