Розпочався Kharkiv Music Fest: "Ми запрошували європейських музикантів, але більшість не приїхали"

Розпочався Kharkiv Music Fest: "Ми запрошували європейських музикантів, але більшість не приїхали"

Kharkiv Music Fest
У Харкові вшосте розпочався Kharkiv Music Fest, 13 квітня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

У Харкові вшосте розпочався Kharkiv Music Fest. Він триватиме до 31 травня. У 2024 році на фестивалі гратимуть здебільшого українські музиканти.

Про це Суспільне Харків розказала програмна директорка Юлія Ніколаєвська.

"Цьогоріч ми запрошували європейських музикантів, але більшість не приїхали: комусь було страшно, хтось не встиг зробити документи. Ми розуміємо кожного і раді, що цей фестиваль взагалі відбувається — до нас приїхав 27-річний диригент з Іспанії. До повномасштабного вторгнення фестиваль привозив зірок світової величини: піаніст Пол Льюїс, піаніст Джордж Лі", — говорить Юлія Ніколаєвська.

У 2022 році здавалося, що фестиваль провести буде неможливо, але ми зробили відкриття у метро. Були концерти підтримки: ми їздили до лікарень, шпиталів, пологових. Ці концерти залишилися у нас в пам’яті, бо ти приїздив до людей, які не виходили більше півтора місяця з укриттів.
Kharkiv Music Fest: програмна директорка Юлія Ніколаєвська
Юлія Ніколаєвська, програмна директорка Kharkiv Music Fest. Суспільне Харків/Валерія Ємець

У 2024 році меседж Kharkiv Music Fest — слухати, чути, відчувати, говорить програмна директорка.

"Мені здається, що не треба навіть його пояснювати, тому що є багато речей, які ми чуємо в житті, але не слухаємо. Чуємо — людина щось говорить, але ми її не слухаємо. Варто розуміти, як важлива емпатія, як важливо слухати одне одного", — говорить Ніколаєвська.

Музична історія України — це історія спротиву і надії, тому що ми весь час опираємось якимось інтервенціям, але все одно оця надія не полишає українців і це дуже чітко виражено в музиці.

"Я б не сказав, що бути у Харкові — страшно": на Kharkiv Music Fest приїхав диригент з Барселони

У рамках фестивалю виступатиме диригент Рок Фаргас з Іспанії.

"Я б не сказав, що бути у Харкові — страшно. Я б сказав, що це незвично для мене, але водночас це найбільше, що я можу зробити. Я б хотів виразити повагу і своє захоплення українцям, які борються зараз. Це найменше, що я можу зробити як музикант, щоб виразити свою солідарність з українцями", — говорить Фаргас.

Kharkiv Music Fest — це причина, чому я сюди приїхав. Це честь відкрити сезон у Харкові. Для мене дуже важливо бути тут.
Диригент Рок Фергюс з Іспанії приїхав на Kharkiv Music Fest
Диригент Рок Фаргас з Іспанії приїхав на Kharkiv Music Fest . Суспільне Харків/Валерія Ємець

"Моя сім’я трохи боїться. Ймовірно, трохи більше, ніж я. Проте вони дуже мене підтримують. Я сказав їм, що це дуже важлива подія, що важливо на такому рівні представити європейську та українську музику, це важливо. Вони повністю мене розуміють і підтримують мене", — говорить диригент.

"Це величезна подія, вона свідчить про те, що місто живе": до Харкова приїхали музиканти з Києва

На фестиваль також приїхав національний ансамбль солістів "Київська камерата". Його директорка Богдана Півненко каже, що до Харкова приїхали 27 музикантів зі столиці.

"Коли ми читаємо новини, усі пишуть по трагічне та драматичне, ніхто не буде писати про те, що на майданчику гуляють діти. Ми усі знаємо, що останні місяці Харків дуже обстрілюється. Я не можу сказати, що ніхто не хвилювався, але половина оркестру сказала, що це їхній обов’язок — їхати і грати. Друга половина їх підтримала попри те, що були хвилювання", — говорить Богдана Півненко.

Богдана Півненко, директорка національного ансамблю солістів "Київська камерата"
Богдана Півненко, директорка національного ансамблю солістів "Київська камерата". Суспільне Харків/Валерія Ємець

"Я можу з гордістю сказати, що 14 березня ми грали у берлінській філармонії, 28 квітня ми будемо грати в Carnegie Hall в Нью-Йорку, а між цим 13 квітня ми відкривали Kharkiv Music Fest. І повірте мені, для мене це не менше значить, ніж інші концерти. Ми усвідомлюємо що ми маємо бути тут, з нашими людьми, віддати їм шану, підтримати їх", — говорить Богдана.

Це величезна подія, тому що вона свідчить про те, що місто живе. Що є небайдужі люди. які не кинули це місто, які не поїхали, а які продовжили тут щось робити — по суті, відстояли місто і визначають далі його боротьбу, його існування, культуру.
У Харкові вшосте розпочався Kharkiv Music Fest, 13 квітня 2024 року
У Харкові вшосте розпочався Kharkiv Music Fest, 13 квітня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Український композитор Золтан Алмаші написав твір «Місто Марії» — це твір, присвячений Маріуполю. Золтан був в шоці, коли почалася війна і він завжди говорить, що він хотів би, аби цього твору не було. Цей твір вже звучав у багатьох залах світу, він став вже надзвичайно популярним. Золтан хотів би, зоб люди пам’ятали про цю трагедію. Ми востаннє грали у Відні — зал ридав. Це задача культури — формувати пам’ять. Просто розповісти — це одне, а музичні твори — це те, що має зберігати пам’ять і нагадувати наступним поколінням про те, що було, про нашу історію.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок