Міжнародна команда дослідників, яку очолюють вчені Інституту іоносфери НТУ "ХПІ", виявила проблему, яка може призводити до втрати космічних, що перебувають на низькій навколоземній орбіті.
Про це повідомили у Харківській політехніці 8 лютого.
"У лютому 2022 року фахівці компанії SpaceX та всієї космічної галузі були шоковані втратою одразу 38 супутників Starlink. Супутники перебували на проміжній низькій орбіті (~200 км) і мали бути поступово підняті на кількасот кілометрів вище, але натомість втратили керування, зійшли з орбіти та згоріли в атмосфері. Збитки SpaceX склали десятки мільйонів доларів", — йдеться у повідомленні.
Використовуючи дані спостережень іоносфери, отримані, у тому числі, за допомогою унікального дослідницького обладнання Іоносферної обсерваторії НДІ іоносфери НТУ "ХПІ", а також математичне моделювання навколоземного космічного простору, науковці зробили два відкриття.
"Перше — атмосфера вже була незвичною ще до початку магнітних бур. Вона була помітно густішою за прогнози міжнародної моделі, яку фахівці використовують для обчислень гальмування супутників в атмосфері. Тобто може бути так, що Starlink зійшли б з орбіти й без впливу бурі. А друге відкриття полягає в тому, що подібні ситуації, коли атмосфера є дуже погано прогнозованою, трапляються досить часто. Отже, допоки модель атмосфери не буде вдосконалена, повторення подібних катастроф є цілком імовірним", — розповів лідер команди дослідників, Інституту іоносфери Дмитро Котов, передає пресслужба університету.

Тепер вчені очікують на збільшення кількості досліджень атмосфери в спокійних умовах.
"Атмосфера в спокійних умовах, коли бурі не відбуваються, стала вважатися вже дуже добре відомою, прогнозованою, а значить — нецікавою. Наше відкриття свідчить про хибність такого ставлення. Спокійна атмосфера може бути непередбачуваною. І може сильно здивувати як науковців, так і власників космічних компаній і користувачів їхніх послуг — а отже, кожного з нас", — прокоментував Дмитро Котов.
Результати наукової роботи команди опублікували в одному з найбільш впливових видань світу про Землю та її оболонки — журналі геофізичних досліджень Geophysical Research Letters, зазначили у виші.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube