За два кілометри від кордону з РФ: в Козачій Лопані залишаються 500 людей — чому не виїжджають

За два кілометри від кордону з РФ: в Козачій Лопані залишаються 500 людей — чому не виїжджають

Ексклюзивно

З селища Козача Лопань на Харківщині, розташованого за два кілометри від російського кордону, протягом місяця виїхала 1000 людей, розповіла староста округу Людмила Вакуленко. Менш як за 15 кілометрів від селища точаться бої на Липецькому напрямку — росіяни намагаються захопити сусідню громаду. У селищі залишаються ще 500 мешканців.

Чому не виїжджає решта — матеріал Суспільне Харків.

"Ми звикли": чому жителі Козачої Лопані не хочуть виїжджати з селища

Олег Вакуленко живе у селищі Козача Лопань. Вночі 10 червня в його хату влучила російська авіабомба — під час бомбардування він був у сусідському підвалі.

"Якби я був тут, я б тут і залишився", — говорить Олег, який після влучання замислився над евакуацією.

козача лопань
Будинок Олега Вакуленка після російського удару, 10 червня 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків

Сусідка Олега Наталія Олексієнко від ранку порається на городі. Жінка регулярно буває у Харкові — працює в обласному урологічному центрі. За словами Наталії, через постійні обстріли у Козачій Лопані вона щодня спить у льосі, але виїжджати із селища поки не планує, у будинок її сусіда вже було пару влучань.

"Страшно казати, що ми звикли, але ми це все вже пройшли. Ми побігли у льох — і ніби якийсь захист. Слава богу, трохи якісь запаси є: стара картопля, консервація. Не буде хліба — борошно є, щось спечемо", — каже Наталія.

козача лопань
Наталія Олексієнко порається на городі, 10 червня 2024 року, Козача Лопань, Харківщина . Суспільне Харків

Василь Ємельянов теж не планує евакуйовуватися — попри те, що напередодні росіяни поцілили у сусідній будинок. За словами чоловіка, загасити пожежу він не міг — у селищі немає водопостачання, тому носив воду з найближчого колодязя.

"Ми вже люди похилого віку, нам важко десь в іншому місці бути. Жінка — діабетик, вона слабка. Я теж з ногами… Нема такого здоров’я, щоб десь поселили й без зручностей", — каже Василь.

10 червня з Козачої Лопані евакуювалися 13 мешканців. Частина людей поїде до родичів у Харків, частину поселять у гуртожитки, розповідає представниця гуманітарної місії "Проліска" Ірина Панченко.

"Ці люди будуть евакуйовані до міста Харків, де вони зможуть отримати психологічну, соціальну підтримку наших працівників", — зазначає Панченко.

козача лопань
10 червня з Козачої Лопані евакуювалися 13 мешканців, Харківщина. Суспільне Харків

Серед тих, хто сьогодні виїхав з Козачої Лопані, — Олексій Жерняк з дружиною, яка має інвалідність. За словами чоловіка, у селищі щодня чути вибухи.

"Дуже тяжко. Ані газу, ані світла немає. Ми все на вогнищах готуємо. Перевдягтися взяли, трохи картоплі й сала — щоб на перший день вистачило, а там видно буде. Пенсія через три дні. Думаю, у мене 300 гривень залишилось — і вистачить", — говорить Олексій.

Ірина Сіркова нині живе у селі за 20-30 км, її будинок у Козачій Лопані знищений обстрілами та пожежею.

козача лопань
Будинок Ірини Сіркової знищений обстрілами, 10 червня 2024 року, Козача Лопань, Харківщина. Суспільне Харків

"Літало прямо наді мною, і я бігом закрила двері, перебула цей час у льосі, а потім думаю: "Та скільки ж можна? Вже дев'ять ударів". Думаю, піду в хату. І тільки зайшла — в цей сарай, де у мене льох, прилетіло. Все як почало горіти — вогонь був у п'ять метрів висотою. Двері привалило, я вилізла через вікно. Дивлюся, через 10-15 хвилин — моєї кухні нема, все згоріло", — пригадує Ірина.

козача лопань
Будинок Ірини Сіркової знищений обстрілами, 10 червня 2024 року, Козача Лопань, Харківщина. Суспільне Харків

"Я зараз живу у Проходах. Там у мене курчата, ось іще пару місяців я їх додержу, порубаю і тоді буду виїжджати", — говорить жителька селища.

козача лопань
Будинок Ірини Сіркової знищений обстрілами, 10 червня 2024 року, Козача Лопань, Харківщина. Суспільне Харків

Галина Нечай живе на краю селища — в центр ходить дізнатися новини, бо відсутній зв'язок та світло.

"Також тут видають будматеріали, їжу. Ходжу сюди два-три рази на тиждень, тому що у центрі небезпечніше, тут частіше прилітає. Ми живемо далі й там не так страшно. Я не дуже боюсь, ми вже звикли до цього. І не хочеться кидати тварин: у мене вівчарка, кури", — каже Галина.

козача лопань
У Козачій Лопані залишається 500 жителів, 10 червня 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків

В Козачій Лопані на Харківщині залишаються пів тисячі жителів

З Козачолопанського старостинського округу за місяць виїхала тисяча людей, говорить його староста Людмила Вакуленко.

"Кожного дня і кожної ночі у нас обстріл. Сьогодні вночі був дуже потужний обстріл, внаслідок якого люди залишилися без будинків. До війни у нас було майже 7000 мешканців, після деокупації — 1700", — каже Вакуленко.

За її словами, нині у селищі залишається пів тисячі мешканців, які не виїжджають з різних причин.

"Коли нас називають "ждунами" — це дуже образливо. Часто люди не розуміють, що їм десь буде краще. Вони: "Ні, ми у льох ховаємося, ми вже посадили город, ми тут будемо доглядати за хатою, щоб нічого не розкрали". Коли десь говорять, що це тут залишилися "ждуни" — ні, вони вже поїхали в іншу сторону", — говорить староста округу.

козача лопань
Староста Козачолопанського старостинського округу Людмила Вакуленко (по центру), 10 червня 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків

Більшість жителів, які лишилися, — люди похилого віку, зазначає Вакуленко.

"Жодної родини з дітьми немає, і вони не намагаються повернутися. Є випадки, що хтось із дорослих поїхали й десь поселилися, але приїжджають наглядати за хатами. Я — як капітан з корабля, мабуть, прийдеться останньою виїжджати", — говорить староста округу.

Без світла, води та газу: населення у Дергачівській громаді закликають евакуйовуватися

Усього в Дергачівській громаді, куди входить селище Козача Лопань, залишаються близько 23 тисяч людей, з них близько 16 000 — у місті Дергачі, повідомив начальник інформаційного відділу Дергачівської міської ради Олександр Кулік.

"На прикордонні зараз залишається понад 700 осіб. Безпекова ситуація у громаді напружена. Збройні сили міцно тримають кордон, але росіяни засилають диверсійно-розвідувальні групи, дуже велика небезпека застосування FPV-дронів, постійні обстріли з артилерії та мінометів", — зазначає Кулік.

козача лопань
У Козачій Лопані залишається 500 жителів, 10 червня 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків

За його словами, ті, хто лишився, не хочуть виїжджати до останнього, і змінюють свою думку тільки після влучань у їхні будинки.

"Є такі люди, яких тут поранило, їх вивезли на лікування, але потім вони сюди ж повертаються. Кажуть, що у них тут худоба, городи, майно. А евакуаційні групи, поліцейські офіцери — це теж люди, й вони теж ризикують своїм життям заради того, щоб врятувати тих, хто відмовився виїжджати, коли було більш безпечно", — наполягає посадовець.

За два кілометри від кордону з РФ: в Козачій Лопані залишаються 500 людей — чому не виїжджають
У Козачій Лопані залишається 500 жителів, 10 червня 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків

Кулік також наголошує на тому, що відновити світло, воду та газ у населених пунктах нині неможливо через безпекову ситуацію.

"Для цього потрібно завозити громіздку техніку, людей. А якщо їх там побачать ворожий дрон і по них росіяни завдадуть удару? Наражати на небезпеку працівників "Харківобленерго", газової служби чи ще якихось органів — неправильно, ніхто цього робити не буде. Щоб люди від цього не відчували дискомфорт, їм просто потрібно звідси виїхати", — каже Кулік.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок