Перейти до основного змісту
Парад планет в останній день лютого: чи буде видно в Харкові

Парад планет в останній день лютого: чи буде видно в Харкові

28 лютого сім планет сонячної системи з'являться на нічному небі одночасно і вишикуються в одну лінію. Астрономи називають цей парад планет великим планетарним з'єднанням, він трапляється раз на кілька десятків років.

Де, коли та як саме в Україні можна буде спостерігати це явище — в етері "Суспільне. Студія" розповів астронома Володимир Кажанов.

Велике планетарне з'єднання 28 лютого: що відомо про космічне явище

У велике планетарне з'єднання, за словами астронома, вишикуються усі планети Сонячної системи, видимі з Землі. Проте не всі з них можна буде розгледіти неозброєним оком.

Сатурн буде ховатися на яскравому небі низько над обрієм одразу після заходу сонця, і побачити його буде майже неможливо. Бо висота над обрієм буде дуже низька, а небо буде в цей час після заходу сонця дуже яскраве.
Планета Сатурн, знята Voyager-2
Планета Сатурн, знята Voyager-2. NASA/JPL
Та ж історія із Нептуном, який взагалі дуже далека планета, і побачити його можна лише через телескоп, і зазвичай великий.

Фото Нептуна, зроблене Voyager-2
Фото Нептуна, зроблене Voyager-2. NASA/JPL/USGS

Меркурій — з ним ситуація трошки краща. Він вищий, десь близько 10° над обрієм. Кращі умови для його спостереження будуть 8 і 10 березня, і 28-го,якщо постаратися, можна знайти.

Зображення Меркурія, зроблене під час основної місії "Месенджер"
Зображення Меркурія, зроблене під час основної місії "Месенджер". NASA

Уран — вище на темному небі, але його можна побачити через телескоп або потужний бінокль. Тобто, неозброєним оком його знайти у дуже темному небі дуже складно.
Залишаються три яскраві планети: Венера, Юпітер і Марс, які доступні будуть для спостереження неозброєним оком. А враховуючи те, що вечірнє небо в цю пору року дуже багате на яскраві зорі, то небесний пейзаж буде дуже мальовничим.
Ураганоподібні спіральні вітри на Юпітері
Ураганоподібні спіральні вітри на Юпітері. Ураганоподібні спіральні вітри на Юпітері. Фото: JPL NASA

Де саме у нічному небі шукати парад планет 28 лютого?

Володимир Кажанов розповів, як саме розгледіти космічне явище: шукати його в небі варто трохи вище та лівіше від заходу сонця.

"Побачимо спочатку яскраву Венеру, в тому ж боці ховаються Нептун, Сатурн і Меркурій. А вище від Венери, вже ліворуч, яскравий, в небі високо, — Юпітер, і, трішки лівіше, Марс", — роз'яснив астроном.

Дівчина спостерігає за небом у телескоп
Ілюстративне фото. Дівчина спостерігає за небом у телескоп. NASA/GRC

Є розрахунки, що подібне повториться лише в 2040 році. І, дійсно, за моїми спостереженнями, спостереженнями колег, то таке розташування буває один раз на кілька десятків років.

Чи буде видно парад планет 28 лютого з Харкова та інших великих міст?

Три найяскравіших планети з'єднання можна буде побачити з центральних частин великих міст і навіть на світлому небі, каже Кажанов. Щоб розгледіти решту, варто робити це за межами міст.

Щоб швидше знайти в небі парад планет, можна скористатися спеціальними програмами та застосунками.

"Є такі програми: можна просто на екрані пристрою побачити, що зараз у небі. Виставити дату, час і побачити, що на небі завтра, за тиждень або через кілька років. Якщо це смартфон або планшет, і все правильно налаштувати, то можна зорієнтуватися, просто повертаєшся, і бачиш на екрані, як змінюється картинка, і ти в небі бачиш, що це", — пояснив астроном.

Їх звуть часто "електронними планетаріями" або пишемо в пошуку "мапа зоряного неба", "карта неба", "карта Зоряного неба". Бувають простіші і складніші, вже для астрономів-аматорів, професіоналів .

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня
Вибір редакції
На початок