Перейти до основного змісту
"Громада дуже постраждала й потребує великих грошей". Як зупинка допомоги USAID вплинула на відновлення Ізюма

"Громада дуже постраждала й потребує великих грошей". Як зупинка допомоги USAID вплинула на відновлення Ізюма

Щонайменше 100 мільйонів гривень допомоги отримала Ізюмська громада на Харківщині від USAID після деокупації. Агенство США з міжнародного розвитку надавало нову комунальну техніку замість тієї, що була зруйнована та викрадена росіянами, а також допомагало з відновленням медичних послуг та розробкою стратегії розвитку громади. Наприкінці січня USAID тимчасово призупинило діяльність в Україні для проведення аудиту, який має тривати три місяці.

Як це вплине на Ізюмщину — читайте у матеріалі Суспільне Харків.

"Наше місто зруйноване на 80%"

Комунальне підприємство "Благоустрій" використовує самоскид, переданий громаді USAID. Ця техніка допомагає відновлювати зруйнований обстрілами будинок в центрі Ізюма. На самоскиді з осені 2024 року працює водій Петро Жерновий.

"Працював я на МАЗі, на КАМАЗі, але супроти тих машин — це, звичайно, рай. У всьому: самоскид м'якший в обслуговуванні. Нове — є нове", — каже Петро Жерновий.

Петро Жерновий
Водій самоскида Петро Жерновий з Ізюма. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

За час російської окупації Ізюма частину техніки комунального підприємства знищили або розікрали. У 2023 році USAID передало місту два трактори, три подрібнювачі гілок, освітлювальну вежу та генератор. Директор "Благоустрою" Юрій Бриль каже, що до 2027 року очікували ще майже два десятки одиниць техніки, але зараз американці призупинили допомогу.

Була офіційна відповідь від USAID, що призупинено роботу на 90 днів.

"Наше місто зруйноване на 80%, тому відновлення вимагає значного часу. Ця вся техніка нам потрібна. Сподіваємося, що програму відновлять й підтримають нашу громаду", — говорить Бриль.

Юрій Бриль
Директор комунального підприємства "Благоустрій" в Ізюмі Юрій Бриль. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Яка ситуація з медициною в Ізюмі

Після деокупації USAID також допомагало відновлювати в Ізюмській громаді медичні послуги: організовували для медиків навчання з паліативної допомоги та передавали обладнання. Зараз ця співпраця на паузі, каже директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги Юлія Вродзинська.

"Апарати CPAP і BiPAP потрібні людям, які не можуть самостійно дихати, наприклад, через спінально-м'язові атрофії. Ми розраховували, що отримаємо ще додаткове обладнання. Воно достатньо дороге, і закупити його самостійно ми навряд чи змогли б", — розповідає Вродзинська.

Юлія Вродзинська, лікарка, медикиня
Директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги в Ізюмі Юлія Вродзинська. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Зокрема через співфінансування USAID у громаді працювали мобільні бригади лікарів, які приїжджали у віддалені куточки Ізюмської громади й обстежували та лікували людей. Станом на лютий 2025 року майже третина місцевих жителів — це люди, старші за 65 років. Всього там залишилося приблизно 24 тисячі людей. Зі слів Юлії Вродзинської, торік смертність в Ізюмі майже в десять разів перевищила народжуваність.

літні чоловіки, пенсіонери, Ізюм, лікарня
Пацієнти в коридорі Центру первинної медико-санітарної допомоги в Ізюмі. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

"У нас є приблизно 20 онкохворих, які перебувають на постійному знеболенні вже навіть опіоїдам. Ми виписуємо такі препарати. Але правильне призначення та їхнє комбінування ми дізналися завдяки навчанню й підтримці тренерів від USAID", — пояснила директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги в Ізюмі.

"Європа не перекриє той обсяг допомоги, який був"

В Ізюмі також призупинили співпрацю з USAID щодо розробки плану просторового розвитку та стратегії громади, каже головний архітектор Ізюма Сергій Біліченко. Американці на початковому етапі допомагали експертами та могли профінансувати розроблення документів.

Громада дуже постраждала через бойові дії, розбита інфраструктура, бізнесу поменшало, тому відновлення дуже важливе й потребує великих коштів.

"Наявність затвердженої стратегії збільшує інвестиції, бо багато грантодавців та інвесторів звертають увагу на те, чи є у громади стратегія розвитку", — пояснив Сергій Біліченко.

Сергій Біліченко
Головний архітектор Ізюма Сергій Біліченко. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Загалом після деокупації Ізюмська громада отримала від USAID щонайменше 100 мільйонів гривень допомоги.

"Європа не перекриє той обсяг допомоги, який був (ред. — від Агенства США). Якщо брати всі деокуповані та постраждалі громади, то у нас був величезний обсяг допомоги", — говорить начальник Ізюмської військової міськадміністрації Валерій Марченко.

Валерій Марченко, Ізюм
Начальник Ізюмської військової міськадміністрації Валерій Марченко. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

З його слів, в Ізюмі очікують, чи відновить USAID свою роботу в громаді, та звертаються по допомогу до інших фондів.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня
Вибір редакції
На початок