"90% ефективність": зенітники — про ураження російських повітряних цілей на Харківщині, Полтавщині і Сумщині

"90% ефективність": зенітники — про ураження російських повітряних цілей на Харківщині, Полтавщині і Сумщині

Інфографіка

858 повітряних цілей збили бійці Харківської зенітної ракетної бригади від початку повномасштабного вторгнення — серед уражених об’єктів є російські літаки, крилаті ракети, безпілотники.

Про це на брифінгу розповів заступник начальника штабу бригади Олександр. Він каже, підрозділ захищає небо над Сумською, Полтавською і Харківською областями.

Як працюють зенітники — матеріал Суспільне Харків.

Як почалося вторгнення для 302 зенітної ракетної Харківської бригади?

З початку свого існування бригада виконує завдання з протиповітряної оборони Харкова і Харківського регіону. З початку повномасштабної агресії бригада зазнала масованого ракетного удару "Калібрами", було знищено командний пункт бригади, загинули й офіцери, і солдати.

По російських пабліках на той момент було проведено інформаційний вплив, що — на той момент це був 302 Харківський полк — що полк у повному складі здався, що полк не виконує завдання з протиповітряної оборони Харкова, і Харків ніхто не прикриває.

Полк вийшов на перегрупування за межі Харкова на невеликий час, повернувся, і з 6 березня 2022 року авіаційні удари по Харкову закінчилися збиттям конкретного зразка авіаційної техніки противника.

З 6 березня 2022 року до Харкова не залітав ні один літак. Тобто полк відновився, переформатувався й виконує завдання з протиповітряної оборони.

За час повномасштабної агресії зона відповідальності полку суттєво збільшилася. Ми зараз виконуємо завдання з прикриття не тільки Харкова, а й Сумської, Полтавської областей — дуже велика зона відповідальності.

У 2024 році полк було переформатовано в бригаду. Забезпечуємо прикриття об’єктів критичної інфраструктури в Харківському, Полтавському і Сумському регіонах.

Дуже велике навантаження на особовий склад, на техніку, постійно по нас завдають ракетних ударів — "Калібрами", "Іскандерами", постійно ворог здійснює розвідку, полювання розвідувально-ударними комплексами. Але ми справляємо, відновлюємося, навіть якщо нам завдають втрат.

Ми не здаємося й намагаємося захищати рідну Слобожанщину, рідний Харків тими силами й засобами, які в нас є на озброєнні.

З якою технікою боронять небо зенітники 302 зенітної ракетної Харківської бригади?

На початок повномасштабного вторгнення в нас на озброєнні були зенітно-ракетні дивізіони С-300. Це радянська техніка, яка була на озброєнні з початку 80-90 років ХХ століття.

Усі розуміють, що С-300 — це техніка, яку виробляв Радянський Союз, зараз виробляє Росія — це в них зараз основний вид озброєння.

Ті дивізіони, які стояли в нас на озброєнні, з якими ми починали повномасштабну війну, це техніка, яка в росіян списана, вона вважається некондиційною. Це доволі-таки застаріла техніка, але її постійно відновлювали завдяки фахівцям, інженерному складу полку і в цілому зенітно-ракетних військ. На даний час, звісно, ця техніка кардинально застаріла для сучасного ведення протиповітряних боїв.

На даний час у нас у бригаді є чотири типи зенітно-ракетних комплексів іноземного виробництва — різних типів, різних калібрів, різної дальності.

Казати про те, що цього достатньо, ми не можемо.

Тому що ви бачите, як постійно йде нарощування зусиль з боку противника, постійно йде ескалація, постійно завдають ударів як балістичних, так і ракетних, і "Шахедами". Це різні типи озброєння, різні типи засобів повітряного нападу, і під кожний такий тип є певна вимога до зенітно-ракетних комплексів.

Тобто якщо брати в цілому кричущі модні назви як Patriot, то його використання по "Шахедах" чи по розвідувальних БПЛА, геть недоцільне, бо вартість ракет дуже велика.

шахед
Уламки російського "Шахеда" після влучання в землю у Харкові, 26 березня 2024 року. Суспільне Харків/В'ячеслав Мавричев

Якщо використовувати не такі коштовні комплекси, як Nasams або Iris-T — там не дуже вистачає ракет. Тому що інтенсивність бойових дій велика, і ракети постійно витрачаються. Тому мова про те, що чогось нам достатньо.... Дуже важко про це казати.

Постійно чогось не вистачає: привезли те — його достатньо, інше закінчилося; інше привезли, ще інше поламалося.

Це техніка, яка використовується в польових умовах, надтяжких умовах, і, скажімо так, навіть наші західні партнери, інколи дивуються, в яких умовах використовуються їхня техніка — вони навіть гадки не мали, що так можна воювати.

Реалії війни, під яку цю техніку готували, це асфальтне покриття, красиві доріжки, прикриття аеродромів, якихось об’єктів критичної інфраструктури, ніякої багнюки, пилюки, і все красиво. А красиво не виходить, бо якщо ставити красиво, то росіяни відразу це знаходять і знищують балістичними ракетами.

Тому доведеться постійно маневрувати, постійно жити в полях. Хлопці в бойових підрозділах працюють на виснаження. Постійно в полі, навіть не в наметах, це машини, якісь каремати, спальні місця, бліндажі. Тобто передові інженерні підрозділи напрацьовують якісь точки для укриття, якісь бліндажі, землянки, щоб хлопці могли хоча б періодично "набирати горизонтального положення" у день через добу поспати в більш-менш людських умовах.

Робота 302-го зенітного ракетного Харківського полку
Робота 302-го зенітного ракетного Харківського полку, 2022 рік. Повітряні сили/Facebook

Влітку це, звісно, простіше, тому каремат можна кинути й під машину й там поспати десь у безпечному місці, помитися там з пляшки води.

А коли зима чи осінь і багнюки по коліна, то часто ця техніка НАТО не витримує таких навантажень: і колеса лопаються, і застрягає, і замерзає — дуже складні умови ведення війни.

Де було найскладніше працювати?

У березні-квітні це була ділянка напрямку Охтирки і Великої Писарівки — там був складний період, постійно звідти заходили й "Шахеди", й були прольоти керованих ракет.

Зараз акцент змінився на напрямок Липців, Вовчанська. Цей напрямок зараз доволі складний. Зима вся була під знаком Куп’янського напрямку, де постійно було застосування вогневого впливу. Акценти постійно зміщуються, ми слідкуємо за інтенсивністю, за напрямками дій, постійно підрозділи переміщуються. На місці ми не сидимо практично ніколи.

Як вплинуть на ситуацію в Харківській області літаки F-16?

Ми люди, які літаки збивають, і тому зробити якісний аналіз, як літаки вплинуть на ситуацію на землі… Це можуть бути мої особисті припущення, які я не хотів би висловлювати. Те, що ми бачимо із землі, чим це може допомогти? Допомогти вплинути на ті засоби повітряного нападу, які завдають удари КАБами. Можливо, застосування якихось ракет типу "повітря-повітря" змусить відігнати їх трохи далі, щоб принаймні ці КАБи не долітали до кільцевої дороги, до Харкова.

Чи можна використовувати F-16 як частину ППО?

Це залежить від керівників вищого рангу, які планують протиповітряне прикриття.

Так, у нас є взаємодія з авіацією по ешелонах, по висотах, по напрямках, по рубежах. Є декілька типів взаємодії зенітно-ракетних військ із винищувальною авіацією, з авіацією прикриття. Але це все працює за рішенням старших командирів.

F-16 винущувач
Винищувач F-16. AP/Vadim Ghirda

Тобто нам доводять бойові розпорядження, що конкретно в такому напрямку авіація працює на висотах від чотирьох кілометрів і вище, а ми до чотирьох, або рубіж на напрямку закривають ракетно-зенітні війська, а такий-то рубіж — винищувальна авіація. Це тяжка робота взаємодії штурманських розрахунків.

Як ставитеся до моніторингових пабліків? Чи не заважають вони вам?

У мене навіть дружина TLK користується, тому що я не завжди на зв’язку, не завжди можу попередити її. Я не знаю, звідки ті хлопці беруть інформацію, чесно скажу.

Отримання інформації паралельне, ми навіть звіряли. До нас приходить сповіщення, і TLK пише про це. Може, у них там якісь свої агентурні джерела з Бєлгорода, чесно скажу, не знаю.

У будь-якому випадку, якщо це допомагає людям, і люди цим джерелам довіряють, це їм допомагає вирішити, іти зараз в укриття чи не йти, то хай це буде. Якщо це працює, то хай воно працює. Головне, що це допомагає людям уникнути небезпеки. Нам це зовсім не заважає.

Статистика уражених цілей

З початку повномасштабної агресії в цілому число знищених повітряних цілей за всю бригаду — 858. Це включаючи літаки, безпілотники, "Шахеди", крилаті ракети.

Статистика уражених цілей 302 зенітної ракетної Харківської бригади
Статистика уражених цілей 302 зенітної ракетної Харківської бригади. Суспільне Харків/Єлизавета Меньшикова

З 1 травня 2024 року знищено 111 цілей — це безпілотні розвідники, там є ще "Шахеди", але їх максимум 10-15 штук — на Харківському напрямку. Це свідчить про інтенсивність розвідників, яка зараз застосовується на Харківському напрямку. І це те, до чого ми можемо дотягнутися, це те, що ми можемо відпрацювати. Це, мабуть, половина того, що є в повітрі постійно. Тобто в нас були дні, коли 5-7 ми за день чи за пів дня знищуємо.

Яка ефективність роботи бригади?

Це точно не менше 90 %. Пуски завжди відбуваються в гарантованій зоні, враховуючи обмежену кількість ракет.

Як долучитися до 302 зенітної ракетної Харківської бригади?

У бригаді діє рекрутинговий центр, туди можна звернутися за номером — 0679720902. Перш за все шукають інженерів-радіоелектроників, електромеханіків та механіків — як із вищою, так і з середньою освітою, говорить заступник командира одного із підрозділів бригади Валерій.

"Все ж таки підрозділи технічні, технічний компонент є засадничим, і, звісно, перевагу надаємо кандидатам із технічним складом мислення. Але якщо людина хоче, вона навчиться. Є в нас хлопці, які в минулому були юристами. Вони перевчилися на офіцерів відділення бойового управління, і це суто технічна спеціальність", — говорить військовий.

За словами Валерія, кандидати проходять курс базової загальновійськової підготовки, далі потрапляють у підрозділ з подальшим фаховим навчанням. Опановувати навички роботи на іноземній техніці військових відправляють на стажування за кордоном.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок