Як без світла працює "військовий госпіталь для тварин" у Харкові

Як без світла працює "військовий госпіталь для тварин" у Харкові

У Харкові працівники клініки екстреної меддопомоги для тварин оглядають тварин із ліхтарями й підключають до генератора операційні й стаціонар в умовах блекауту. Під наглядом лікарів перебувають 120 тварин, розповідає керівниця ветеринарної клініки Євгенія Толста. Більшість із них мають тяжкі поранення через обстріли, травмовані через аварії та перебувають у стресі — їх евакуювали з прифронтових громад.

Відключення світла у Харкові: клініка екстреної меддопомоги для тварин працює на генераторі

Після атак на об'єкти енергетики знеструмлення в клініці постійні, але роботи не припиняли, говорить керівниця клініки "Порятунок тварин Харків" Євгенія Толста. Торік придбали генератор — завдяки цьому стабільно працює операційна, лабораторія та стаціонар. На бензин витрачають 2500 гривень на день, щоб забезпечити роботу клініки при 12-годинному робочому графіку.

"У нас всі бокси й вся система вентилюється — повітря надходить через електропостачання. Без вентиляції тварини не зможуть перебувати у боксах. Деякі можуть бути у клітці. А інші — з інвалідністю, після ампутації, після хірургії — їм потрібні тільки такі бокси", — говорить керівниця закладу.

тварини харків
Бокси з вентиляцією для утримання поранених тварин, квітень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Лариса Говина

"Рентген працює теж від світла. Якщо приїжджає тварина з переламами, то потрібен терміновий рентген — без світла це зробити не можемо. Не можемо навіть нагодувати цуценят. Лабораторія теж без світла працювати не буде", — додає Толста.

Основні приймальні години закладу — з 8 ранку до 22 вечора.

"22 березня, коли світло почали активно вимикати, навіть люди з домашніми тваринами не можуть знайти, де нададуть допомогу. Особливо після 18 години. Завдяки тому, що у нас є генератор, і є можливість працювати безперервно, люди до нас також приходять. Вночі — якщо є виклик екстрений, ми виїжджаємо. У нас є нічний черговий, який дивиться за тваринами", — зазначає керівниця клініки.

порятунок тварин харків
Клініка екстреної меддопомоги для тварин працює на генераторі в умовах блекауту, квітень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Лариса Говина

Посивіла у три роки: історія собаки Ласунки, яка народжувала під бомбардуванням на Сумщині

Ласунку та п’ятьох її цуценят до Харкова із прикордоння на Сумщині привезли у перший день цьогорічного блекауту — 22 березня, розповідає Толста.

"Собаку привезли з Великої Писарівки. Вона народила, і через два дні її привезли з евакуації. Вона сиділа під бомбардуваннями, тому посивіла, хоча їй усього три роки. Коли роздамо цуценят, будемо її прилаштовувати у родину — вони всі потребують родини", — говорить керівниця клініки.

собака ласунка
Ласунку та її п'ятьох цуценят врятували від бомбардувань на Сумщині, квітень 2024 року, Харків. Суспільне Харків

Собака та дитинчата перебувають у боксі з вентиляцією.

"Ми виставляємо дописи. У нас вже є декілька людей, які хочуть їх забрати до себе, коли малюки відкриють очі, будуть нормально їсти. Ласунка гуляє на повідці, тому ми розуміємо, що у неї міг бути власник, але що з ним сталося — ми не знаємо", — говорить Толста.

собака ласунка та її цуценята
Ласунку та її п'ятьох цуценят врятували від бомбардувань на Сумщині, квітень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Лариса Говина

У клініці перебувають вісім цуценят та 12 кошенят, які потребують особливого догляду. Для них гріють воду та суміші, каже доглядачка тварин Анна Головашева.

"Годуємо кожні три години сумішшю", — говорить Головашева.

тварини харків
Цуценят та кошенят у клініці вигодовують сумішами, квітень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Лариса Говина

Без кінцівок та з уламками: з якими травмами евакуюють тварин до Харкова

Щотижня у клініку привозять до 50 тварин, яких волонтери рятують з прифронтових населених пунктів. Евакуаційні рейси виїжджають три-шість разів на тиждень, розповідає представниця організації "Порятунок тварин Харків" Ярина Вінтонюк.

"Тварини у різному стані. Більшість — у стресі. Можна сказати, що це військовий госпіталь для тварин. Це тварини, які врятовані з зони бойових дій, з лінії фронту, від військових. Всі вони мають відповідні ураження: втрати кінцівок, уламкові поранення, травми хребтів", — каже Вінтонюк.

тварини харків
Більшість врятованих пацієнтів клініки — коти та собаки, квітень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Лариса Говина

Більшість врятованих — коти та собаки, зазначає представниця організації.

"Ми евакуюємо різних тварин. Диких передаємо спеціалістам, птахів — орнітологам. Тварини живуть у зоні руйнації під постійними обстрілами, залишаються покинутими без господарів, без дому. Це все накладає свій відбиток", — говорить Вінтонюк.

Серед пацієнтів також є коза Аляска, яку врятували з півночі Харківщини з переломом лапи.

коза аляска
Козу Аляску евакуювали з півночі Харківщини з переломом лапи, квітень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Лариса Говина

"Протягом тривалого часу її власниця шукала, хто може допомогти. Коли вона знайшла нас, ми намагалися врятувати лапу, але на жаль, лапка підлягає ампутації. Будемо шукати протез, щоб вона залишилася живою. Вона дуже компанійська коза", — відгукується про тварину представниця організації “Порятунок тварин Харків”.

Також ветеринари впродовж двох тижнів доглядають за котом Артурчиком, від якого відмовилися господарі.

"Кіт Артурчик живе у клініці зараз. Далі дивитимуться по його самопочуттю, чи шукатимуть господарів. Залишився без родини. Йому не вистачає уваги, спить в усіх працівників клініки на колінах", — каже Ярина Вінтонюк.

тварини харків
Кіт Артурчик два тижні живе у клініці, його покинули господарі, квітень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Лариса Говина

Усі тварини потребують родин, наполягає керівниця клініки.

"Від найменших до дорослих тварин. Вони стресують, починають хворіти, коли втрачають людей. Вони дуже вдячні та швидко одужують, коли розуміють що люди до них небайдужі", — говорить Толста.

тварини харків
Більшість врятованих клініки — коти та собаки, квітень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Лариса Говина

Нині у клініці під наглядом лікарів перебувають 120 врятованих пацієнтів з Харківщини, Сумщини, Донецької та Луганської областей.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок