Перейти до основного змісту
Астроном розказав, коли саме та як у листопаді можна буде побачити зорепад та планети

Астроном розказав, коли саме та як у листопаді можна буде побачити зорепад та планети

Ексклюзивно

У листопаді на небі можна буде побачити планети, зорепад, протистояння Урану та транзит тіні супутника Титану по диску Сатурна.

Харківський науковець Володимир Кажанов розповів Суспільному, за яких умов та коли можна буде побачити астрономічні явища.

Далі — пряма мова.

"Золотий час в Україні для спостереження планет"

Місяць цікавий за декількома моментами. По-перше, листопад надає нам можливість побачити всі яскраві планети. Неозброєним оком — це Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн. А в кого є бінокль, або підзорна труба, телескоп, то це й Уран і Нептун. Тобто, від заходу сонця й до світанку вночі можна побачити всі планети. Так буває не завжди. Наприклад, навесні та влітку цього року ввечері були часи, що ми не бачили жодної планети.

Зараз, я б сказав, золотий час в Україні для спостереження планет для астрономів-аматорів, всіх охочих. Крім того, листопад та перша половина грудня найчастіше у нас не дуже сильні морози вночі, які зазвичай можуть дуже заважати працювати з технікою, з оптикою й насолоджуватися небом. Місяць нам буде трішки заважати. Наприклад, 15 листопада буде повна фаза Місяця. Заважати чому — його яскраве світло, яке розсіюється в атмосфері, призводить до того, що небо світліше. Для спостереження планет це не сильно заважає, але буде трохи заважати для спостереження метеорних потоків.

попелясте сяйво місяця
Попелясте світло Місяця, "Сяйво да Вінчі". Спостерігається коли Місяць у першій чверті на заході ввечорі, або в останній чверті на світанку на сході. Володимир Кажанов/Facebook

Коли можна буде побачити Меркурій?

16 листопада у нас Меркурій на вечірньому небі, дуже низько над обрієм. Якщо на відкритій місцевості чи з верхніх поверхів є можливість спостерігати західну частину неба, то можна знайти Меркурій. Як кажуть науковим терміном, то це — його найбільша східна елонгація. Він від Сонця далеко не відходить, і буває, що ввечері чи вранці на світлому ще небі видимий. Якраз 16 листопада є можливість його пошукати, побачити. Його можна побачити неозброєним оком. Але знайти швидко нелегко, тому в цьому допомагають моноклі, біноклі, підзорні труби, або знімання фото- та відеокамерами, тому що буває, що оком не бачиш, а на фото побачив.

Зорепад у листопаді

16-17 листопада у нас буде максимум метеорного потоку (зорепад його в народі називають) Леоніди, але повноцінним спостереженням може завадити повний Місяць. Прогнозують нам близько 15 метеорів за годину — це небагато, наприклад, у порівнянні з літніми Персеїдами. Але цікаво те, що цей потік характерний метеорами білого кольору і вони дуже швидкі — до 71 кілометра на секунду. Швидше, ніж у серпневих Персеїд — у них близько 60. Якщо пощастить, то до 19 листопада можна буде в небі побачити в небі яскраві швидкі спалахи.

Персеїди
Метеорний потік Персеїди над Івано-Франківщиною. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

Як у небі побачити Уран?

17 листопада — протистояння планети Уран. Його через телескоп зазвичай шукають, але й також із біноклем та підзорною трубою можливо. Я знаю людей, які знаходили й неозброєним оком, бачили в небі Уран, але це має бути дуже темне небо, чисте повітря, а око має бути адаптоване до темряви — якнайменше 20-30 хвилин не дивитися на щось яскраве (телефони, смартфони, ліхтарі тощо). Через телескоп цікавіше спостерігати.

"Найцікавіша астрономічна подія листопада"

20 листопада — найцікавіше, що станеться у цьому місяці, як багато хто каже. Це у нас доволі рідкісна подія — транзит тіні супутника Титану по диску Сатурна. Сама планета цікава. Цього року і в наступному вона до нас повернулася боком — таке стається раз на багато років.

Кільце ми бачимо, як тоненьку лінію, яка проходить повз планету. Тінь від супутника виглядатиме, як крихітна чорна крапка на тлі яскравої планети. Зазвичай це спостерігається приблизно раз на 15 років, тому для багатьох це — явище, яке вони чекали багато років. Побачити можна буде тільки у великі аматорські телескопи. Видимі розміри тіні складають приблизно одну кутову секунду — це дуже мало. Бажано телескоп — від 150 мм діаметром.

Сполучення Місяця з Марсом

20 листопада Місяць підійде дуже близько до Марса. Це цікаво тим, що можна помітити неозброєним оком. Помаранчево-червона планета буде дуже близько з Місяцем на небі візуально. Хто вчиться знаходити планети й відрізняти їх, якраз 20 листопада буде таке цікаве сполучення Місяця з Марсом. Марс підіймається у небо у другій половині ночі приблизно о 4 годині, прямо над головою. А сходить над обрієм він після 20:00, але краще спостерігати вже після 21 години вечора.

суперповня
Суперповня світить над Харковом, 19 серпня 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Як знаходити та бачити небесні тіла?

Якщо є безплатні програми для смартфонів, планшетів, то можна підняти, наприклад, смартфон до неба, повертати, і на екрані рухається, показує, де яка планета — це допомагає. Меркурій та Венера — це південний захід. В районі невисокої забудови, приватного сектору, села можна побачити Венеру. Меркурій — треба, щоб дерев не було, щоб був верхній поверх, де є напрямок на південний захід. Меркурій низько над обрієм, а Венера — вище.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня

Вибір редакції

На початок