Тарифні протести на Харківщині: підстави подорожчання, реакція споживачів і влади

Тарифні протести на Харківщині: підстави подорожчання, реакція споживачів і влади

Ексклюзивно
Тарифні протести на Харківщині: підстави подорожчання, реакція споживачів і влади
. Суспільне Харків

1 січня в Україні зросли ціни на газ — країною пройшла хвиля протестів. Акції відбулися у двох десятках міст Харківської області. Суспільне з'ясовувало, чому змінився тариф, що думають споживачі, чи збільшиться з ціною послуги субсидія, який політичний підтекст мають протести та на які поступки готова піти влада.

Як і чому змінилися тарифи

Тариф "Харківгаз збуту" на газ у грудні 2020 року становив 8,84 грн/куб. м., з 1 січня 2021 року газ здорожчав на 1,06 грн — до 9,90 грн/куб. м.

Тарифні протести: чому зросла ціна на паливо та кому вигідні мітинги
Як змінювався тариф на газ впродовж 2020 року. Суспільне Харків

За транспортування газу абоненти "Харківгазу" (жителі області) з 1 січня платитимуть 2,28 грн/куб. м., майже на гривню більше.

Основний чинник підвищення тарифів — сезонне здорожчання газу на ринку, говорить Павло Тиндик, який очолює компанію "Харківгаз збут".

"Основний чинник підвищення — сезонне коливання. Пов'язано це з підвищенням вартості природного газу на ринках. У тому числі на хабах у Європі, де в тому числі зараз закуповується природний газ для потреб населення. Нам доводиться купувати цей газ за вищою ціною", — сказав Тиндик.

Тарифні протести: чому зросла ціна на паливо та кому вигідні мітинги
Павло Тиндик, директор товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз збут". Суспільне Харків

За його словами, тариф у 9,9 грн є середнім по Україні. Якщо можливості сплачувати його немає, директор радить звертатися за державною допомогою.

"Необхідно, щоб люди, у яких вартість комунальних послуг підвищилася, вчасно звернулися за наданням державної допомоги шляхом надання субсидій. Ми зацікавленні в тому, щоб не тільки надати якісну послугу, але і отримати вартість реалізованого проданого природного газу. І ми зацікавлені, щоб ми не прийшли в режим, щоб наші споживачі не тільки збори проводять, а практично своїми неплатежами виказали позицію щодо вартості житлово-комунальних послуг", — сказав Тиндик.

Тарифні протести: чому зросла ціна на паливо та кому вигідні мітинги
Суспільне Харків

Ціна на природний газ у січні від "Нафтогаз України" складає 7,22 копійки за кубометр газу (із ПДВ) без вартості доставлення.

"Зміни цін на газ у січні обумовлені, в першу чергу, сезонним фактором та збільшенням оптової ціни на блакитне паливо. Разом із тим ГК "Нафтогаз України", починаючи з серпня, пропонує своїм клієнтам газ за одними з найнижчих цін серед постачальників", — відповіли у "Нафтогазі" на запит Суспільного.

Ціну в компанії називають до 40% вигіднішою, ніж у більшості гравців на ринку.

"Таку ціну компанія може собі дозволити завдяки помірній націнці на блакитне паливо, довгостроковому контракту на оптову закупівлю газу, а також оптимізації операційних витрат", — відповіли в компанії.

Тарифні протести на Харківщині: чому зросли ціни та кому можуть бути вигідні мітинги
Суспільне Харків

Станом на січень 2021 року "Нафтогаз" обслуговує майже 10 тисяч споживачів на Харківщині. 2600 у Харкові, 7300 у Харківській області.

Клієнтами "Харківгаз збуту", за інформацією компанії, є близько 970 тисяч домоволодінь.

Протести на Харківщині

7 січня у Валках люди перекривали київську трасу, 11 січня в Ізюмі вийшли на трасу "Київ-Харків-Довжанський". 10 січня у селищі Високий перекрили Сімферопольську трасу. Загалом того дня протестували у 18 містах області.

"Просимо терміново переглянути питання підняття тарифу природний газ та транспортування для населення", — скандували протестувальники.

протести і платіжки харків
10 січня, тарифний протест у селищі Високому. Суспільне Харків

"Ми перекриваємо дорогу — я вважаю, що це неправильно, але це крик душі! Мені грошей не вистачає: сина вивчити, дружину вилікувати, самому вилікуватися. Дуже багато плачу. Я поставив дров'яний котел. Я ходжу збираю гілля — ви розумієте?" — розповів житель селища Високий Юрій Мітін.

Обурює людей і те, що Кабмін скасував пільговий тариф на перші 100 кВт електроенергії.

В очікуванні на платіжки

Пенсіонерка Ганна Умріхіна з Високого живе з чоловіком у приватному будинку. У платіжках за грудень на газ та транспортування — 580 кубів.

"Якщо це по 8,84, помножити на 8 — 5127", — підраховує Ганна.

протести і платіжки харків
Суспільне Харків

З новим тарифом у січні доведеться множити на 9,9 — ті самі 580 куб. м. коштуватимуть більше на 600 грн.

"Це, звичайно, багато. У мене була субсидія — 4 тисячі, але цього місяця поки не дали", — говорить Ганна Умріхіна.

Жінка отримує 2700 гривень пенсії, у чоловіка — 1700 гривень. Обігрівають будинок у 106 квадратних метрів. Їжу готують на газу.

"Нам надійшла платіжки за транспортування за грудень – було 334 гривні, тепер – ось п’ятсот з чимось. Сильно збільшили транспортування", — розповідає Ганна Умріхіна.

протести і платіжки харків
Суспільне Харків

Вимушена альтернатива

Людмила Лободюк з Високого опалює житло твердопаливним котлом. Його використовують разом із газовим опаленням. На альтернативне опалення перейшли для економії. В середньому на місяць спалюють до двохсот кубів газу.

протести і платіжки харків
Людмила Лободюк, пенсіонерка. Суспільне Харків

"Якщо сусіди говорять, що вони по 5 тисяч платять, хто по 5,5 тисячі, ми десь 2 тисячі, але для нас і це [забагато]… У діда пенсія — 2200, у мене 2800", — сказала Людмила Лободюк.

Запасу дров, за її словами, має вистачити до весни.

протести і платіжки харків
Суспільне Харків

Як реагує місцева влада

Іван Столбовий, міський голова Балаклії, де протестували 10 та 11 січня, розповів Суспільному, що учасники акцій підготували звернення президенту, голові районної адміністрації, міському голові.

"І голова районної адміністрації, і я — ми пообіцяли сприяти людям з проведення роз’яснювальної роботи відносно вибору компанії з постачання газу. Друге, ми наголошували на тому, що понад 50% людей користуються пільгами та субсидіями. І наполягали, щоб люди використовували цю можливість на повну", — сказав міський голова Балаклії Іван Столбовий.

протести і платіжки харків
10 січня, протест у Балаклії. Балаклія FM 90.5

Люди вимагали зменшення ціни — зокрема, на транспортування газу. На їх думку, місцева влада має брати орендну плату за землю, якою проходять газопровідні мережі, збудовані за кошти громади.

"Друге. Вони ставлять перед нами, місцевою владою, вимогу, щоб ми також вимагали від компаній, що транспортують, брати плату за землю, де знаходяться ці газопроводи", — каже Столбовий.

Мер відповідає: за оренду землі платять газорозподільчі станції, за газопроводи — договорів не існує. Місцева влада намагатиметься порушути це питання, запевняє Столбовий.

"Якщо депутати підтримають, то ми обов’язково звернемося з тими вимогами, з якими прийшли до нас люди. Сьогодні перш за все необхідно переглянути ситуацію з тарифами", — сказав мер.

10 січня мітингували у Змієві та у наближених до міста селах. У Таранівці протестували до 200 людей, розповів Суспільному в етері "Українського радіо Харків" Зміївський міський голова Павло Голодніков.

"Основні вимоги — три питання. Перше — транспортування газу, вартість самого газу і вартість електроенергії", — сказав він.

Були питання і щодо вартості проєктної документації під час заміни газового обладнання.

"Стоїть з радянських часів КЧН (котел чавунний модифікований — ред.), який дуже багато з'їдає газу. Щоб зекономити, людина купує нове обладнання, котел італійського чи польського виробництва, міняє, бо розуміє, що це економія. Але як тільки проходить заміна опалювального пристрою, це тягне за собою виготовлення проєкту. А виготовлення проєкт мінімум 15 тисяч гривень коштів від виготовлення проєкту до первинного пуску газу. З одного боку людина намагається зекономити, а тут же вимагають заплатити великі кошти, щоб привести до чинного законодавства", — розповідає Голодніков.

Перший орган, до якого звернуться з проханням переглянути тариф — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

"Це не компетенція органів місцевого самоврядування встановлювати ціни на електропостачання, газопостачання і транспортування. Я у четвер зберу сесію і ми будемо звертатися до тих органів, які на сьогодні мають можливість впливати на ціноутворення", — пояснює мер міста.

Субсидії: допомога від держави

Для отримувачів житлових субсидій зі зміною тарифів нічого не змінюється. Пільги та субсидії їм перерахують автоматично, без звернень.

"У разі зміни цін і тарифів перерахунок здійснюється автоматично без звернення громадян. Така ж ситуація громадян, які отримують пільги. Розмір пільг також буде перерахований з урахуванням цін та тарифів", — сказала начальниця відділу пільг та житлових субсидій управління державних і соціальних гарантій Департаменту соцзахисту населення Харківської облдержадміністрації Ольга Балєва.

Читайте також: Пільги та субсидії у 2021 році: куди звертатися на Харківщині

Що впливає на розмір тарифу

Ані уряд, ані місцева влада на формування тарифу не впливають, говорить економічний аналітик Володимир Рапопорт. За його словами, єдиний спосіб регулювання — це конкуренція. На газовому ринку існує до 30 постачальників газу.

"Люди можуть змінити постачальника, і ця конкуренція — єдиний спосіб змінити ціну на газ. А от розподіл газу, тут також місцева влада нічого не вдіє — це саме компетенція державної влади, комісії, яка встановлює ці тарифи", — пояснює Рапопорт.

Тарифні протести: чому зросла ціна на паливо та кому вигідні мітинги
Володимир Рапопорт, економічний аналітик. Суспільне Харків

За транспортування газу рахунок виставляє компанія-власник газопроводів. І навіть якщо їх будували за кошти людей, вони перебувають на балансі певної фірми. Тож вона і виставляє рахунки за транспортування, пояснює юрист Роман Чумак. Змінити це можна на законодавчому рівні.

"Сьогодні тергромади не мають у власності мережі, тому жителі зобов'язані сплачувати тій організації, яка визначена законом. Це вже у повноваження Верховної Ради, і депутати мають ухвалити відповідні зміни. Тергромада може побудувати власні мережі, але це майже нереально, бо вимагає величезних коштів. Наявні мережі станом на сьогодні перебувають в управлінні різних компаній, і ці компанії виставляють рахунки за транспортування газу", — каже Чумак.

Політичний контекст

На акціях, як проходили у містах на Харківщині, були помічені представники різних політичний партій.

"Одночасні протести у багатьох громадах свідчать про певний рівень організації та керування і, безумовно, у цих протестах є політична складова, оскільки підвищення цін і тарифів — це питання, яке турбує українців на рівні з війною на Донбасі і на рівні з корупцією в країні. Це топ-3 питання, на які українці реагують", — коментує політологиня Юлія Біденко.

Вона відмічає, що тему тарифів часто використовує партія ОПЗЖ, супроводжуючи це інформацією про необхідність зближення з Росією.

"Дуже часто її використовують, щоб послабити місцеві органи влади, в яких у них немає більшості або мер чи голова громади є в опозиції до "ОПЗЖ". І, по-друге, дуже часто під ці меседжі підводяться вже після у коментарях їхніх нардепів чи лідерів, що треба поновлювати газову дружбу з Росією. Або популярна теза, що "тарифний геноцид" є наслідком зовнішнього управління країни, західне управління країни, від якого треба позбавлятися також через партнерство з Росією", — говорить політологиня.

Тарифні протести: чому зросла ціна на паливо та кому вигідні мітинги
Юлія Біденко, політологиня. Суспільне Харків

Гасло "Тарифний геноцид", за спостереженнями Біденко, притамане зокрема російській пропаганді.

"Такі терміни, пов'язані з геноцидом, апеляцією до фаштистської, нацистської термінології, воно дуже характерні для російської пропаганди в цілому і для риторики проросійських сил в Україні", — зазначає політологиня.

Під час виборчої кампанії команда Зеленського теж апелювала до тарифів, йшла на вибори з риторикою про "кінець епохи бідності" та "зупинку подороджання тарифів", згадує Біденко. Цього не сталося, тарифи зросли — і для "Слуги народу" це буде репутаційним ударом, зазначає політологиня. Місцеві очільники, прибічники "Слуги народу", опинилися у "пастці".

"Заявити, що вони підтримують ці тарифи, — це втрачати свою популярність, яка з'явилася після виборів і ще трошечки тримається. Тому вони будуть або ідеологічно солідаризуватися з організаторами акцій, або, як це традиційно в українській регіональній та місцевій політиці казати: "Це все Київ, ми нічого не можемо зробити на місцевому рівні", хоча не завжди це так", — говорить Юлія Біденко.

У більшості об‘єданих територіальних громадах Харківщини на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року перемогли висуванці від партії "Слуга народу". На другому місці за кількістю голів — "Блок Світличної "Разом!".
Тарифні протести: чому зросла ціна на паливо та кому вигідні мітинги
Кандидати яких партій стали головами громад на Харківщині.
Читайте також: Кандидати від яких партій стали головами громад на Харківщині — мапа

"Тут не лише парламент має вирішальну роль, а і уряд, і окремі інституції державної влади, відповідальні заформування тарифної політики. І тут є певна пастка, тому що підняти тарифи, а після того їх змінювати у бік зменшення — не дуже ефективний з точки зору політики крок. Вони у певній пастці, по-перше, економічних реалій, по-друге, власної некомпетентності, тому що очевидно, що політика субсидіювання, компенсацій, могла бути більш націленою на громадян Україні і більш гнучкою", — вважає Біденко.

Реакція Києва

В уряді бачать два підходи, які дозволять знизити тарифи на газ для населення.

"Перший підхід — це формування тарифів на газ за формулою "ціна на європейських хабах "мінус" транспортування газу до України", який пропонує Міністерство енергетики... Другий підхід, який пропонує державна компанія "Нафтогаз", — це посилення конкуренції на ринку шляхом обов’язкової публікації всіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ, як це вже робить "Нафтогаз", — повідомив 11 січня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

12 січня представники уряду, голова НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв зустрічалися з нардепами "Слуги народу".

"Представники Міненерго та "Нафтогазу" представили два плани, обидва з яких призведуть до зниження платіжок для людей", — повідомив Шмигаль.

Максимум за два дні нардепи президентської сили очікують фінального результату, розповіла Суспільному присутня на зустрічі народна депутатка з Харківщини Марія Мезенцева.

"Ми розуміємо, що ми очікуємо потенційного зниження ціни на газ на 30-35%", — сказала Мезенцева в ефірі Суспільного.

Наскільки може знизитися тариф, глава уряду не повідомив. За його словами, обговорені пропозиції дають можливість "якнайшвидше ухвалите низку управлінських рішень, які сприятимуть встановленню справедливих цін на газ". Коли це станеться, у дописі глави уряду теж не наводиться.

На початок